طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ارزش مکانی عددهای اعشاری صفحه 112 و 113 این طرح درس با تشکیل شامل 5 صفحه ورد و قابل ویرایش است. هدف اصلی این درس، آشنایی دانشآموزان با ارزش مکانی اعداد اعشاری است. در این درس، دانشآموزان با قسمت ممیزی (اعشار) آشنا میشوند و با علامت آن در جدول ارزش مکانی آشنا میشوند. همچنین، دانشآموزان با جدول ارزش مکانی عدد اعشاری تا مرتبه دهم آشنا میشوند و توانایی مقایسه اعداد اعشاری با یکدیگر را بدست میآورند. همچنین، دانشآموزان با جمع و تفریق اعداد در جدول ارزش مکانی با کمک شکل آشنا میشوند.
هدف کلی این درس، آشنایی دانشآموزان با ارزش مکانی اعداد اعشاری است. اهداف جزئی این درس شامل درک مفهوم اعشار، آشنایی با جایگاه اعشار، توانایی جمع و تفریق اعداد اعشاری، و توانایی مقایسه اعداد اعشاری با یکدیگر و …
نام و نام خانوادگی: درس: ریاضی پایه: چهارم موضوع: ارزش مکانی عددهای اعشاری صفحه 113 – 112
آشنایی دانش آموز با ارزش مکانی اعداد اعشاری.
هدف کلی
آشنایی با قسمت ممیزی(اعشار) و علامت آن در جدول ارزش مکانی.
آشنایی با جدول ازش مکانی عدد اعشاری تا مرتبه دهم.
آشنایی با مفهوم دهم در جدول ارزش مکانی.
توانایی مقایسه اعداد اعشاری با یکدیگر.
آشنایی با جمع اعداد در جدول ارزش مکانی با کمک شکل.
آشنایی با تفریق اعداد در جدول ارزش مکانی با کمک شکل.
اهداف جزئی
دانش آموز مفهوم اعشار را درک کند.
دانش آموز با جایگاه اعشار آشنایی پیدا کند.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز بتواند جمعهای اعداد اعشاری را به راحتی انجام دهد.
دانش آموز توانایی مقایسه اعداد اعشاری را بدست آورد.
حیطهی مهارتی
——-
حیطهی نگرشی
روش تلفیقی(مشارکتی، پرسش و پاسخ، نمایشی)
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، جدول ارزش مکانی دست ساز.
ابزار و وسایل
دانش آموز به صورت گروههای4 نفره در کلاس قرار گیرند.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسهی قبل.
آمادگی
فعالیتهای مقدماتی
ورودی: از دانش آموزان سوالاتی دربارهی درس گذشته و مفهوم عدد اعشاری میپرسیم.
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: در ابتدا سوالاتی درباره مفهوم 1/0 میپرسیم تا ببینیم تا چه حد از آن آگاهی دارند و آیا توانایی ترکیب کردن این مفهوم را با دیگر اعداد دارند یا نه.
یک جدول ارزش مکانی دست ساز به همراه تعدادی نی و چینه با خود به کلاس میبریم و آن را به تخته کلاس نصب میکنیم.
انگیزه سازی
قبلاً آموختیم که هر سانتیمتر از 10 قسمت مساوی درست شده است ک به هر قسمت آن 1/0 سانتیمتر میگوییم طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ارزش مکانی عددهای اعشاری صفحه 112 و 113 بنابراین هر 1 سانتیمتر یعنی10 تا 1/0 سانتیمتر و همینطور 1 لیتر یعنی 10تا 1/0 لیتر. و مثلا 7 سانتیمتر و 4/0سانتیمتر یعنی: 4/7 سانتیمتر یا 8/1 لیتر یعنی 1 لیتر و 8/0 لیتر.
بنابراین اگر واحد ما به 10 قسمت مساوی تقسیم شود به هر قسمت آن 1/0 واحد میگوییم و میتوان ستون جدیدی را به سمت راست یکیها در جدول ارزش مکانی اضافه کرد به نام” ستون دهمها” که با یک خط مایل به نام ممیز از یکیها جدا میشود و بدین ترتیب 8/1 لیتر و 4/7 سانتیمتر را به صورت مقابل میتوان نمایش داد.
دهم یکی دهم یکی دهم یکی
8 1 4 7
اعشار(ممیز)
حال تعدادی عدد اعشاری به دانشآموزان میدهیم و از آنها میخواهیم تا با نوشتن آنها در دفتر و با کمک یکدیگر آنها را در جدول ارزشمکانی قرار دهند.
تذکر: ابتدا از اعداد صحیح یک رقمی با یک رقم اعشار مثل: 2/8 و یا 5/6 استفاده شود و سپس اعدا با دو رقم صحیح را به کار گیریم مثل: 8/13 و یا 9/43.
دهم یکی دهتایی دهم یکی
8 3 1 2 8
جمع و تفریق اعداد اعشاری به کمک جدول ارزش مکانی:
ابتدا جدول ارزش مکانی دست ساز را به تابلو نصب کرده یک جمع را در کنار آن مینویسیم مثلاً 6/2 و 5/1.
برای جمع و تفریق اینگونه اعداد باید دهمهای عدد را در جدول زیر هم و یکیها و دهتاییها نیز دقیقاً در زیر هم نوشت و سپس اقدام به جمع و تفریق نمود. دهم یکی
دهم یکی 6 2
5 1
1 4
1/4
– در جدول ابتدا به تعداد عدد صحیح اول کارت میگذاریم و بعد در ستون دهم نیز به تعداد عدد داده شده کارت 1/0 میگذاریم برای عدد دوم نیز به همین ترتیب. بعد به ستون دهم اشاره میکنیم و میگوییم چون تعداد کارتهای 1/0 بیشتر از 10 شده پس 10 تا از آنها را با هم جمع میکنیم و یک بسته یکیای میسازیم و به دسته یکیها اضافه میکنیم.
دهم یکی
1 3
3 1
8 1
8/1
– در تفریق ابتدا به تعداد عدد اول در جدول کارت جای گذاری میکنیم. حال برای تفریق به تعداد عدد صحیح دوم ابتدا از اعداد صحیح کم کرده طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ارزش مکانی عددهای اعشاری صفحه 112 و 113 و به تعداد اعشار از دهمها. در صورتی که مانند مثال بالا باشد ابتدا یک بسته یکیها را باز کرده و چون هر بسته از آن شامل 10 تا 1/0 است پس 10 تا1/0 به ستون دهمیها اضافه میکنیم.
ارائه محتوا
سوالات و فعالیت های حین تدریس و بررسی مراحل حل تمرینات.
ارزشیابی مستمر
از دانش آموزان می خواهم با یکدیگر مشورت کنند و بگویند از آغاز زنگ تا کنون چه چیزهایی یادگرفته اند.
• در جمع هرگاه تعداد دهمها از 10 تا بیشتر باشد یک بسته(واحد) ساخته و به ستون یکیها اضافه میکنیم.
• در تفریق هر جا لازم شد بسته یکیها را باز کرده و تبدیل به دهم مینماییم و تفریق با انتقال را انجام میدهیم.(مانند جمع و تفریق با انتقال اعداد صحیح)
جمع بندی و نتیجه گیری
دو نمونه جمع و تفریق را نوشته و از آنها میخواهیم تا پایان زنگ آنها را با رسم شکل انجام دهند.
ارزشیابی پایانی
تکالیف موجود در کتاب کار را در منزل حل نمایند.
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.