طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی درس زنگ علوم تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با هدف آشنایی دانش آموزان با مراحل روش علمی از فرضیه سازی تا نتیجه گیری تهیه شده است. برای رسیدن به این هدف، اهداف رفتاری مشخصی برای دانش آموزان تعیین شده است، از جمله مشاهده و یادداشت برداری، انجام آزمایشات و بررسی نتایج، فرضیه سازی و نتیجه گیری. در این طرح درس، از روش تلفیقی بحث گروهی، سخنرانی و پرسش و پاسخ برای یاددهی – یادگیری استفاده می شود. همچنین، در فعالیت های دانش آموزان به انجام آزمایشات و ثبت نتایج، فرضیه سازی و بررسی مشاهدات خود پرداخته می شود. در انتها، با ارزیابی تشخیصی از درس قبل، درس جدید شروع می شود و معلم با شادابی و انرژی به کلاس وارد می شود.
نام کتاب درسی: علوم مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی موضوع درس: درس 1 زنگ علوم
تهیه کننده: مدت جلسه:45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با مراحل روش علمی از ابتدای مراحل (فرضیه سازی تا نتیجه گیری) آشنا شوند.
اهداف رفتاری: انتظار میرود دانش آموز بتواند:
1-دانش آموز مورد یک موضوع فرضیه سازی می کند (دانشی)
2- دانش آموز خوب مشاهده و یادداشت برداری می کند (رفتاری – دانشی)
3- دانش آموز در مورد مشاهدات خود آزمایشات لازم را انجام می دهد (رفتاری)
4- دانش آموز مشاهدات خود را بررسی کرده و به نتیجه می رسد (دانشی)
5- دانش آموز به انجام آزمایشات و ثبت نتایج علاقه نشان می دهد (عاطفی)
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب کتاب علوم سال سوم ابتدایی آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب علوم چهارم ابتدایی- فیلم و تصاویر آموزشی
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های بحث گروهی، سخنرانی- پرسش و پاسخ
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
در ابتدا با طرح پرسش که به نظر شما اگر میله ی سیمی را به هر شکل دربیاوریم حباب ها به چه شکلی هستند؟ طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی درس زنگ علوم بچه ها فرضیه ها و نظریات خود را بیان کرده و سپس در مرحله آزمایش هر گروه از دانش آموزان با میله سیمی به شکل های مختلف حباب هایی درست می کننند و یادداشت می کند. تدریس
نتیجه گروه ها را پای تابلو می نویسیم .
مراحل انجام روش علمی را پای تابلو نوشته و مراحل کار خود را طبق آن توضیح می دهیم طبق مراحل انجام شده نتیجه گیری می کنیم و با بحث و پرسش و پاسخ مراحل روش علمی و روش کار دانشمندان را توضیح می دهیم.
در انتها با طرح پرسش نوع رنگ لباس در زمستان و بحث گروهی هر گروه پاسخ خود را بیان کرده و پاسخ درست تشویق و پای تابلو نوشته می شود.
مهارت
دانش آموزان در انجام آزمایش حباب مهارت دارند
دانش آموزان در حدس و فرضیه سازی مهارت دارند
دانش اموزان در ثبت و مقایسه و نتیجه گیری مهارت دارند ارزشیابی
در بحث و پرسش و پاسخ فعالیت دارند.
انجام مراحل روش علمی و نتیجه گیری از ابتدا تا انتها را درک کرده و علاقه نشان می دهند
35دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت کتاب را انجام می دهند.
یک فرضیه به هر گروه از دانش آموزان ارایه می شود و مراحل روش علمی را انجام دهده و گزارش می دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.