طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد برای آشنایی دانش آموزان با جمع آوری و جداسازی مواد باقی مانده از جشن و پاکیزگی کلاس خود تدوین شده است. هدف این طرح درس، آموزش راهکارهای جمع آوری، جداسازی و نگه داری مواد خوراکی بعد از جشن به دانش آموزان است. این طرح درس شامل اهداف کلی و رفتاری با استفاده از رسانه هایی همچون کتابی درسی، عکس و تصویر، فیلم و میز و صندلی و مواد شوینده طراحی شده است. به این ترتیب، دانش آموزان بعد از اتمام این درس، می توانند به طور مستقل مواد باقی مانده را جمع آوری، جداسازی و نگه داری کنند و پاکیزگی کلاس خود را انجام دهند.
مشخصات کلی
شماره طرح درس : 10
نام درس : علوم تجربی
موضوع درس : بعد از جشن ( گروه های کار در مدرسه )
مجری :
مدت اجرا : 45 دقیقه
پایه : دوم ابتدایی
محل اجرا :
تعداد فراگیر : 9 نفر
تاریخ اجرا :
اهداف
اهداف کلی ( ارتباط عناصر پنج گانه با چهار عرصه ) :
آشنایی دانش آموزان با جمع آوری باقی مانده مواد غذایی و پاکیزگی کلاس خود و چگونگی جمع آوری ، جداسازی و نگه داری و مواد خوراکی بعد از جشن ( ارتباط عناصر پنج گانه تفکر و تعقل ، ایمان و باور ، علم و آگاهی ، عمل و اخلاق با چهار عرصه خالق ، مخلوق ، خلق و خود )
اهداف رفتاری ( پیامد ) : در پایان این درس انتظار می رود دانش آموزان بتوانند :
سطح 1 : حداقل یک راه برای جمع آوری و جداسازی مواد باقی مانده از جشن و پاکیزگی کلاس ارائه دهند .
سطح 2 : بعد از ارئه چند راهکار در مورد جمع آوری و نگه داری مواد و پاکیزگی کلاس آن را به صورت جملات درست در برگه ای نوشته و به کلاس بیاورند .
سطح 3 : بعد از ارائه راهکار ها و نوشتن لیستی جداگانه بر اساس جنس مواد که هر کدام در کجا نگه داری شود و ارائه گزارشی کامل به دانش آموزان ، هر مواد را در جای مخصوص خود قرار دهند .
روش ها و رسانه ها
رسانه های آموزشی : کتابی درسی ، عکس و تصویر ، فیلم ، کتاب راهنمای معلم ، سه سطل زباله ، سه عدد نایلون یک بار مصرف آشغال ، یک عدد پارچ ، شش عدد لیوان ، شش عدد استکان ، یک میز ، چهار صندلی ، ده عدد بادکنک ، یک عدد هندوانه ، یک بسته شیرینی ، دو کیلو میوه ، آب به مقدار کافی ، جارو ، کف گیر و مواد شوینده
روشهای تدریس : بحث گروهی ، پرسش و پاسخ ، توضیحی ، سخنرانی
سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب ، بررسی تکالیف درس گذشته ، گروه بندی دانش آموزان به صورت تصادفی ( 3 دقیقه )
مراحل قبل از تدریس
تعیین رفتار ورودی : از فصل دوازدهم ( برای جشن آماده شویم ) از دانش آموزان سوالاتی پرسیده می شود ( 3 دقیقه )
سوال 1 : برای برگزاری جشن به چه چیز هایی نیاز داریم ؟ علی جواب می دهد آجیل ، شربت ، پارچ ، لیوان ، میوه ، و …..
سوال 2 : از محمد ی پرسم خوراکی ها را چگونه در ظرف ها باید چید ؟ محمد می گوید ، طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی آجیل ها را در بشقاب های مخصوص و شربت ها را در پارچ و میوه ها را در سبد های مخصوص می چینیم
ارزشیابی تشخیصی : ( با سوالات می فهمیم دانش آموزان از درس جدید چه اندازه می دانند ؟ و مهارت ورود به درس جدید را دارند ) ( 3 دقیقه )
سوال 1 : چه موادی در یخچال نگه داری می شود ؟
سوال 2 : آیا همه ی مواد غذایی که از جشن باقی می ماند را باید دور ریخت ؟
آمادگی
ایجاد انگیزه : با نشان دادن تصویر عنوان درس سیزدهم دانش آموزان را به بحث و گفتگو وا می داریم ( 3 دقیقه )
و نظارت هر کدام را در مورد تصویر می شنویم ، سپس با پخش فیلمی از برگزار جشن محلی در دانش آموزان انگیزه ی کافی را ایجاد می کنیم .
