طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی چهارم نشانه های ملی تشکیل شده از 8 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدف آشنایی دانشآموزان با نشانههای ملی، افزایش علاقهمندی آنان به شناخت و احترام به نشانههای ملی، و تقویت مهارتهای مرتبط با شناخت و استفاده از نشانههای ملی برای فراگیران طراحی شده است.
در این درس، دانشآموزان با نشانههای ملی ایران، مانند پرچم، سرود ملی، علم، نشان رسمی کشور و… آشنا میشوند و با شناخت مفاهیمی مانند قانون اساسی، رنگهای پرچم و تعداد روزهای سال بر اساس تقویم شمسی آشنا میشوند. همچنین، در این درس، دانشآموزان با مفاهیمی مانند احترام به نشانههای ملی، اهمیت آنها و اجرای صحیح سرود ملی آشنا میشوند.
موضوع: طرح درس نشانه های ملی (درس بیستم)
پایه تحصیلی: چهارم ابتدایی
زمان تدریس: 45 دقیقه
تهیه کنندگان:
آموزشگاه:
تاریخ:
اهداف کلی
• فراگیران با نشانه های ملی آشنا می شوند.(حیطه شناختی)
• فراگیران نسبت به شناخت نشانه های ملی علاقه نشان می دهند.(حیطه عاطفی)
• فراگیران به نشانه های ملی خود احترام می گذارند.(حیطه روانی –حرکتی)
اهداف رفتاری
از فراگیران انتظار می رود در پایان درس بتوانند :
• نشانه های ملی ایران را نام ببرند.(سطح دانش – حیطه شناختی)
• در مورد قانون اساسی توضیح دهند. .( سطح درک وفهم – حیطه شناختی)
• در مورد مفهوم رنگ های پرچم توضیح دهند.(سطح درک وفهم – حیطه شناختی)
• در مورد نشانه های ملی کشور صحبت کنند. (سطح ترکیب – حیطه شناختی)
• در مورد ایستادن در هنگام پخش سرود ملی دلیل آورند.(سطح ارزشیابی– حیطه شناختی)
• رنگ های پرچم رامشخص کنند. (سطح تجزیه و تحلیل – حیطه شناختی)
• تعداد روز های سال را بر اساس تقویم شمسی محاسبه کنند. (سطح کاربرد – حیطه شناختی)
• درس نشانه های ملی را دنبال می کند. (سطح دریافت یا توجه – حیطه عاطفی)
• سرود ملی را به طور دسته جمعی بخوانند. (سطح واکنش یا پاسخ – حیطه عاطفی)
• برای نشانه های ملی کشور خود اهمیت قائل شوند. (سطح ارزش گذاری – حیطه عاطفی)
• دوستانشان راجهت احترام گذاشتن به نشانه های ملی کشورخود دعوت کنند. (سطح ارزش گذاری – حیطه عاطفی)
• همزمان با پخش سرود ملی به احترام این نشانه ی ملی از جای خود بر خیزند. (سطح عادی شدن – حیطه روانی حرکتی)
• از تقویم در بررسی تاریخ استفاده کنند.( سطح اجرای مستقل – حیطه روانی حرکتی)
• نکات اضافه را در دفترمطالعات اجتماعی خود بنویسند. (سطح مشاهده و تقلید- حیطه روانی حرکتی)
• پرچم کشور را بسازند. (سطح دقت – حیطه روانی حرکتی)
الگووروش های تدریس
• یاران در یادگیری
• بارش فکری
• سخنرانی
• توضیحی
• نمایشی
• پرسش و پاسخ
رسانه و وسایل آموزشی
کتاب درسی – دفتر مطالعات اجتماعی-تابلو – ماژیک – فیلم و دیتاشو
فعالیت های مقدماتی
ورود به کلاس- سلام و احوال پرسی – حضور و غیاب- بررسی وضعیت فیزیکی و روانی فراگیران – بیان مناسبت ها- دیدن تکالیف
زمان
دقیقه
6
ارزشیابی تشخیصی
از درس قبل چند سوال می پرسیم :
• اجزای زنجیره غذایی را بر روی تابلوی کلاس مرتب کنید؟
• جانوران گیاه خوار و گوشت خوار کدام اند؟
• چه چیز هایی موجب آلوده شدن هوا می شود؟
• آیا پخش کردن زباله در محیط زیست به زندگی جانوران و گیاهان لطمه می زند؟
4
آمادگی و ایجاد انگیزه
در ابتدای جلسه دانش آموزان شعر خانه ی عزیز من را با صدای بلند بخوانند.و سعی کنید با زیر و بم کردن صدای خود ریتمی به شعر دهید طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی چهارم نشانه های ملی تا در دانش آموزان انگیزه ی لازم برای شروع درس ایجاد شود.
