طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب عدد در کسر صفحه 38 و 39 تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد درس ضرب عدد در کسر در پایه چهارم دبستان یکی از مهمترین دروس ریاضی است که به صورت کامل در صفحات 38 و 39 کتاب درسی شرح داده شده است. این درس شامل مفاهیم ضرب عدد در کسر، رابطهیضرب عدد در کسر با کسر های مساوی و مفهوم ضرب عدد در کسر می باشد. هدف اصلی این طرح درس آشنایی دانشآموزان با این مفاهیم ریاضی است تا بتوانند مسائل مختلف را با استفاده از ضرب عدد در کسر حل کنند.
برای رسیدن به اهداف جزئی مطرح شده در این درس، دانشآموزان باید مهارت های لازم را در این زمینه کسب کنند. این مهارت ها شامل به دست آوردن ضرب عدد در کسر، طرح مسئله مربوط به ضرب عدد در کسر و به دست آوردن جواب حاصل ضرب از طریق محور، شکل و به صورت ذهنی می باشند. در نهایت با تمرین و تثبیت این مفاهیم، دانشآموزان قادر خواهند بود تا با اطمینان بیشتری به مسائل مختلف ریاضی بپردازند و آنها را با استفاده از ضرب عدد در …..
مشخصات کلی
باسمه تعالی
کتاب:ریاضی پایه: چهارم موضوع درس : ضرب عدد در کسر
صفحات : 38،39 مدت جلسه : 35دقیقه
زمان
هدف کلی
ضرب عدد در کسر
اهداف جزئی
آشنایی با ضرب عدد در کسر
آشنایی با رابطهیضرب عدد در کسر با کسر های مساوی
آشنایی با مفهوم ضرب عدد در کسر
اهداف
عملکردی
حیطهِشناختی
درک مفهوم ضرب یک عدد در کسر
درک رابطهی ضرب یک عدد در کسر با کسر های مساوی
مهارتی
به دست آوردن ضرب عدد در کسر
طرح مسئله مربوط به ضرب عدد در کسر
به دست آوردن جواب حاصل ضرب از طریق محور،شکل و به صورت ذهنی
نگرشی
علاقه به طرح مسائل مربوط به ضرب عدد درد کسر
علاقمند شدن به مبحث ضرب عدد در کسر
روش تدریس
نمایشی- سخنرانی- پرسش و پاسخ
وسایل کمک آموزشی
ماژیک – کتاب -وایت برد،شکل های که نشان دهنده کسری باشد و نوارهای باریک برای ساخت محور
ایجاده انگیزه
طرح یک داستان مثلا: سارا به در جشن تولد برادرش کیک به او نرسید و خواهر و برادر و مادرش هر کدام… به او دادند به نظر شما او چقد کیک دارد؟
دانشآموز:کس ها را با هم جمع می کنیم.
معلم: آفرین!!!!! آیا می توانید از یک راه دیگر هم جواب را به دست بیاورید؟
چند دقیقه به انها اجازه فکر کردن می دهیم.
5
ارزشیابی تشخیصی
دو کسر مساوی بنویسید؟
حاصل جمع و تفریق کسرهای داده شده را به دست آورید؟
10
ارائه درس
حل مسئله ای که اول درس شروع کردیم.
بچههای عزیز حالا بیاید حاصل سه کسر 7÷2 (به صورت خط کسر نوشته شود)را به کمک محور به دست بیاوریم(سبک تصویری) بعد از به دست آوردن جواب معلم می گوید که حاصل سه کسر به صورت ضرب نوشته می شود.7÷2×3..سپس حاصل چند عبارت دیگر را با کمک محورم حل می کنیم طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس ضرب عدد در کسر صفحه 38 و 39 (می توانیم با کمک نوار باریک خودمان محور درست کنیم تا ملموس تر شود) بعد از حل این تمرینات باید کلامی توضیح دهند که اگر یک عدد در کسر ضرب شود حاصل ان چگونه به دست می آید؟
و بعد تمرینی برای دانشآموزانی که سبک یادگیری آنها مهارتی یا دست ورزی است ارائه می دهیم و این که شکل هایی که از قبل متناسب با شکل های کتاب آماده کرده ایم را در اختیار آنها قرار می دهیم تا کسرر و ضرب خواسته شده را روی شکل نشان دهند و همزمان توضیحاتی را ارائه دهند.
در تمرین بعدی شکل های رنگ شده را در اختیار آنها قرار میدهیم تا ضرب متناسب با آن را بنویسند.
در اخر فقط عبارت ضرب در اختیار انها قرار میدهیم تا جواب را به دست بیاورند.
مسئله فعالیت 2 کتاب را برای آنها می خوانیم تا هر کدام از دانشآموزان متناسب با نوع سبک یادگیری خود به آن جواب بدهند و در آخر معلم جواب را با کمک شکل،محور و به صورت ذهنی حل می کند.
ارزشیابی پایانی
چند عبارت ضرب عدد در کسر را به آنها می دهیم تا حل کنند.
5
3
خلاصه و جمع بندی نتیجه گیری:
برای به دست آوردن ضرب عدد در کسر به عدد صحیح مخرج یک میدهیم سپس صورت را در صورت و مخرج را در مخرج ضرب می کنیم.
تعیین تکلیف
یک مسئله با جوابش را بنویسید فردا به کلاس بیاورید و باید جواب را حتما با شکل و محور هم نشان دهید.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.