طرح درس روزانه ریاضی چهارم ابتدایی درس الگوها تشکیل شده از 9 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس روزانه ریاضی برای دانش آموزان پایه چهارم دبستان درس الگوها را پوشش می دهد. هدف کلی این درس آشنایی دانش آموزان با انواع الگوها است. اهداف جزئی این درس شامل توانایی دانش آموزان در پیدا کردن رابطه اعداد در الگوهای مختلف از جمله الگوی افزاینده، کاهنده و تصویری است. برای پیدا کردن رابطه اعداد در الگوهای عددی، دانش آموزان باید از روش های مختلفی مانند پیدا کردن اضافه شده یا کم شده از عدد اول تا عدد دوم، پیدا کردن ضریب یا تقسیم کننده بین عدد اول و دوم و همچنین پیدا کردن تعداد تصاویر در الگوی تصویری استفاده کنند. به علاوه، در این درس، دانش آموزان با قواعد تنظیم الگو آشنا می شوند. این طرح درس قابل ویرایش است و شامل 9 صفحه ورد است.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی
موضوع درس: درس 3 الگوها
تهیه کننده: مدت جلسه:
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی دانش آموزان با انواع الگوها
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند:
1-در برخی الگوها برای پیدا کردن رابطه اعداد در الگوی عددی، اول باید پیدا کنند که به عدد اول چندتا اضافه شده است تا عدد دوم بدست آمده است همان مقدار را به عدد دوم اضافه کنند تا عدد سوم بدست آید و به همین ترتیب ادامه دهند. (الگو افزاینده)
2- در برخی الگوها برای پیدا کردن رابطه اعداد در الگوی عددی، اول باید پیدا کنند که عدد اول به کدام عدد ضرب شده است تا عدد دوم حاصل شده است. تا عدد دوم را به آن ضرب کنند تا عدد سوم حاصل شود و به همین ترتیب تا آخر ادامه دهند. (الگوی افزاینده)
3- در برخی الگوها برای پیدا کردن رابطه اعداد در الگوهای عددی، اول باید پیدا کرد که از عدد اول چه عددی کم شده است که عدد دوم بدست آمده است. تا آن را از عدد سوم کم کرد تا عدد بعدی بدست آید و به همین ترتیب تا آخر. (الگوی کاهنده)
4- در برخی الگوها برای پیدا کردن رابطه اعداد در الگوهای عددی، اول باید پیدا کرد که عدد اول به چه تقسیم تا عدد دوم بدست آمده تا عدد دوم را به آن تقسیم نمود که عدد سوم بدست آید. و به همین ترتیب تا آخر.
5- برای ادامه دادن یک الگوی تصویری (پیدا کردن تعداد تصاویر) از روش های مختلفی می توان استفاده نمود.
6- برای تنظیم یک الگو قاعده خاصی وجود دارد.
اهداف رفتاری : انتظار می رود بعد از پایان این درس دانش آموزان بتوانند:
1-الگوهای عددی افزاینده (جمع و ضرب) را با کشف رابطه اعداد ادامه دهند.
2- الگوهای عددی کاهنده (تفریق و تقسیم) را با کشف رابطه اعداد ادامه دهند.
3- یک الگوی تصویری را با روش های مختلف ادامه دهند.
4- یک قاعده موجود در یک الگو را پیدا کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم: بچه ها این جلسه می خواهیم درباره الگوها بیشتر بدانیم لطفا گروه ها را تشکیل دهید. طرح درس روزانه ریاضی چهارم ابتدایی درس الگوها (گروه های دو نفری). در اختیار هر گروه یک برگه می دهم که دو سری اعداد در آن نوشته شده است. شما با مشورت هم الگوها را ادامه دهید. (معلم اعداد زیر را در دسترس گروه ها قرار می دهد).
……، ……، 9 ، 5، 1 سری 1
معلم: بچه ها در سری 1 عدد دوم از عدد اول کمتر شده یا بیشتر؟
شاگردان: بیشتر
معلم: چند تا
شاگردان: 4 تا
معلم: عدد سوم از عدد دوم بیشتر شده یا کمتر؟
شاگردان: بیشتر
معلم: چندتا
شاگردان: 4 تا
معلم: عدد چهارم چند می شود؟
شاگردان: 13
معلم: رابطه بین اعداد در این الگو چگونه بود؟
شاگردان: هر عدد از عدد قبل خودش 4 واحد بیشتر بود.
