طرح درس اتفاق ساده فارسی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی این درس آشنایی دانش آموزان با نحوه نقل رویدادهای قصه است.
روش های یاددهی – یادگیری این درس شامل تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی، پرسش و پاسخ، دکلمه خوانی و روشن سازی طرز تلقی است. برای این درس، مدل چینش کلاس به صورت ردیفی – گروهی تعیین شده است و رسانه های آموزشی از کتاب فارسی چهارم ابتدایی، تابلو، ماژیک، پاکت نامه (برای نحوه نوشتن نشانی فرستنده و گیرنده) و کتاب گوی استفاده می شود. با این طرح درس، از دانش آموزان انتظار می رود مهارت خواندن شعر با رعایت لحن، آشنایی با نحوه نقل رویداد های قصه و…
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی موضوع درس: درس 12 اتفاق ساده
تهیه کننده: مدت جلسه:45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار میرود در پایان درس با نحوه نقل رویدادهای قصه آشنا شوند.
اهداف رفتار : از دانش آموزان انتظار میرود در پایان درس.
1-تقویت مهارت خواندن شعر با رعایت لحن.
2- آشنایی با نحوه نقل رویداد های قصه
3- تثبیت یادگیری ابزارهای انسجام متن،
4- آشنایی با گسترش گروه اسمی در جمله.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک – پاکت نامه (برای نحوه نوشتن نشانی فرستنده و گیرنده) کتاب گوی
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی- پرسش و پاسخ – سخنرانی – دکلمه خوانی – روشن سازی طرز تلقی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
(ابتدا از دانش آموزان میخواهیم رفتار های مورد انتظار ما را بیان میکنند.این رفتار ها از این قرارند:
1-یک جمله پرسشی (یا تکمیل یک جمله یا عبارت ناتمام) از متن درس، مطرح میکنیم طرح درس اتفاق ساده فارسی چهارم ابتدایی و از دانش آموزان میخواهیم که به آن پرسش پاسخ دهند. مثال اگر یک مهمان از راه دور به خانه شما بیاید چه کارهایی انجالم میدهید؟یا اینکه امروزه چگونه از حال همدیگر خبردار میشویم؟
2- درباره پاسخی که به پرسش داده اند،در گروه با یکدیگر بحث و گفتگو کنند.
3- بر روی بهترین پاسخ به توافق برسند و آن را به عنوان محصول نهایی فعالیت گروه به کلاس عرضه کنند.
4- نظرات گروه ها روی تخته کلاس نوشته شود و بهترین پاسخ ها و نظرات مورد تایید قرار گیرند.
مرحله دوم:دانش آموزان پاسخ های گوناگونی را در گروه خود تولید میکنند.
مرحله سوم:پس از چند دقیقه بحث و گفتگو در گروه،سرانجام یک جمله به عنوان محصول نهایی کار گروه ها،به کلاس عرضه میشود.
مرحله چهارم:جمله برگزیده هر گروه روی تخته نوشته میشود و یک یک جمله ها برای دانش آموزان خوانده میشود.
دانش آموزان درباره هر جمله نظر خود را بیان میکنند تا بر روی بهترین جمله (طرز تلقی) به توافق برسند.
مرحله پنجم:در این مرحله معلم به جمع بندی نظرات می پردازد و جمله برتر یا بهترین جمله ها را انتخاب میکند. با این روش ، بیان حس و حال ،گرایش درونی افراد تقویت میشود. حتما یک پاکت نامه به کلاس میبریم یا در کلاس درست می کنیم و نحوه نوشتن آدرس ها را به دانش آموزان یاد می دهیم.)
املا
معلم از دانش آموزا میخواهد تا متن شعر را با دقت مطالعه کنند. سپس کتاب را می بندند و معلم یک کلمه می گوید و دانش آموزان باید جمله و یا سطری را که این کلمه در آن قرار داشت به یاد آورند و بنویسند.
ارزشیابی از فعالیت های درس:
جعبه کارت های شفاهی
(آموزگار از قبل سوالاتی راجع به درس و حفظ شعر… بر روی کارت نوشته و در جعبه ای قرار میدهد.
دانش آموزان از کارت های سوال درون جعبه یک کارت را انتخاب می کند،با صدای بلند میخواند و پاسخ آن را می گوید).
35دقیقه
تعیین تکلیف
1-کدام قسمت از شعر زیبا بود، چرا؟
2- .یک نامه برای کسی که خیلی دوستش داری بنویس.
3-فکر کن در زمان جنگ نوجوان بودی،چه خدمتی به کشورت میکردی؟
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.