طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس جمع و تفریق کسر صفحه 32 و 33 یکی از درسهای مهم پایه چهارم دبستان است. این طرح درس با استفاده از 5 صفحه ورد قابل ویرایش، به دانشآموزان کمک میکند تا با جمع و تفریق کسرها آشنا شوند. هدف اصلی این درس، آموزش روشهای حل مسائل با استفاده از جمع و تفریق کسرها و آشنایی با کسرهایی که حاصل جمع آنها یک واحد کامل میشود یا حاصل تفریق آنها صفر میشود، است.
این درس به دانشآموزان کمک میکند تا با استفاده از شکل، محور و روشهای مختلف دیگر، بتوانند به راحتی جمع و تفریق کسرها را حل کنند. هدف اصلی این درس، بالا بردن روحیهی دانشآموزان در استفاده از کسرها در حل مسائل زندگی و تقویت مهارتهای آنها در این زمینه است. با توجه به اهمیت این درس در پایه چهارم دبستان، این طرح درس با مشخصات کامل و قابل ویرایش، به دست آموزشگران کمک میکند .
مشخصات
کتاب : ریاضی پایه: چهارم ابتدایی عنوان: جمع و تفریق کسر صفحه 32-33
زمان: 45 آموزگار:
هدف کلی
آشنایی با جمع و تفریق کسرها
زمان
اهداف جزیی
مرور جمع و تفریق دو کسر با استفاده از شکل
توانایی حل مسئله با استفاده از جمع و تفرق کسرها
آشنایی با جمع کسرهایی که حاصل آنها یک واحد کامل می شود.
آشنایی با تفریق کسرهایی که حاصل آنها صفر می شود.
آشنایی با جمع و تفریق دو کسر بدون استفاده از شکل و محور
علاقه به استفاده از کسرها در حل مسائل زندگی
اهداف رفتاری
حیطه شناختی:
توضیح دهد که حاصل جمع چه کسرهایی 1 می شود.
توضیح دهد که حاصل تفریق چه کسرهایی صفر می شود.
حیطه مهارتی:
بتواند با استفاده از شکل جمع دو کسر که حاصل آن 1 می شود را نشان دهد.
بتواند با رسم شکل تفریق دو کسر که حاصل آن صفر می شود را نشان دهد.
بدون استفاده از شکل حاصل جمع و تفریق کسر ها را حل کند.
بتواند مسائل را با استفاده از جمع و تفریق کسرها حل کند.
حیطه نگرشی:
به کاربرد کسر در حل مسائل روزمره پی ببرد.
مواد و وسایل آموزشی
،کتاب، تخته، ماژیک.
روش تدریس
تلفیقی( حل مسئله، پرسش و پاسخ و ….)
رفتار ورودی
انتظار می رود که دانش آموز:
با جمع و تفریق کسرها با استفاده از شکل آشنا شده باشد.
با جمع و تفریق کسرها با استفاده از محور آشنا شده باشد.
بتواند در حل مسائل از جمع و تفریق کسرها استفاده کند.
آمادگی
سلام و احواپرسی، حضور و غیاب، بررسی تمرین های مربوط به جلسه قبل( صفحه 32) و رفع اشکال.
5
ارشیابی آغازین
ارزشیابی ورودی:
الف) برای شکل مقابل جمع یا تفریق مناسب بنویسید.
ب) حاصل تفریق زیر را روی محور نشان دهید.
5
ارائه درس جدید
بعد از ارزشیابی ورودی از درس قبل، این دو شکل مساوی روی تابلو رسم می کنم و هر کدام را به چند قسمت تقسیم می کنم سپس از دانش آموزان می خواهم تا جمع مربوط به آن را بنویسند.
بعد از نوشتن حاصل جمع دو شکل از آنها می پرسم به نظر شما حاصل این دو جمع برابر است؟
سپس به مساوی بودن دو شکل اشاره می کنم و می گویم حاصل جمع قسمت های رنگ شده دو شکل با هم برابر است و برابر با یک واحد کامل است. سپس از آنها می پرسم که چه موقع حاصل یک جمع برابر با یک واحد کامل می شود؟
وقتی که صورت و مخرج کسر باهم برابر باشد حاصل آن یک واحد کامل یعنی 1 می شود.
حالا برای قسمت رنگ شده شکل مقابل یک تفریق بنویسید.
سپس به آنها می گوییم که حاصل تفریق دو کسر مساوی از هم صفر می شود چون کسری که صورت آن صفر باشد برابر با صفر است.
بعد از آن ها می خواهم تا سوالات 1و 2 فعالیت صفحه 32 را حل کنند.
بعد از آن ابتدا یک جمع و یک تفریق از سوال 3 را حل می کنم و به آنها میگویم برای اینکه حاصل جمع و تفریق کسرها را بدون استفاده از شکل و محور و سریعتر بدست بیاوریم ابتدا به مخرج کسر نگاه میکنیم اگر مخرج دو کسر برابر بود آن را در مخرج حاصل کسر مینویسیم. سپس به علامت بین دو کسر نگاه میکنیم اگر جمع بود صورت دو کسر را با هم جمع میکنیم طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس جمع و تفریق کسر صفحه 32 و 33 و اگر علامت تفریق بود صورت دو کسر را از هم تفریق میکنیم پس یادتان باشد که ما هیچوقت مخرج کسرها را باهم جمع یا از هم کم نمیکنیم.
بعد از آنها می خواهم تا تمرین 1 کار در کلاس را جواب بدهند و به ترتیب جواب را روی تابلو بنویسند.
بعد از آن برای حل تمرین 2 یک مسابقه برگزار میکنم به این صورت که چندین کسر مختلف روی تابلو می نویسم و دانشآموزان باید در مدت 2 دقیقه جواب هر تمرین را پیدا کرده و در جای خالی مناسب بنویسد. هر دانش آموزی که زودتر تمام کرد باید دست خود را بالا بگیرد و ساکت بنشیند تا زمان به پایان برسد در نهایت جوابهای آنها بررسی و به افرادی که کسرها را به درستی جایگزین کرده باشند کارت تشویقی داده می شود.
بعد از آن از دانش آموزان میخواهم که به ترتیب هر کدام دو کسر بگوید که جواب آنها 1 بشود سپس از بین آنها چندتا را به دلخواه در کتاب بنویسند.
سپس از یکی از دانش آموزان می خواهم تا سوال 1 تمرین صفحه 33 را بخواند و بگویند که چطور باید آن را حل کنم. طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس جمع و تفریق کسر صفحه 32 و 33 سپس با کمک گرفتن از آنها جواب را روی تابلو می نویسم.
سپس از آنها می خواهم مانند این مسئله مسئله های بعدی را نیز بخوانند و با استفاده از جمع و تفریق کسرها آنها را حل کنند.
25
جمع بندی و نتیجه گیری
ما امروز یاد گرفتیم که وقتی صورت و مخرج یک کسر برابر باشد حاصل آن برابر با یک واحد کامل یعنی 1 می شود و وقتی دو کیر مساوی را ازهم تفریق کنیم صورت آن صفر و در نتیجه حاصل آن نیز صفر می شود.همچنین برای بدست آوردن حاصل جمع و تفریق دو کسر ابتدا عددی که در مخرج آنها نوشته را در مخرج کسر می نویسم و صورت کسرها را باهم جمع یا ازهم کم می کنیم.
5
ارزشیابی مستمر
سوال ها و تمرینات مطرح شده حین تدریس.
ارزشیابی پایانی
در جای خالی عدد مناسب بنویسید.
4
تکلیف
سوال 9-5صفحه 33 را حل کنید.
1
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.