طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ارزش مکانی عددهای اعشاری این طرح درس شامل 5 صفحه ورد قابل ویرایش است و با هدف آشنایی دانشآموزان با مفهوم ارزش مکانی در اعداد اعشاری طراحی شده است. در این درس، دانشآموزان با جمع و تفریق اعداد در جدول ارزش مکانی با کمک شکل و محور آشنا میشوند. همچنین، این درس به دانشآموزان کمک میکند تا با جمع و تفریق اعداد اعشاری به صورت مستقیم و بدون شکل آشنا شوند و بتوانند مسائل مربوط به اعداد اعشاری را حل کنند.
روش تدریس این درس از روش تلفیقی شامل پرسش و پاسخ و نمایشی استفاده میکند. همچنین، از ابزار و وسایلی مانند کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، محور بزرگ دست ساز و پاورپوینت مربوط به این جلسه استفاده میشود. جهت بهبود و افزایش تمرینهای دانشآموزان، کلاس به حالت شکل در میآید. به این صورت که دانشآموزان با استفاده از شکلها و محور، تمرین و….
نام: درس: ریاضی پایه: چهارم موضوع: ارزش مکانی عددهای اعشاری صفحه 115 – 114( قسمت دوم)
آشنایی دانش آموز با مفهوم ارزش مکانی در اعداد اعشاری.
هدف کلی
آشنایی با جمع اعداد در جدول ارزش مکانی با کمک شکل(محور).
آشنایی با تفریق اعداد در جدول ارزش مکانی با کمک شکل(محور).
انجام جمع و تفریق اعدا اعشاری به صورت مستقیم و بدون شکل.
حل مسائل مربوط به اعداد اعشاری.
اهداف جزئی
دانشآموز بتواند با کمک شکل جمع اعداد اعشاری را انجام دهد.
دانشآموز بتواند با کمک محور تفریق اعدا اعشاری را نشان دهد.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز بتواند بدون جدول ارزش مکانی جمع و تفریق مربوط به اعداد اعشاری را انجام دهد.
حیطهی مهارتی
———-
حیطهی نگرشی
روش تلفیقی(پرسش و پاسخ، نمایشی)
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، محور بزرگ دست ساز و پاورپوینت مربوط به این جلسه.
ابزار و وسایل
کلاس را به حالت (u) شکل در میآوریم.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکالیف جلسهی گذشته.
آمادگی
فعالیتهای مقدماتی
ورودی: از دانشآموزان سوالاتی دربارهی درس گذشته میپرسیم.
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: ——–
بردن یک محور بزرگ به کلاس و نصب آن در وسط کلاس.
انگیزه سازی
مرحله عینی:
ابتدا یک جمع اعداد اعشاری را روی تخته نوشته و از روش قبل(کشیدن شکل) آن را حل میکنیم.
مرحله نیمه مجسم:
حال جمع دیگری را نوشته و به دانشآموزان میگوییم بیایید این بار به کمک محور اعداد حاصل این جمع را پیدا کنیم. محور را در وسط کلاس نصب کرده و شروع به توضیح دادن قوانین این روش میکنیم.
در این روش برای جمع ابتدا به اندازه عدد اول به جلو حرکت میکنیم و آن نقطه را علامت زده و پیکانی را از مبدا به آن وصل میکنیم. سپس به اندازه عدد دوم به جلو میرویم. طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ارزش مکانی عددهای اعشاری عدد بدست آمده جواب ما خواهد بود.
مثل: 1/2= 4/0+ 7/1
2 1 0
برای انجام تفریق به این روش ابتدا به اندازه عدد اول به جلو حرکت کرده و از مبدا پیکانی به آنجا وصل میکنیم. حال برای انجام تفریق از همان نقطه به سمت عقب برمیگردیم و پیکان دوم را نیز رسم میکنیم. نوک پیکان عدد تفریق را به ما نشان میدهد.( راه دوم: البته میتوان برای پیدا کرده جواب نیز در صورت نیاز دوباره از مبدا شروع به شمارش کرده تا به نوک پیکان برگشت برسیم.)
مثال: 2/1 = 2/1- 3/2
0 1 2 حال تعدادی جمع و تفریق بر روی تخته نوشته و به صورت تصادفی از تعدای از دانشآموزان میخواهیم طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ارزش مکانی عددهای اعشاری که بیایند و آنها را با توضیح برای دیگران حل نمایند. با این تفاوت که باید با قدم برداشتن در کنار محور اعداد آن را حل نمایند. به سراغ کتاب رفته و تمرینات مربوط به این قسمت را حل میکنیم.
مرحله ذهنی:
در این مرحله دانشآموز باید به صورت ذهنی و با اعداد داده شده بدون رسم شکل حاصل جمع و تفریقها را بدست آورد.
البته برای این قسمت لازم است تا دانشآموز خود به جواب برسد یعنی ابتدا از دانشآموزان میخواهیم تمرین داده شده را در دفتر نوشته و آن را پاسخ دهند سپس جواب همه را بررسی کرده تا از میزان یادگیری آنها مطلع شویم. حال خود نیز شروع به توضیح دادن میکنیم. و هر دو روش حل را نشان میدهیم. آنها را با هم مقایسه میکنیم. سپس به سراغ تمرینات کتاب رفته و از دانشآموزان میخواهیم تا آنها را حل کنند. کار در کلاس صفحه 115-114
ارائه محتوا
حل کار در کلاسهای مربوط به هر قسمت و بررسی روش حل هر دانشآموز و پرسش از بعضی از دانشآموزان در پای تابلو.
ارزشیابی مستمر
نمایش پاورپوینت موضوع تدریس شده و تکرار مطالب و نکات مربوط به آن.
جمع بندی و نتیجه گیری
حل تمرینات صفحه 115 کتاب درسی.
ارزشیابی پایانی
حل ادامه تمرینات در منزل و تمرینات مربوط به مرور فصل.
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.