سپس سوال هایی در رابطه یا این شعر از دانش آموزان پرسیده شود.
با کشیدن جدولی که در یک ستون آری ودر ستون دیگر نه است انجام می گیرد که در ستون آری نشانه های ملی و در ستون نه مواردی که نشانه ملی نیستند قرار گرفته و دانش آموزان باید حدس بزنند که موضوع درس چیست ؟
2
ارائه درس
آموزگار
شاگرد
20
-ابتدا از تصویرصفحه 89 استفاده نموده وازدانش آموزان می خواهیم آنچه را مشاهده می کنند بیان نمایند و معلم نیزبه آنها راهنمایی میکند تا نام اقوام مختلف کشورمان را دانش آموزان متوجه شوند.
– از فراگیران می خواهیم تا پاسخ های به دست آمده توسط نماینده های گروه ها به کلاس درس ارائه شود و سپس جمع بندی پاسخ فعالیت توسط معلم انجام گردد.
– معرفی نشانه های ملی کشورمان .
– در مورد قانون اساسی توضیح می دهیم .
-از یک دانش آموز می خواهیم تا از روی متن این قسمت کتاب بخواندونکات مهم را متذکر می شویم.
– در مورد پرچم کشورمان از فراگیران سوال می پرسیم
زیرا قبلا در کتاب خوانداری سال دوم آن را خوانده اند ( سوالات مربوط به معنای رنگ های پرچم است.)
-توضیحات اضافه را اعمال می کنیم و می گوییم مطالب اضافه را برای اطلاعات عمومی خود بنویسند
-می خواهیم یک نفر از روی متن این قسمت کتاب بخواند و نکات مهم را متذکر می شویم.
– از فراگیران می خواهیم تا سرود ملی را همراه با نمایش فیلم آن در کلاس بخوانند طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی چهارم نشانه های ملی و سپس در مورد آن توضیحاتی می دهیم و می خواهیم مطالب اضافه را برای اطلاعات عمومی خود بنویسند .
– سوالاتی از فراگیران در مورد مدل های تقویم
می پرسیم .
-توضیحاتی در مورد تقویم می دهیم.
-می خواهیم یک نفر از روی متن این قسمت بخواند و نکات مهم را متذکر می شویم.
-در مورد تصویر ص 89صحبت کنندو اقوام مختلف کشور را به کمک معلم بیان کنند.
– گفت و گو ی گروهی در مورد سوالات فعالیت ص 89 کتاب درسی .
-نماینده هر گروه نتیجه ی گفت وگوی خود را به کلاس درس ارائه دهد و سپس به نکات جمع بندی معلم گوش دهند.
-گوش دادن به معلم خود
– گوش دادن به توضیحات قانون اساسی
-یک نفر از روی متن این قست می خواند و بقیه گوش می دهندو نکات مهم این مبحث که معلم متذکر می شودرا علامت می زنند.
– پاسخ دادن به سوالات معلم
-گوش دادن به توضیحات قسمت پرچم ونوشتن مطالب اضافه که معلم بیان می کند.
