طرح درس روزانه هدیه های آسمانی چهارم درس پسر شجاع نمونه دوم تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد به دانش آموزان پایه چهارم ابتدایی کمک می کند تا با زندگی امام محمد تقی(ع) آشنا شوند و مفهوم شجاعت و دلیل آن را درک کنند. این طرح درس هدف ایجاد نگرش مثبت نسبت به اهل بیت(ع) و کسب مهارت نترسیدن در مواقعی که حق با ماست را دارد. همچنین، اهداف رفتاری آن شامل دانش آموزان بتوانند مراحل زندگی امام محمد تقی(ع) را تعریف کنند، داستان پسر شجاع را از حفظ شوند و در مواقعی که خطایی نکرده بدون اینکه از کسی بترسند و با استدلال آوردن، دلیل رفتار خود را توضیح دهند. این درس با استفاده از نمایشی با گروهی از دوستان تنظیم شده است که دانش آموزان در کلاس اجرای آن را دارند. در نهایت، دانش آموزان باید شجاع باشند و از کسی نترسند.
نام درس: هدیه های آسمانی پایه: چهارم ابتدایی
تعداد فراگیران: 30 موضوع درس: کودک شجاع زمان: 45دقیقه
هدف کلی:
دانش آموزان با زندگی امام محمد تقی(ع) آشنا شوند.
اهداف جزئی:
با مفهوم شجاعت امام محمد تقی (ع) آشنا شوند.
کسب مهارت نترسیدن در مواقعی که حق با ماست.
ایجاد نگرش مثبت نسبت به اهل بیت (ع)
دلیل شجاعت امام محمد تقی (ع) را بفهمند.
اهداف رفتاری:
1-فراگیران بتوانندپس از تدریس معلم مراحل زندگی امام محمد تقی (ع) را تعریف کنند.
2-دانش آموزان داستان پسر شجاع را که در مورد امام محمد تقی (ع) است از حفظ شوند.
3-دانش آموز در مواقعی که خطایی نکرده بدون اینکه از کسی بترسند و با دلیل و مدرک و با استدلال آوردن، دلیل رفتار خود را توضیح دهند.
4-رفتارهایی از امام محمد تقی (ع) که در آنها تاثیر گذاشته را بیان کنند.
5-با بخشی از سیره امام(ع) به عنوان شخص بخشنده آشنا شوند و مصداق آیه آن را بیان کنند.
6-نمایشی با گروهی از دوستان تنظیم کنند و در کلاس اجرا کنند.
7-دانش آموزان باید شجاع باشند و از کسی نترسند.
روش تدریس:
روش سخنرانی، پرسش پاسخ، اکتشافی (در قسمت بگرد و پیدا کن)
ابزار آموزشی:
طرح درس، کتاب هدیه های آسمانی، جوایز، گچ و تخته سیاه یا ماژیک در چند رنگ و وایت بورد، رایانه، پروجکشن
تعداد دانش آموزان و مدل کلاس:
30نفر- به صورت U شکل
رفتار ورودی:
معلم با لبخند وارد كلاس مي شود و سلام می کند و دانش آموزان به احترام معلم از جاي خود بلند مي شوند پاسخ سلام را مي گويند و مي نشينند . طرح درس روزانه هدیه های آسمانی چهارم درس پسر شجاع نمونه دوم بعد معلم كلاس با فرستادن صلوات و نام خداي مهربان شروع مي كند و سپس به انجام حضور غياب و برقراري ارتباط با دانش آموزان مي پردازد.
ایجاد انگیزه:
تصاویر درس را بر روی پروجکشن به نمایش می گذاریم و توجه بچه ها را به تصویر جلب می کنیم و از آنها می پرسیم آیا می دانید خصوصیاتی که آدم شجاع چیست؟
ارزشیابی آغازین:
از درس قبل به صورت تصادفی از دو نفر از دانش آموزان سوال می پرسیم.
در ادامه در مورد درس جدید سوالاتی را مطرح می کنیم:
1-آیا می دانید امام محمد تقی (ع) چندمین امام ماست؟
2-آیا لقب این امام بزرگوار را می دانید؟
3-در زمان زندگی این امام بزرگوار خلیفه چه کسی بوده؟
از درس قبل به صورت تصادفی از دو نفر از دانش آموزان سوال می پرسیم.
در ادامه در مورد درس جدید سوالاتی را مطرح می کنیم:
1-آیا می دانید امام محمد تقی (ع) چندمین امام ماست؟
2-آیا لقب این امام بزرگوار را می دانید؟
3-در زمان زندگی این امام بزرگوار خلیفه چه کسی بوده؟
ارزشیابی تشخیصی:
1-امام محمد تقی (ع) درکجا به دنیا آمد؟
2-آیا نام پدرامام جواد (ع)، امام موسی کاظم (ع) بود؟
3-نام مادر امام محمد تقی (ع) چه بود؟
4-امام محمد تقی (ع) چگونه انسانی بود؟
ارزشیابی تکوینی:
1-چرا خلیفه به همراه خود یک شاهین داشت؟
2-آیا ترسیدن از هر شخصی درصورتی که خطایی از ما سر نزده است صحیح است؟
ارزشیابی پایانی:
1-لقب امام محمد تقی (ع) چیست؟
2-نام پدر و مادر امام (ع) چیست؟
3-خلیفه وقت امام (ع) چه بود؟
4-داستان را به صورت خلاصه بر روی برگه ای بنویسید و تحویل دهید.
5-چه نتیجه ای از داستان گرفتید؟
تعیین تکلیف:
1-تمرینات کتاب را انجام دهید.
2-کتاب کار را در منزل به کمک خانواده انجام دهید.
3-داستان را به صورت خلاصه حفظ کنید.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.