طرح درس مساجد مسلمانان هدیه های آسمانی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد برای دانش آموزان پایه چهارم دبستان طراحی شده است تا آنها با مساجد مهم مسلمانان آشنا شوند. این طرح درس به صورت تلفیقی و با استفاده از روش های اکتشافی، پرسش و پاسخ و نمایشی برگزار می شود و اهداف جزئی آن شامل آشنایی با اولین مسجد مسلمانان در صدر اسلام، مسجد النبی، مسجدالاقصی و وضعیت مسلمانان در فلسطین اشغالی است. همچنین در این درس، دانش آموزان با فعالیت هایی که در مساجد به عنوان یک نهاد اجتماعی انجام می شود، آشنا می شوند و علاقه مند به مطالعه در مورد مساجد مسلمانان و حضور در مساجد و شرکت در نماز جماعت می شوند. برای برگزاری این درس از مواد آموزشی و وسایل آموزشی مختلفی مانند کتاب هدیه های آسمان، پازل، عکس ها، فیلم و رایانه استفاده می شود.
1-مشخصات کلی:
درس: هدیه های آسمان کلاس: چهارم ابتدایی عنوان درس: مساجد مسلمانان صفحات: از 18 تا 21 مدت جلسه: 45 دقیقه
2-اهداف کلی: آشنایی دانش آموزان با مساجد مهم مسلمانان
3-اهداف جزئی:
-آشنایی با اولین مسجد مسلمانان در صدر اسلام
-آشنا شدن با مسجد النبی و شهری که این مسجد در آن واقع شده است.
-آشنا شدن با بزرگترین و مهمترین مسجد مسلمانان و پی بردن به اهمیت این مسجد
-آشنا شدن با مسجدالاقصی
-آشنایی با وضعیت مسلمانان در فلسیطن اشغالی
-آشنا شدن با کارها و فعالیت هایی در مسجد به عنوان یک نهاد اجتماعیـ انجام می گیرد.
-علاقه مند شدن به مطالعه درمورد مساجد مسلمانان
-علاقه مند شدن به حضور در مسجد و شرکت در نمازجماعت
-حضوردر مسجد و شرکت در نمازجماعت
4-رفتار ورودی:
-دانش آموز می داند که مسجد محل عبادت است.
-دانش آموز می داند که فعالیت هایی از جمله خواندن نماز، قران و برگزاری مراسم مذهبی در مسجد انجام می گیرد.
5-روش تـدریس: تلفیقی (اکتشافی، پرسش و پاسخ، نمایشی)
6-مـواد آمــوزشی و وسایل آموزشی: کتاب هدیه های آسمان، پازل ها عکس های تهیه شده از مساجد مسلمانان، فیلم و عکس های آموزشی از مساجد مسلمانان، تخته سیاه، گچ، رایانه، ویدیو پروژکتور.
7-مدل کلاس: دایره ای _گروهی
8-نحوه ی تعامل و گروه بندی:
گروه بندی به وسیله ی پازل هایی که از مساجد مسلمانان تهیه کرده ایم آغازمیشود. پازل ها را به صورت تصادفی بین دانش آموزان تقسیم می کنیم و از آنها می خواهیم کسانی که پشت پازل شان به یک رنگ است(پشت پازل ها را از قبل رنگ آمیزی کرده ایم) کنار هم قراربگیرند و یک گروه تشکیل دهند و پازل مورد نظر را کنار هم بچینند.
9-مفاهیم کلیدی:
مساجد مسلمانان، مسجدالنبی، مسجدقبا، مسجدالاقصی، بیت المقدس، مسجدالحرام، فلسطین، اسرائیل
10-ارزشیابی تشخیصی: (5دقیقه)
-آیا در محله ی شما مسجد وجود دارد؟
-چه فعالیت هایی در مسجد شما صورت می گیرد؟
-می توانید نام چند مسجد از مساجد مهم مسلمانان را بگویید؟
11-مراحل تدریس: (30دقیقه)
الف) ایجادانگیزه (5دقیقه)
تعریف خاطره ای از سفر زیارتی عمره، پرسیدن چند سوال نظیر آیا در محله ی شما مسجد وجود دارد؟ اسم آن چیست؟
ب)ارائه ی درس:
فعالیت معلم و فعالیت دانش آموز
معلم پازل های مساجد مهم مسلمانان را دراختیاردانش آموزان قرارمیدهد. هردانش آموز به صورت تصادفی یک قطعه پازل را به صورت تصادفی انتخاب می کند.
معلم دانش آموزان را راهنمایی می کند که در گروه های خود قرار بگیرند. دانش آموزان با توجه به که توضیحی که در قسمت 9 (نحوه ی تعامل و گروه بندی) توضیح داده شد در گروه خود قرار می گیرند.
معلم سوالاتی را که از قبل از درس طرح کرده است در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. دانش آموزان با مشورت یکدیگر و در صورت امکان با مراجعه به کتب مربوطه به سوالات معلم پاسخ می دهند.
معلم از گروه ها می خواهد هر یک به نوبت سوال های مربوط به گروه خود را بخوانند و به آن ها پاسخ دهند. یکی از اعضای گروه سوال را خوانده و به آن پاسخ می دهد.
معلم در ضمن نمایش عکس هایی از مساجد مسلمانان توضیحات تکمیلی را ارائه می دهد. دانش آموزان به تصاویر و توضیحات معلم خوب توجه می کنند.
ج)ارزشیابی تکوینی:
-چهار مورد از مهم ترین مساجد مسلمانان را نام ببرید؟
-بزرگترین و مهم ترین مسجد مسلمانان چه نام دارد؟
-اولین قبله ی مسلمانان کجا بوده است؟
د)ارزشیابی پایانی
-به نظرشما چرا کودکان فلسطینی نمی توانند به راحتی در مساجد خود نماز بخوانند؟
-درمسجد محله ی شما چه فعالیت هایی انجام می شود.
تعیین تکلیف:
-نوشتن نام های به دوست خود و توصیف مسجد محله ی خود درآن نامه
-تحقیق درمورد یکی از مساجد مهم مسلمانان (بهتراست تحقیق درمورد مسجد میباشدکه پازل آن مسجد دراختیارگروه قرارگرفته است)
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.