-خواندن یک دانش آموز از روی متن پرچم وگوش دادن به دانش آموزی که از روی متن می خواند و سپس علامت زدن نکات مهم این مبحث که معلم متذکر می شود.
-خواندن سرود ملی وگوش دادن به توضیحات معلم و سپس نوشتن مطالب اضافه که معلم بیان می کند.
– پاسخ دادن به سوالات معلم در مورد تقویم
-گوش دادن به توضیحات معلم در مورد تقویم
– یک دانش آموز از روی متن کتاب بخواند و گوش دادن بقیه دانش آموزان به او و سپس علامت زدن نکات مهم این مبحث که معلم متذکر می شود.
خلاصه و
جمع بندی
از دو نفر از فراگیران می خواهیم تا آنچه را از درس امروز فراگرفته اند بیان کنند و پس از ارائه مطالب توسط آنها آنچه مهم است آنان بیان نکرده اند را متذکر می شویم.
نشانه های ملی ایران شامل: پرچم ، سرود ملی ، قانون اساسی ، خط و زبان معیار ، تقویم
در مورد هر کدام از نشانه ها توضحاتی بیان کنند.
4
ارزشیابی تکوینی
برای ارزشیابی تکوینی از درس کارت هایی که روی آنها سوالاتی نوشته شده را در اختیار گروه ها گذاشته و می خواهیم که سوالات را به مدت دو دقیقه پاسخ دهند و سپس به بررسی پاسخ ها می پردازیم.
سوالات شامل :
• نشانه های ملی ایران کدام اند؟
• ملت را تعریف کنید؟
• در مورد قانون اساسی توضیح دهید؟
• رنگ های پرچم را نا م ببرید؟
• مفهوم رنگ های پرچم را توضیح دهید؟
• خط و زبان ملت ایران چیست؟
• تقویم شمسی با چه روزی آغاز می گردد؟
7
تعیین تکلیف
• برای جلسه ی آینده پرچم ایران را با کاغد رنگی درست کنند و درباره ی علایم و مفاهیم آن تحقیق کنند و جلسه ی آینده در کلاس ارائه دهند.
• فردی: خواندن درس امروز-پاسخ دادن به سوال اول فعالیت صفحه 92 کتاب
• گروهی : به سه گروه به طور مجزا ارائه می شود که گروه اول ساختن پرچم ، گروه دوم تحقیق در مورد اینکه چرا تقویم ما تلفیقی از تقویم قمری و شمسی است ؟ وگروه سوم با کمک یکدیگر تعداد روزهای سال را بر اساس تقویم شمسی محاسبه کنند.
• خلاقیت:کشیدن نقاشی از لباس های اقوام مختلف در ایران درزمان درس هنر
2
معرفی منبع :
نام کتاب مذهب و ملیت ایرانی ، نویسنده محمد رضا افتخارزاده ، محل نشر تهران ، انتشارات قلم ، سال نشر 1377، چاپ اول
کلید واژه درس :
• قانون اساسی :
عالی ترین سند حقوقی یک کشور و راهنمایی برای تنظیم قوانین دیگر است.
قانون اساسي، قانوني است كه اصول و مقررات نظام حكومتي، چگونگي حكومت و حدود و اختيارات آن، اساس قواي اداره كننده كشور و حقوق و وظايف افراد را معين مي سازد. قانون اساسي در حقيقت تعيين كننده نظام حاكم است، قانوني كه مشخص مي كند قدرت در كجا متمركز است، طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی چهارم نشانه های ملی روابط اين قدرت حاكم با آزادي ها و حقوق افراد ملت چگونه است و ا ين قواي حاكمه اعم از قوه مجريه، مقننه و قوه قضائيه چه اقتدارات و مسئوليت هايي در برابر ملت دارند. علاوه بر اين قانون اساسي مضاميني مانند پرچم ملي، سرود ملي، نشان ملي، پايتخت كشور و اصول حاكم بر سياست هاي قانون اساسي عالي ترين سند حقوقي يك كشور و راهنمايي براي تنظيم قوانين ديگر است. هيچ قانون و مقررات نبايد با قانون اساسي مغايرت داشته باشد.
