طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس سنگ ها تشکیل شده از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس شامل مشخصات کلی، سطوح، اهداف رفتاری، وسایل، روش تدریس و ارزشیابی تشخیص می باشد. در این درس، دانش آموزان با انواع سنگ ها و مواد تشکیل دهنده آنها آشنا می شوند و با تجزیه و تحلیل فعالیت های خود به درک بهتری از چگونگی تشکیل سنگ ها می رسند. این درس با استفاده از روش های بحث گروهی، پرسش و پاسخ و کاوشگری برای دانش آموزان تدریس می شود و از طریق ارزشیابی تشخیصی، دانش آموزان به طور مستمر ارزیابی می شوند. به این ترتیب، این درس می تواند انگیزه و زمینه سازی برای دانش آموزان فراهم کند و به آنها کمک کند تا علاقه شان به علوم تجربی را افزایش دهند.
مشخصات کلی
نام درس:علوم تجربی مدت جلسه:45 دقیقه مقطع:ابتدایی
تعداد شاگردان:30 نفر پایه:چهارم طراح:
عنوان فصل: سنگ ها کاوشگری صفحه: 63 تا 66
سطوح
سطح اول:دانش آموزان انواع سنگ ها را مشاهده می کنند.
سطح دوم:دانش آموزان ضمن مشاهده تصاویر سنگ ها سوالاتی را نیز در این ارتباط مطرح می کنند.
سطح سوم:دانش آموزان به تجزیه و تحلیل و آزمایش فعالیت های خود می پردازند.
زمان
اهداف رفتاری
1. دانش آموزان مواد تشکیل دهنده سنگ های مختلف را شناسایی کنند.
2. دانش آموز ان با چگونگی تشکیل سنگ ها آشنایی نسبی داشته باشند.
وسایل
1-چند نمونه از سنگ های مختلف. 2-شن و ماسه. 3-گچ یا تخته پاک کن. 4-دفتر حضور،غیاب
روش تدریس
بحث گروهی-پرسش و پاسخ-کاوشگری
ارزشیابی تشخیص
از دانش آموزان انتظار می رود که اطلاعات اولیه درباره سنگ و مواد تشکیل دهنده آنها داشته باشند.
5
ایجاد انگیزه و زمینه سازی
از دانش آموزان سوال میکنیم که چرا سنگ ها با هم تفاوت دارند بعد هم چندتا سنگ که به همراه خود به کلاس آورده ایم به آنها نشان می دهیم.
5
انجام کارهای مقدماتی
سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب و بررسی تکالیف قبلی
3
ارائه ی درس
با چند سوال به عنوان رفتار ورودی با توجه به روش کاوشگری به شرح زیر شروع به تدریس می کنیم: الف:استفاده از حواس ……را لمس و نگاه و بو کنند. طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس سنگ ها ب:طرح سوال از مشاهدات:پس از آنها می خواهم که هر گروه در مورد مشاهدات خود سوالی مطرح نمایند. ج:تشکیل فرضیه:بعد از مطرح شدن سوال های گروهی مختلف در مورد اندازه،شکل و فرضیه را با توجه به مشاهدات انجام شده تشکیل می دهند. د:در این مرحله هریک از گروه ها فرضیه های خود را مورد آزمایش قرار می دهد و در مرحله دوم نتایج بدست آمده خود را تجزیه و تحلیل قرار دهند و سوال جدید مطرح می نمایند.
20
جمع بندی
مطالب گفته شده را در چند دقیقه به صورت خلاصه برای دانش آموزان مرور می کنیم.
5
ارزشیابی تکوینی
در این مرحله از دانش آموزان خواسته می شود که سنگ های مختلف را نام ببرند وچگونگی تشکیل آنها را شرح دهند.
5
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم که از اطراف خانه و محل زندگی خود سنگ های مختلفی را جمع اوری و همراه خود به مدرسه بیاورند.
2
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.