طرح درس سفری به تخت جمشید مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدف آشنایی دانشآموزان با تاریخ ایران و نقش آثار تاریخی در حفظ تاریخ و فرهنگ کشور برگزار میشود. در پایان این درس، از فراگیران انتظار میرود حداقل دو اثر باستانی را بشناسند و دربارهی اهمیت حفظ آثار تاریخی آگاهی داشته باشند.
از دیگر اهداف رفتاری این درس، بررسی دلایل اصلی جنگهای پی در پی ایران و چگونگی از بین رفتن حکومتهای هخامنشیان، اشکانیان و سلوکیان است. دانشآموزان با نامهای مهم پادشاهان این دوران آشنا میشوند و دربارهی جنگ ایران و روم توضیح داده میشود. همچنین از دانشآموزان انتظار میرود سرداران مهم اشکانی و فرماندهان شجاع ایرانی در مقابله با اسکندر را بشناسند.
نام درس: مطالعات اجتماعی
موضوع: سفری به تخت جمشید
پایه:چهارم
بسمه تعالی
اداره آموزش و پرورش:
آموزشگاه:
تاریخ:
زمان: 45 دقیقه
مجری:
اهداف کلی
آشنایی با حکومت هخامنشیان اشکانیان و سلوکیان
آشنایی با اثار تاریخی و تخت جمشید
اهداف رفتاری
از فراگیران انتظار می رود در پایان درس بتوانند:
اهمیت حفظ آثار تاریخی را بدانند.
حد اقل دواثار باستانی در این دوره را بدانند.
چگونگی از بین رفتن حکومت هخامنشیان و روی کار آمدن حکومت اشکانیان را بدانند .
پادشاهان معروف هخامنشیان و اشکانیان را نام ببرند.
درمورد جنگ ایران و روم بتوانند توضیح دهند
دلیل اصلی جنگ های پی در پی ایران را بدانند.
چگونگی از بین رفتن اشکانیان را توضیح دهند .
پارت ها را بشناسد و سرداران مهم اشکانی را نام ببرند .
فرمانده ی شجاع ایرانی در مقابله با اسکندر را بشناسند.
چگونگی تشکیل حکومت سلوکیان را بدانند.
کارمهم اریو برزن و سورنا را بدانند.
هدف های رفتاری (ورودی)
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند:
باحکومت هخامنشی حداقل اشنایی داشته باشند.
حد اقل یک نفر به تخت جمشید رفته باشد تا خاطرات ان را برای بچه ها بازگو کند
هدف های رفتاری (خروجی)
انتظار می رود در پایان درس دانش آموزان بتوانند :.
با دوره های تاریخی و حکومت های تاریخی در ایران آشنا شده باشند .
پادشاهان مهم این حکومت را بشناسد.
چگونگی انقراض ان را بشناسد.
به اهمیت حفظ اثار باستانی پی ببرد
به اهمیت حفظ کشور و جلوگیری از نفوذ بیگانکان و تلاش سرداران مهم پی ببرند
تکنولوژی آموزشی
استفاده از عکس هایی از تمام مکان های تاریخی در زمان هخامنشی و اشکانی و استفاده از فیلم اموزشی یا انیمیشن.
الگوها و روش های تدریس
– دریافت مفهوم – توضیحی – نمایشی –سخنرانی-پرش و پاسخ – گردش علمی-ایفای نقش
رسانه و وسایل آموزشی
کتاب درسی – تابلو – دیتا شو – استفاده از نقشه ی کشور ایران –فیلم-عکس
فعالیت مقدماتی و قبل از تدریس
ورود به کلاس – سلام و احوال پرسی – بررسی وضعیت فیزیکی و روانی فراگیران – حضور و غیاب – بیان مناسبت روز– دیدن تکالیف درسی- تنظیم وضعیت کلاس به صورت چهار نفره رو به روی هم یا به صورت u شکل و 6 نفره
زمان
7 دقیقه
ارزشیابی
تشخیص آغازین
از درس قبل چند سؤال از فراگیران می پرسم:
4
آمادگی و ایجاد انگیزه
نمایش یک فیلم مهیج درمورد حکومت هخامنشی
2
ارائه درس
20
درس را بصورت داستان برای بچه ها بیان میکنیم سپس فیلم و عکس های مورد نظر را در حین درس دادن به ان ها نشان میدهیم تا واقعیت بصورت ملموس حس کنند. طرح درس سفری به تخت جمشید مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی حتی میتوانیم حتی از شیوه ی ایفای نقش هم استفاده کنیم به گونه ای که به دانش اموزان نقش های متفاوتی بدهیم و از ان ها بخواهیم پس از تمرین در کلاس ان را اجرا کنند
نتیجه گیری و جمع بندی
از زبان دانش آموزان نتیجه ی بحث را می گیریم و به صورت موردی و جداگانه روی تابلو این موارد را می نویسیم :
• حفظ اثار باستانی
• اطلاعات کلی از دوره ی هخامنشی و اشکانی وپادشاهان آن
5
ارزشیابی تکوینی
برای ارزشیابی برگه ای تهیه نموده ودر ان این سوال را مینویسم؟از کدام قسمت حکوت هخامنشی و اکانی لذت بردی؟و اگر ماشین زمان داشتی به کدام حکومت سفر میکردی؟چرا؟
7
تعیین تکلیف
• کسب اطلاعات بیش تر در مورد حکومت هخامنشی و اشکانی و ارائه ی ان در کلاس
• تهیه ی روزنامه دیواری بصورت گروهی در مورد حکوت هخامنشی و اشکانی
• تهیه ی یک نمایش بصورت ایفای نقش برای یادگیری بیشتر و علاقمند شدن فراگیران به درس تاریخ
2
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.