• اين قانون داراي مشخصات ذيل مي باشد:
_كلي بودن. قانون اساسي هر مملكت موضوعات كلي را بيان مي كند و جزئيات مسائل را قانون عادي تشريح و توضيح مي نمايد.
_ دومين ويژگي قانون اساسي اينست كه اين قانون بايد با مباني اعتقادي يك جامعه همخواني داشته باشد. در غير آنصورت زمينه ي عملي پيدا نخواهد كرد. اگر قانون اساسي با مباني اعتقادي مردم مطابقت نداشته باشد بدون شك كه از اعتبار مي افتد و جنبه ي عملي پيدا نمي كند. طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی چهارم نشانه های ملی بنا بر اين نياز است كه حقوقدان نسبت به مباني اعتقادي مردم آشنائي داشته و آنرا احترام نمايد. واضع قانون نيز با توجه به اين مطلب، قانوني را وضع كند كه در همآهنگي با اعتقاد و باورهاي مردم قرار داشته باشد.
_ قابليت اجراء. اين سومين ويژگي قانون اساسي مي باشد. قانوني كه مادر قوانين شناخته شده بايد قابليت اجراء را داشته باشد. منظور از قابليت اجرا اينست كه اولا اين قانون بايد در تضاد با منافع ملي قرار نداشته باشد و ثانيا اينكه باورهاي مردم را نيز به چالش نكشاند. هر گاه قانون در راستاي منافع ملي وضع شود بدون ترديد كه قابليت اجرا را پيدا كرده و مردم آنرا تطبيق مي كنند.
_ يكي ديگر از مشخصات قانون اساسي اينست كه اين قانون بايد مطابق اصول حقوقي باشد در غير آن قابليت اجرا را پيدا نمي كند.
_ عدم تعارض يكي ديگر از ويژگيهاي قانون اساسي مي باشد. مواد قانون اساسي بايد همآهنگ با هم باشند و در تضاد با يكديگر قرار نداشته باشند. هر قانون اساسي اگر اين ويژگي را نداشته باشد قابل اعتبار نخواهد بود. اگر يك ماده يي از مواد قانون اساسي ماده ي ديگر را نقض كند و در ضديت با آن قرار داشته باشد، مردم را دچار ترديد و دو دلي كرده و سبب مي شود تا قابليت اجرا را از دست دهد.
_ فصل بندي منظم، از ديگر ويژگيهاي قانون اساسي است. قانون اساسي مدون در هر كشوري كه باشد داراي فصل بندي منظم است. قانون اساسي افغانستان نيز داراي اين ويژگي بوده و داراي دوازده فصل و يكصد و شصت و دو ماده است. هر فصل مشخص در يك موضوع است. فصل اول اين قانون را دولت تشكيل مي دهد.
_ وضوح و قاطعيت، هفتمين ويژگي قانون اساسي مي باشد. طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی چهارم نشانه های ملی هر ماده ي قانون اساسي بايد واضح، روشن و بدور از هر گونه ابهام باشد. همچنان بايد از كاربرد واژه هاي كه چندين معني را مي رساند و موجب تعبيرات گونه گون مي شود، اجتناب كرد تا در تفسير و تبيين قانون اساسي كدام مشكل به وجود نيايد و هر كس مطابق ميل خود آنرا تفسير نكند.
• پرچم:
نماد یک گروه، سازمان و یا کشور است که بیشتر روی پارچه و یا کاغذ به صورت رنگی درست می شود.
پرچم ایران، به رنگهای سبز، سفید، و قرمز، درمیان این سه رنگ بسته به نوع حکومتهایی که بر ایران فرمانروایی کردهاند گاه شیر و خ
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.