طرح درس سفری به شهر باستانی کرمانشاه مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی این طرح درس شامل دو صفحه ورد قابل ویرایش است و اهداف کلی و رفتاری مشخصی را در بر دارد. اهداف کلی شامل آشنایی با حکومت ساسانیان و شهر تاریخی کرمانشاه هستند. همچنین اهداف رفتاری مشخص شده شامل شناخت موقعیت شهر کرمانشاه در ایران، شناخت دو مکان دیدنی و تاریخی، آشنایی با پادشاهان معروف ساسانیان و تحولات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی هر دوره از دوره ی حکومت پادشاهانی ساسانیان است.
این طرح درس سفری به شهر باستانی کرمانشاه همچنین از فراگیران انتظار دارد که نسبت به تاثیر و نفوذ و گسترش اسلام در آغاز بعثت پیامبر، چگونگی ورود اسلام به ایران و چگونگی از بین رفتن حکومت ساسانیان آگاهی داشته باشند.
نام درس: مطالعات اجتماعی
موضوع: سفری به شهر باستانی کرمانشاه
پایه: چهارم
بسمه تعالی
اداره آموزش و پرورش:
آموزشگاه:
تاریخ:
زمان: 45 دقیقه
مجری:
اهداف کلی
آشنایی با حکومت ساسانیان
آشنایی با شهر تاریخی کرمانانشاه
اهداف رفتاری
از فراگیران انتظار می رود در پایان درس بتوانند:
موقعیت شهر کرمانشاه را در ایران بدانند.
حد اقل دو مکان دیدنی و تاریخی از این شهر را بشناسند .
چگونگی از بین رفتن حکومت اشکانیان و روی کار آمدن حکومت ساسانیان را بدانند .
پادشاهان معروف ساسانیان که نام آنها روی سنگ نبشته ها آمده را بشناسند.
تحولات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی هر دوره از دوره ی حکومت پادشاهایی ساسانیان را توضیح دهند .
کتاب و سه پایه اصلی دین زر تشت را نام ببرد.
چگونگی از بین رفتن ساسانیان را توضیح دهند .
نسبت به تاثیر و نفوذ و گسترش اسلام در آغاز بعثت پیامبر علاقه نشان دهند .
چگونگی ورود اسلام به ایران را بدانند و نیز این که این پدیده از چه دوره ای و در زمان حکومت کدام پادشاه شروع شد.
غذا های محلی و مخصوص شهر کرمانشاه را نام ببرند .
صنایع دستی شهر کرمانشاه را بشناسند .
هدف های رفتاری (ورودی)
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند:
با شهر کرمانشاه تا حد کمی حد اقل آشنایی داشته باشند.
حد اقل یک نفر به این شهر سفر کرده باشد به این منظور که در ابتدای تدریس حد اقل یک نفر از خاطرات خود در این شهر بگوید و بقیه گوش کنند.
هدف های رفتاری (خروجی)
انتظار می رود در پایان درس دانش آموزان بتوانند :
موقعیت کرمانشاه در ایران رابدانند.
با دوره های تاریخی و حکومت های تاریخی در ایران آشنا شده باشند .
کتاب مقدس و ارکان دین زرتشت رابشناسند.
از چگونگی ورود اسلام به ایران آگاهی پیدا کرده باشند .
در مورد تحولات دو ره های اشکانیان و به خصوص و بیش تر ساسانیان اطلاع داشته باشند.
غذا های محلی و صنایع دستی کرمانشاه رابشناسند .
تکنولوژی آموزشی
استفاده از عکس هایی از تمام مکان های تاریخی و چه غیر تاریخی شهر کرمانشاه .
الگوها و روش های تدریس
– دریافت مفهوم – توضیحی – نمایشی –سخنرانی-پرش و پاسخ –استفاده از تکنولوژی- گردش علمی تخیلی و تلفیقی با محوریت قصه گویی
رسانه و وسایل آموزشی
کتاب درسی – تابلو – دیتا شو – استفاده از نقشه ی کشور ایران –
فعالیت مقدماتی و قبل از تدریس
ورود به کلاس – سلام و احوال پرسی – 5 دقیقه ورزش کردن به صورت درجا زدن- طرح درس سفری به شهر باستانی کرمانشاه مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی با توجه به موضوع درس امروز پوشیدن لباسی حداقل یک روسری از مردمان کرمانشاه و سلام کردن به زبان کردی – بررسی وضعیت فیزیکی و روانی فراگیران – حضور و غیاب – بیان مناسبت روز– دیدن تکالیف درسی- تنظیم وضعیت کلاس به صورت چهار نفره رو به روی هم یا به صورت u شکل و 6 نفره
زمان
7 دقیقه
ارزشیابی
تشخیص آغازین
از درس قبل چند سؤال از فراگیران می پرسم:
4
آمادگی و ایجاد انگیزه
2
ارائه درس
20
درس را به شکل داستان بیان می نمایم و در هر جایی که نکته ی علمی و اخلاقی بود ذکر می کنم و از دانش آموزان می خواهم که همه ی این نکته هارا در دفتر چه ی تاریخی خود بنویسند .البته قبل از این کار کمی مکث می کنم و از خود آنها در مورد نکات سوال می پرسم.
نتیجه گیری و جمع بندی
از زبان دانش آموزان نتیجه ی بحث را می گیریم و به صورت موردی و جداگانه روی تابلو این موارد را می نویسیم :
• مکان های توریستی شهر کرمانشاه
• اطلاعات کلی از دوره ی ساسانیان وپادشاهان آن
5
ارزشیابی تکوینی
برای ارزشیابی این درس سوال روبه رو را (( دانش آموز عزیزم اگر فردا دو امتحان داشته باشی با توجه به شرایط و زندگی شخصی خودت چه طور برنامه ریزی می کنی تمام کار هایترا؟)) طرح درس سفری به شهر باستانی کرمانشاه مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی در بالای صفحه می نویسم و به تک تک دانش آمووزان می دهم
7
تعیین تکلیف
• کسب اطلاعات بیش تر در مورد شهر کرمانشاه از منابع معتبر
• درست کردن پوستر برای شهر های تاریخی با توجه به علایق هر فرد (بدین صورت که عکس های از مکان های تاریخی شهر مورد نظر خودمان جمع آوری کرده و این عکس ها را با حاشیه های متفاوت و زیبا بر روی مقوا ای می چسبانیم و در مورد تک تک عکس ها تو ضیحاتی می نویسیم.
2
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.