طرح درس اسب طلایی هدیه های آسمانی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد برای دانش آموزان پایه چهارم دبستان طراحی شده است. هدف اصلی این طرح درس، آشنایی دانش آموزان با امانت داری و نحوه حفظ و ادای آن به صاحب آن است. در این درس، دانش آموزان با شیوه های امانت داری و ضرورت آن آشنا می شوند و علاقه به انجام وظایف خود در حفظ امانت را پیدا می کنند. همچنین، با پیام قرآنی در این زمینه نیز آشنا می شوند. در روش تدریس این درس، از پرسش و پاسخ و بحث گروهی استفاده می شود و مواد و وسایل آموزشی این درس شامل کتاب و تابلو می باشند. در فعالیت های دانش آموزان، آنها در قالب گروه های خود، به مشورت و بحث می پردازند و جمع بندی خود را ارایه می دهند. در فعالیت های معلم، او ابتدا دانش آموزان را گروه بندی می کند و سپس با آنها درباره مفهوم مالکیت و مال من بودن بحث می کند.
طرح درس: اسب طلایی هدیه های آسمانی پایه چهارم
پایه: چهارم
هدف کلی: آشنایی با امانت داری
هدف جزئی و رفتاری:
-آشنایی با ضرورت های امانت داری و شیوه های آن(دانشی–نگرشی)
-تمایل و علاقه به انجام وظایف خود در حفظ امانت(عاطفی)
-ادای امانت به صاحب آن(رفتاری)
-آشنایی با پیام قرآنی(دانشی)
مدل کلاس: سنتی
روش تدریس: پرسش و پاسخ – بحث گروهی
مواد و وسایل: کتاب – تابلو
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
فعالیت های قبل از تدریس
گوش می دهند و با علاقه در گروه خود به مشورت می پردازند و جمع بندی خود را ارایه می دهند.
بعد از سلام و احوال پرسی ابتدا دانش آموزان را گروه بندی کنید
از دانش آموزان بخواهید در قالب فهرست چیزهایی که متعلق به آن هاست و چیزهایی که متعلق به آنها نیست را فهرست کنند.
درباره مفهوم مالکیت و مال من بودن گروه ها بحث کنند.
در بحث و پرسش و پاسخ شرکت می کند و فعالیت در گروه خود را انجام می دهد و دوستانش را تشویق می کند.
در فعالیت های برایم بگو و تدبر کنیم و ایستگاه فکر با علاقه نظر می دهد.
در قسمت دعا کنیم به بیان احساسات و دعا می پردازد
در ادامه بپرسید اگر کتابی از کتابخانه بگیرید چگونه آن را نگهداری کرده و تحویل می دهید؟
پس از جمع بندی نظرات متن درس را بصورت داستانی و با
رعایت قواعد کلامی برای تاثیر بیشتر بخوانید.
فعالیت برایم بگو و تدبر کنیم را با هدف جمع بندی مفاهیم درس در قالب آیات و احادیث کوتاه انجام داده و آیات روی تابلو خوشنویسی گردد.
در گام بعدی در ایستگاه فکر گروه ها در مورد سوال مورد نظر گفت و گو کنند و نماینده گروه جمع بندی را ارایه داده و به داوری بپردازند.
فعالیت بررسی کنید در قالب بازی انجام شده تا ضمن ایجاد جوی
شاد مرور مطالب نیز صورت گیرد در قسمت گفت و گو کنید نیز گروه ها در مورد سوال مورد نظر گفت و گو کنند طرح درس اسب طلایی هدیه های آسمانی چهارم ابتدایی و نماینده گروه جمع بندی را ارایه داده و به داوری بپردازند.
و به این هدف که سخن نیز یک امانت است و باید نگهداری شود برسید (یک کلاغ چهل کلاغ کردن)
در پایان دعا کنیم را با هدف بیان احساسات و درخواست توفیق از خداوند برای انجام وظایف خود در برابر همه امانت ها می خواهیم
انجام فعالیت کتاب
گزارشی درباره کارهایی که درباره حفظ یک کتاب که از کتابخانه امانت گرفته و دفتری که از دوستش امانت گرفته انجام می دهند را ارایه دهند.
فعالیت
سطح1:
ضمن بیان ضرورت امانت داری نمونه های متنوعی از شیوه های حفظ امانت را با مثال توضیح می دهد.
ضمن اظهار تمایل به انجام وظایف خود در حفظ امانت همواره برای ادای امانت به صاحب آن تلاش می نماید.
پیام قرآنی را می خواند و ضمن بیان مفهوم درباره آن توضیح می دهد.
سطح2:
ضمن بیان ضرورت امانت داری نمونه هایی از شیوه های حفظ امانت را توضیح می دهد.
ضمن اظهار تمایل به انجام وظایف خود در حفظ امانت غالبا برای ادای امانت به صاحبش تلاش می کند.
پیام قرآنی را می خواند و مفهوم آن را توضیح می دهد.
سطح3:
ضمن بیان ضرورت امانت داری به نمونه هایی از شیوه های امانت اشاره می کند.
ضمن اظهار تمایل به انجام وظایف خود در حفظ امانت گاهی اوقات برای ادای امانت به صاحبش تلاش می کند پیام قرانی را می خواند و کمی مفهوم آن را درک می کند.
ارزشیابی
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.