طرح درس تساوی کسرها ریاضی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این درس تساوی کسرها در ریاضی چهارم ابتدایی، دانش آموزان با مفهوم و محاسبات ضرب و تقسیم کسرها آشنا میشوند. در اهداف کلی این طرح درس، آشنایی بیشتر دانش آموزان با محاسبه ضرب و تقسیم کسرها به عنوان هدف مطرح شده است. همچنین، هدف جزئی این درس برای دانش آموزان این است که بتوانند کسرهای مختلفی را به صورت کسر مساوی با آنها بنویسند. در این درس از روشهای یادگیری و یاددهی مختلفی استفاده میشود، از جمله بحث گروهی، سخنرانی و همیاری و….
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی
موضوع درس: درس 9 تساوی کسرها
تهیه کننده: مدت جلسه:
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی بیشتر دانش آموزان با محاسبه ضرب
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند:
1-اگر صورت و مخرج یک کسر را بر یک عدد ثابت ضرب کنیم کسری به وجود می آید که با کسر اول مساوی است.
2- اگر صورت و مخرج کسری را بر یک عدد ثابت تقسیم کنیم کسری به دست می اید که با کسر اول مساوی است.
اهداف رفتاری: انتظار می رود که بعد از پایان این درس دانش آموزان بتوانند:
1-برای کسر های مختلف کسر مساوی با آن بنویسند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
وسایل لازم: دایره ای مقوایی که آن رنگی است.
معلم: چه کسی می تواند کسری مساوی با کسر بنویسد؟ شاگردان: نمی دانند.
معلم: بچه ها،این جلسه می خواهیم نحوه پیدا کرد کسر های مساوی با یک کسر را یاد بگیریم.
به همین خاطر به هر کدام از شما یک داریه می دهیم و از شما می خواهیم کسر مربوط به آن را بنویسید.
شاگردان: می نویسند
معلم: حالا این شکل را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: حالا کسر مربوط به آن را بنویسید
معلم: آیا قسمت رنگی شکل فرق کرد؟
شاگردان: خیر
معلم: پس
معلم: حالا، این شکل را به 6 قسمت مساوی تقسیم کنید. (نظارت و راهنمایی)
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: حالا کسر مربوط به آن را بنویسید.
شاگردان: می نویسند
معلم: آیا قسمت رنگی فرق کرد؟
شاگردان: خیر.
معلم:
معلم: حالا شما دو کسر مساوی با تولید کرده اید خوب به این کسر ها نگاه کنید.
بگویید چه اتفاقی افتاده که به و تبدیل شده است؟4 شاگردان: در اولی به 2ضرب شده و در دومی به 3 ضرب شده است؟
معلم: خیلی عالی،حالا فکر کنید و بگویید چگونه می تونن کسری مساوی با یک کسر را بدست آورد؟
شاگردان: برای بدست آوردن کسری مساوی با یک کسر دیگر باید صورت وکخرج آن کسر را بر یک عدد ثابت ضرب کنیم. معلم: طرح درس تساوی کسرها ریاضی چهارم ابتدایی حالا کسر های مساوی با کسر های زیر را بدست آورید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: با اسفاده از خاصیت بخش پذیری اعداد نیز می توان کسر های مساوی با یک کسر را بدست آورد.حالا،شما فکر کنید و بگویید چگونه می توان با استفاده از خاصیت بخش پذیری اعداد کسری مساوی با نوشت؟
شاگردان: (با راهنمایی معلم) هم 4 و هم 8 بر 2 بخش پذیر هستند پس صورت و مخرج کسر بر 2 تقسیم می کنیم میشود
معلم: ضمن تایید، حالا کسر های مساوی با کسر های زیر را با همین روش بدست آورید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کند.
معلم: ضمن ارایه توضیحات لازم به تدریس پایان می دهد.
20دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.