معلم: اگر چنین الگوهایی داشته باشیم برای ادامه الگو چه باید کرد؟
شاگردان: ابتدا باید پیدا کنیم که به عدد اول چند واحد اضافه شده است همان مقدار را به عدد بعدی اضافه می کنیم و الگو را ادامه می دهیم.
معلم: لطفا الگو را ادامه دهید.
شاگردان: دستور کار را ادامه می دهند.
معلم: ضمن تایید یافته
شاگردان: بچه ها حالا یک سری اعداد دیگر به شما می دهم و از شما می خواهم الگو را ادامه دهید.
(سری 2 اعداد زیر را در اختیار شاگردان قرار می دهد).
….. ، ….، 27، 9، 3 سری 2
معلم: بچه ها در سری 2 عدد دوم از عدد اول کمتر است یا بیشتر؟
شاگردان: بیشتر
معلم: چند تا
شاگردان: 6 تا
معلم: عدد اول چند برابر شده است ؟
شاگردان: سه برابر
معلم: چندتا
شاگردان: 4 تا
معلم: عدد سوم چند برابر عدد دوم می باشد؟
شاگردان: 3 برابر
معلم: عدد چهارم چند می شود؟
شاگردان: 71
معلم: رابطه بین اعداد در این الگو چگونه بود؟
شاگردان: هر عدد سه برابر شده است.
معلم: اگر چنین الگوهایی داشته باشیم برای ادامه الگو چه باید کرد؟
شاگردان: ابتدا باید پیدا کنیم که عدد اول به چه عددی ضرب شده است. (چند برابر شده). اعداد بعدی را نیز به همان میزان بزرگ می کنیم.
معلم: لطفا الگو را ادامه دهید.
شاگردان: دستور کار را ادامه می دهند.
معلم: ضمن تایید حالا یک سری اعداد دیگر به شما می دهم و از شما می خواهم الگو را ادامه دهید. (سری 3 اعداد زیر را در اختیار شاگردان قرار می دهد).
…. ، …..، 45 ، 50 ، 55 سری 3
معلم: در سری 3 عدد دوم از عدد اول کمتر شده یا بیشتر؟ شاگردان: کمتر
معلم: چند تا
شاگردان: 5 تا
معلم: عدد سوم از عدد دوم چندتا کمتر شده است ؟
شاگردان: 5 تا
معلم: عدد چهارم چند می شود؟
شاگردان: 40
معلم: رابطه بین اعداد در این الگو چگونه است؟
شاگردان: هر عدد از عدد قبل خودش 5 واحد کمتر است.
معلم: اگر چنین الگوهایی داشته باشیم برای ادامه الگو چه باید کرد؟
شاگردان: ابتدا پیدا می کنیم عدد دوم از عدد اول چند واحد کمتر است. از عددهای بعدی نیز همان را کم می کنیم.
معلم: لطفا الگو را ادامه دهید.
شاگردان: ادامه می دهند.
معلم: ضمن تایید، بچه ها حالا یک سری اعداد دیگر به شما می دهم و از شما می خواهم الگو را ادامه دهید.(سری 4 اعداد در اختیار گروه ها قرار می گیرد).
….. ، …..، 8 ، 16، 32 سری 4
معلم: در سری 4 عدد دوم از عدد اول کمتر شده یا بیشتر؟ شاگردان: کمتر
معلم: چند تا
شاگردان: 16 تا
معلم: عدد سوم از عدد دوم بیشتر شده یا کمتر ؟
شاگردان: کمتر
معلم: چندتا
شاگردان: 8 تا
معلم: چه اتفاقی افتاده که عدد دوم 16 تا و عدد سوم 8 تا کم شده است؟
شاگردان: اعداد اول و دوم به عدد 2 تقسیم شده اند!
معلم: عدد بعدی چند می شود؟
شاگردان: 4
معلم: اگر چنین الگوهایی داشته باشیم برای ادامه الگو چه باید کرد؟
شاگردان: ابتدا باید پیدا کنیم که عدد اول به چه عددی تقسیم شده است تا عدد دوم بدست آمده سپس اعداد بعدی را به آن عدد تقسیم می کنیم.
معلم: لطفا الگو را ادامه دهید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: حالا با یک دیگر مشور کنید و با توجه به 4 سری اعداد بگویید برای ادامه الگوها چه باید کرد؟
شاگردان: باید پیدا کرد الگوی مورد نظر افزاینده است یا کاهنده. اگر افزاینده است جمع است یا ضرب، اگر کاهنده است تفریق است یا تقسیم.
20دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.