طرح درس مدرسه هوشمند فارسی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی این طرح درس، آشنایی دانش آموزان با کاربرد فناوری در زندگی است. به علاوه، اهداف رفتاری شامل گسترش واژگان با فرایند ترکیب سازی (بن فعل + نده)، آشنایی با سخن گفتن متناسب با مخاطب و موقعیت از طریق نمایش، تقویت درک متن و کتابخوانی و روش های یاددهی – یادگیری می باشد. در این درس، روش های بحث گروهی، سخنرانی- پرسش و پاسخ به کار گرفته می شود و کلاس به صورت ردیفی-گروهی چینش داده می شود.
در فعالیت های دانش آموزان، از آن ها انتظار می رود با مطالعه متن درس و تمرین های مرتبط، آشنایی خود را با کاربرد فناوری در زندگی گسترش دهند. همچنین، با ترکیب سازی واژگان، توانایی خود را در گسترش واژگان بهبود دهند و با استفاده از نمایش، سخنرانی و بحث گروهی و….
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی موضوع درس:درس 17 مدرسه هوشمند
تهیه کننده: مدت جلسه:45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با کاربرد فناوری در زندگی آشنا شوند.
اهداف رفتاری: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-آشنایی دانش آموزان با کاربرد فناوری در زندگی.
2- گسترش دایره واژگان با فرایند ترکیب سازی (بن فعل + نده).
3- آشنایی با سخن گفتن متناسب با مخاطب و موقعیت از طریق نمایش.
4- تقویت درک متن و کتابخوانی.
5- .روش های یاددهی – یادگیری.
6- سخنرانی، بحث گروهی، اعضای گروه
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک – نشان دادن کارت اعتباری و نحوه استفاده از آن، اگر کلاس هوشمند نیست، بازدید از سایت مدرسه پیشنهاد می شود.
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی- پرسش و پاسخ
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
در این روش اعضای گروه پیشنهاد می شود،
اعضای گروه تشکیل گروه:
تقسیم محتوا (درس) به چند قسمت تقریبا مساوی تقسیم می شود. گروه بندی به این صورت است که تعداد اعضای هر گروه باید با تعداد قسمت های درس برابر باشد. مثلا اگر ما درس را 5 قسمت کرده اید، گروه ها باید 5 نفره باشند. طرح درس مدرسه هوشمند فارسی چهارم ابتدایی گروه ها را متناسب با موضوع درس نام گذاری و یا از افراد گروه می خواهیم برای گروه خود نامی انتخاب کنند.
1-هر فراگیر فقط بخش مطالعه شده خود را مطالعه می کند. باید اطمینان حاصل کرد که آن ها حقیقتا مطلب را از یکدیگر یاد می گیرند، نه از مطالعه کل بخش ها.
2- به دانش آموزان اطلاع داده می شود که میزان یادگیرشان توسط آزمونی که تمام بخش ها را در بر می گیرد، سنجش می شود، اگر کارایی تیم کامل باشد هر فراگیر درک کاملی از کل موضوع خواهد داشت.
3- قوانینی که تیم ملزم به رعایت آن هستند از قبیل یادداشت برداری، تهیه رئوس مطالب بارسم نمودار برای استفاده در تدریس، زمان در نظر گرفته شده برای تدریس و نظایر آن از قبل مشخص می شود.
مرحله چهارم:
آمادگی اعضای تیم (در این مرحله همه اعضایی ) همتاهای خود در دیگر تیم ها (که مسئول تدریس بخش مشترک هستند به عنوان یک گروه مطالعه گرد هم می آیند تا درک خود را از موضوعی مرور کنند و نحوه ارایه بحث نمایند. این مرحله به درک بهتر مطلب و بهبود روش ارایه افراد کمک می کند و به آن ها فرصت می دهد تا درکشان را تصحیح کرده، اعتماد به نفس شان را تقویت کنند و با آمادگی بیشتری در تیم شرکت کنند).
مرحله پنجم : تدریس اعضای تیم
(پس از گردهمایی اعضای همتای هر گروه هر عضو به تیم خود بر می گردد تا تدریس شروع شود. طرح درس مدرسه هوشمند فارسی چهارم ابتدایی اولین عضو تیم، تدریس خود را برای سایر اعضا آغاز می کند. این عضو تیم مجاز است از هر نوع و هرکاری که احساس کند به فراگری تدریس کمک می کند بهره ببرد تا نکاتش را به کامل ترین و قابل فهم ترین طریق بیان کند. هر عضو به نوبت یک بخش را ارایه می دهد. ترتیب ارایه درس بستگی به موضوع دارد می تواند پی در پی یا بدون ترتیب باشد. جلسه تدریس اعضا تیم با خلاصه کردن نتایج توسط فراگیران پایان می پذیرد).
مرحله ششم: آزمون
(در این مرحله هر شخص آزمونی در مورد کل موضوع می دهد سوال های تمام بخش ها،ارتباط و تعمیم های برخاسته از موضوع را در بر می گیرد، آزمون حاوی تعداد برابر سوال از هر قسمت و چندین سوال درک مطلب عمومیم مربوط به کل موضوع می باشد. همچنین می توان علاوه بر آزمون فردی آزمونی از تیم به عمل آورد. در پایان یک کارت اعتباری را نشان دهید و نحوه استفاده و نگهداری از آن را بیان کنید).
خوانش متن: ابتدا دانش آموزان به روش صامت خوانی متن درس را بخوانند؛ سپس بخه تشخیص معلم متن درس توسط دانش آموزان با کتاب گویا یا خود معلم خوانده می شود
35دقیقه
تعیین تکلیف
1-در مورد مدرسه ایده آل یک انشا بنویسید.
2- اگر بازدید و اردوی مدرسه انتخابی باشد، شما کجا را انتخاب می کنید. چرا؟
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.