طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس بی مهره ها هدف کلی این طرح درس آشنایی دانش آموزان با بی مهره ها و انواع مختلف آنها است. اهداف جزئی این درس شامل تعریف بی مهره ها، کرم ها، عنکبوتیان و حشرات و نام بردن ویژگی های آنها است. همچنین، در این درس دانش آموزان باید در فعالیت های کلاسی و گروهی به طور فعال شرکت کنند و در هنگام مشاهده حشرات و کرم ها، کار خود را با دقت و ظرافت انجام دهند. برای این منظور، وسایل کمک آموزشی مانند بوته گل سرخ، چند کرم و نوع حشره مختلف، کتاب، تخته و ماژیک نیز بکار گرفته میشود. در این درس از روش هایی مانند کارایی تیم، بحث گروهی، پرسش و پاسخ و سخنرانی نیز استفاده میشود. به این ترتیب، با انجام این درس دانش آموزان به یادگیری علاقه و رغبت نشان میدهند.
مشخصات
معلم : موضوع :بی مهره ها پایه : چهارم کتاب :علوم صفحه 86 تــــا 88
هدف کلی
آشنایی با بی مهره ها و انواع آنها
اهداف جزئی
دانش آموزان پس از پایان تدریس باید :
بتوانند بی مهره ها را تعریف کنند .
کرم ها را تعریف کنند و ویژگی های آنها را نام ببرند .
عنکبوتیان را تعریف کنند و ویژگی های آنها را نام ببرند .
حشرات را تعریف کنند و ویژگی هایشان را بگویند .
در فعالیت های کلاسی و گروهی به طور فعال شرکت کنند .
در هنگام مشاهده حشرات و کرم ها مراقب باشند و کار خود را با دقت و ظرافت انجام دهند .
نسبت به یادگیری درس علاقه و رغبت نشان دهند
وسایل کمک آموزشی
بوته گل سرخ _ آوردن چند کرم به کلاس _ آوردن چند نوع حشره به کلاس _ کتاب _ تخته _ ماژیک ( گچ )
روش تدریس
کارایی تیم _ بحث گروهی _ پرسش و پاسخ _ سخنرانی
ارزشیابی آغازین
ورودی :
جانوران مختلفی را که در باغچه دیدید چه هستنتد ؟
آیا آنها آسیبی به گل ها و گیاهان و درختان باغچه میزنند ؟
تشخیصی :
بچه ها تا حالا میوه خوردین ک کرم توش باشه ؟ چیکارش کردین ؟
تا حالا دیدین پشه بشینه رو یه چیزی؟
به نظرتون چرا پشه نشسته بود روش ؟
و….
ایجاد انگیزه
دادن هر کدام از وسایل آورده شده به کلاس به گروه های کلاسی
ارائه محتوا
معلم بعد از سلام و احوال پرسی و حضورغیاب بچه ها را گروه بندی کرده با اسم های گل سرخ ، کرمها و حشرات . طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس بی مهره ها بعد از آن سوالاتی در مورد درس گذشته از بچه ها پرسیده و بعد در مورد درس جدید سوالاتی پرسیده تا ببیند سطح دانش آموزان در چه حدی است ؟
بعد از آن به هر کدام از گروه ها گل سرخ ، کرم ها و حشرات را داده تا آنها را به خوبی مشاهده کنند و هر چه میبینند را بنویسند و بعد از چند دقیقه شماره یک های هر گروه کنار هم قرار میگیرند و مطالبی را که یاد گرفته اند را با هم مبادله میکنند و دوباره بعد از چند دقیقه دوباره به گروه اولیه خود باز میگردند و مطالبی را که از گروه دوم یاد گرفته اند را به هم منتقل می کنند بعد از آن به مرحله جمع بندی یا نتیجه گیری رسیده …
نتیجه گیری
معلم از دانش آموزان میخواهد که به طور تصادفی یکی از اعضای خود را انتخاب کنند تا به پای تخته بیاید و نکاتی را که یاد گرفته اند را روی تخته بنویسد .
ارزشیابی پایانی
سوالاتی به صورت جامع در مورد همه موضوعات از تمام بچه ها پرسیده تا به صورت گروهی و دسته جمعی جواب دهند .
