طرح درس آفریدگار زیبایی فارسی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد به دانش آموزان کمک می کند تا با برخی از زیبایی های طبیعت آشنا شوند و با معرفی نعمت های الهی، تامل در آفرینش کنند. این درس هدف دارد تا مهارت های روان خوانی و درک متن دانش آموزان را تقویت کند. در این درس، از روش های بحث گروهی، سخنرانی و پرسش و پاسخ استفاده می شود. با ارائه سوالاتی درباره آفرینش طبیعت و نعمت های الهی، سطح دانش آموزان در این زمینه ارزیابی می شود. با استفاده از کتاب فارسی چهارم ابتدایی، تابلو و ماژیک، جلسه 45 دقیقه ایی آموزشی این درس برگزار می شود.
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی موضوع درس:درس 1 آفریدگار زیبایی
تهیه کننده: مدت جلسه:45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با زیبایی های آفرینش آشنا شوند.
اهداف رفتاری: انتظار می رود بعد از پایان این درس دانش آموزان بتوانند:
1-آشنایی آفرینش و تامل در آن با معرفی برخی از زیبایی های طبیعت (دانشی- نگرشی)
2- تقویت مهارت روان خوانی (مهارتی)
3- تقویت مهارت درک متن و بهبود خواندن( مهارتی)
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب کتاب فارسی سوم ابتدایی آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی درباره آفرینش طبیعت و نعمت های الهی از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی چهارم ابتدایی – تابلو- ماژیک
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی- پرسش و پاسخ
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
ابتدا دانش آموزان را گروه بندی می کنیم و تصاویر و فیلم هایی را که تهیه شده در کلاس نمایش می دهیم بعد، از هر گروه می خواهیم یک سؤال طرح کنند و از گروه دیگر بپرسند، سؤالات همگرا و واگرا و مرتبط با موضوع درس (فصل ها) باشد. هر فرد. هر موردی به ذهنش رسیده در گروه مطرح کند. طرح درس آفریدگار زیبایی فارسی چهارم ابتدایی دانش آموزان در موارد زیر اظهار نظر می کننده دمای هوا، پوشش مناسب هر فصل، تغییرات طبیعت، میوه های فصل، نام ماه ها، تعطیلات و چهار قاعده اساسی این روش رعایت شود روش یاددهی 1 .انتقاد از همدیگر ممنوع – بادگیری 2 ،اظهار نظر آزاد و بی واسطه3 تأکید بر کمیث، 4 .تلفیق و بهبود پیشنهادهاء بعداز رعایت این مراحل فوق نتایج حاصل را با دانش آموزان مرورمی کنیم تا آنها متوجه شوند که با کمک و همفکری هم چه پیشنهادی خوبی داده اند و به نتیجه ای راجع به جهان هستی و عظمت آنکه مدتظرشان بوده رسیده اند. برای خوانش درس، از کتاب گویا استفاده می نکنیم. در هنگام خواندن توجه دانش آموزان را به کلمات جدید با نکات ویژه متن درس جلب می نماییم. شعر همخوانی شده و مفهوم آن را بیان می کنیم.
جمع بندی نکات مهم درس در پایان به صورت پرسش و پاسخ بیان می شود.
ارزشیابی پایانی از آزمون کوئیز استفاده می شود سوالات را از بخش های زیر تعیین می کنیم.
معنی لغات جمله سازی یک فعالیت املایی و..
35دقیقه
تعیین تکلیف
تحقیق کنید:
در تمام فصل ها خورشید در آسمان می تابد پس چرا دمای فصل ها با هم متفاوت است؟
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.