اجرای تدریس
ارائه درس : دانش آموزان را به سه گروه سه نفره به نام گروه جمع آوری ، گروه پاکیزگی و گروه نگه داری مواد تقسیم می کنم و سپس از دانش آموزان می خواهم از وسایلی که از قبل با خود آورده اند با وسایلی که اینجانب از قبل آماده کرده ام به منظار ارائه درس ( بعد از جشن ) در کلاس بچینند و به دانش آموزان می گویم که از خود پذیرایی بکنند و بعد از چند دقیقه که پذیرایی تمام شد ، در مورد جمع آوری مواد ، نگه داری موادباقی مانده و پاکیزه کردن کلاس در گروه های خود نظر دهند .
بعد از ارائه ی نظرات سرگروه ها به این نتیجه می رسیم که باید جمع آوری و جداسازی شوند ، طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی و با سوالاتی از آن ها دلیل گفته هایشان را می پرسم تا از میزان یادگیری مطالب ارائه شده مطمئن شوم . بعضی از مواد که مصرف نشده نگه داری شوند و بقیه مواد مصرف شده باید جمع آوری و کلاس پاکیزه گردد . گروه جمع آوری و جداسازی مواد ، مسئولیت جمع آوری و جداسازی مواد غذایی را به عهده می گیرند و گروه نگه داری مواد ، مسئول نگه داری مواد خوراکی را برعهده می گیرند . گروه پاکیزگی بعد از جمع آوری مواد و نگه داری آن ها مسئولیت نظافت و پاکیزگی کلاس را برعهده می گیرند و بعد از این که گروه ها هر کدام کار خود را به نحو احسن انجام دادند سر جای خود می نشینند و معلم با دادن کارت تلاش ( جایزه ) از گروه برتر تشکر می کند . (18 دقیقه )
تکمیلی ( بعد از تدریس )
جمع بندی و نتیجه گیری : تمام مراحل ارائه شده در درس را به طور خلاصه وار تشریح ، و طالب را جمع بندی و نتیجه گیری می کنم .
بعد از جشن باید هر کدام از مواد غذایی باقی مانده را در جای مخصوص خود نگه داری کنیم و مواد مصرف شده را در سطل های مخصوص قرار داده و کلاس را تمیزکنیم .
4
تکمیلی ( بعد از تدریس )
ارزشیابی پایانی ( سوالاتی از درس تدریس شده پرسیده می شود )
1-چرا باید مواد مصرف نشده بعد از جش را نگه داری کنیم ؟ اکبر جواب می دهد : موادی که مصرف نشده است چون دوباره قابل استفاده است ، استفاده نکدن از آن ها اسراف است و گناه بزرگی محسوب می شود .
2-شما برای نگه داری باقی مانده میوه ها چه پیشنهادی دارید ؟ احسان جواب می دهد : میوه ها را باید در داخل یخچال گذاشت .
3-برای پاکیزه کردن کلاس به چه وسایلی تیاز داریم ؟ محسن جواب می دهد : جارو، پارچه ، کف گیر ، مواد شوینده و مقداری آب .
و سپس از دانش آموزان می خواهم که با کف زدن خودشان را تشویق کنند .
4
تعیین تکلیف : از دانش آموزان می خواهم در مورد نگه داری نان ، میوه ، بستنی ، شیرینی و ……. اطلاعاتی جمع آوری کرده و به کلاس بیاورند .
از دانش آموزان می خواهم که از پدر و مادر خود در مورد چگونگی جمع آوری ، پاکیزگی و نگه داری مواد خوراکی در ایام جشن قربان یا رمضان سوال کرده و مطالب را نوشته و به کلاس بیاورند .
2
تععین موضوع جلسه آینده : دانش آموزان عزیز موضوع درس جلسه آینده ( جای خشک یا نمناک ) می باشد .
1
خاتمه : با صلواتی بر محمد و آل محمد جلسه را به پایان می رسانیم .
جمع زمان
45
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.