تعیین تکلیف
1.نقاشی کرم یا حشره بکشند
2. داستانی در مورد کرم ها یا گلها و یا حشرات بخوانند و خلاصه آن را برای کلاس تعریف کنند.
مشخصات
معلم : موضوع :ادامه درس بی مهره ها پایه :چهارم کتاب :علوم صفحه89 و 90
هدف کلی
آشنایی با دیگر بی مهره ها
اهداف جزئی
دانش آموزان پس از پایان تدریس باید :
بتوانند بی مهره ها را تعریف کنند .
هزارپایان را تعریف کنند و ویژگی های آنها را نام ببرند .
بی مهره های دیگر را به صورت موردی نام ببرند .
سخت پوستان را تعریف کنند و ویژگی هایشان را بگویند .
در فعالیت های کلاسی و گروهی به طور فعال شرکت کنند .
در هنگام مشاهده هزارپایان و و سخت پوستان و بی مهره های دیگر مراقب باشند و کار خود را با دقت و ظرافت انجام دهند .
نسبت به یادگیری درس علاقه و رغبت نشان دهند
وسایل کمک آموزشی
کتاب _ تخته _ ماژیک ( گچ ) _ تعدادی سخت پوست و هزارپا و از نوع های بی مهره دیگر
روش تدریس
کارایی تیم _ بحث گروهی _ پرسش و پاسخ _ سخنرانی
ارزشیابی آغازین
ورودی :
تعریفی از بی مهره ها ؟
تا حالا چند نوع بی مهره یاد گرفتین ؟ اسمشون رو بگید ؟
کرم ها چه ویژگی هایی دارند ؟
حشرات چه ویژگی هایی دارند موردی بگویید ؟
ویژگی های عنکبوتیان چیه ؟
تشخیصی :
بچه ها تاحالا هزار پا دیدین ؟ چه شکلین ؟
تاحالا کلمه سخت پوست رو شنیدین ؟ به نظرتون سخت پوست یعنی چی ؟
تا حالا کلمه بندپایان رو شنیدین ؟ به نظرتون چجور حیواناتی هستن ؟
ایجاد انگیزه
دادن هر کدام از وسایل آورده شده به کلاس به گروه های کلاسی
ارائه محتوا
معلم بعد از سلام و احوال پرسی و حضورغیاب بچه ها را گروه بندی کرده با اسم های سخت پوستان ، هزارپایان ، بندپایان و بی مهره های دیگر . بعد از آن سوالاتی در مورد درس گذشته از بچه ها پرسیده و بعد در مورد درس جدید سوالاتی پرسیده طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس بی مهره ها تا ببیند سطح دانش آموزان در چه حدی است ؟
بعد از آن به هر کدام از گروه ها هزارپاها ، سخت پوستان و بندپاها و بی مهره های دیگر را داده تا آنها را به خوبی مشاهده کنند و هر چه میبینند بنویسند و بعد از چند دقیقه شماره یک های هر گروه کنار هم قرار میگیرند و مطالبی را که یاد گرفته اند را با هم مبادله میکنند و دوباره بعد از چند دقیقه دوباره به گروه اولیه خود باز میگردند و مطالبی را که از گروه دوم یاد گرفته اند را به هم منتقل می کنند بعد از آن به مرحله جمع بندی یا نتیجه گیری رسیده …
نتیجه گیری
معلم از دانش آموزان میخواهد که به طور تصادفی یکی از اعضای خود را انتخاب کنند تا به پای تخته بیاید و نکاتی را که یاد گرفته اند را روی تخته بنویسد .
ارزشیابی پایانی
سوالاتی به صورت جامع در مورد همه موضوعات از تمام بچه ها پرسیده تا به صورت گروهی و دسته جمعی جواب دهند .
تعیین تکلیف
1.نقاشی هزار پا یا بی مهره های دیگر را بکشند
2. داستانی در مورد هرکدام از بی مهره ها که اسمشان را یاد گرفته اند را بخوانند و خلاصه آن را برای کلاس تعریف کنند.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.