طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس عدد نویسی میلیون شامل 7 صفحه ورد قابل ویرایش است و برای پایه چهارم دبستان طراحی شده است. نام کتاب درسی این درس “ریاضی” است و موضوع آن درس شامل عدد نویسی میلیون میباشد. این طرح درس توسط تهیه کنندهای مشخص شده و زمان جلسه نیز در طرح ذکر نشده است. همچنین، نام مدرسه و تعداد دانش آموزان مشارکت کننده در این درس نیز در این طرح درج شده است. تاریخ برگزاری این درس نیز در طرح ذکر نشده است.
هدف کلی این درس، آشنایی دانشآموزان با اعداد نه رقمی میلیون است. همچنین، اهداف جزئی این درس شامل آموختن این نکات میباشد: تبدیل اعداد 10-1 تا 000/100 به 000/000/1 (یک میلیون)، شناخت موقعیت میلیون در جدول ارزش مکانی، و مقایسه اعداد چند رقمی با یکدیگر. برای مقایسه اعداد چند رقمی، ابتدا باید تعداد ارقام اعداد مورد نظر را مقایسه کرده و …
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: چهارم ابتدایی
موضوع درس: درس 5 عدد نویسی – میلیون
تهیه کننده: مدت جلسه:
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با اعداد نه رقمی (میلیون)
اهداف جزئی: انتظار می رود فراگیران بعد از تدریس این درس بدانند:
10-1 تا 000/100می شود 000/000/1 (یک میلیون)
2- در جدول ارزش مکانی بعد از هزارها، میلیون قرار دارد.
3- برای مقایسه دو عدد چند رقمی ابتدا باید تعداد ارقام اعداد مورد نظر مورد توجه قرار گیرند. تعداد ارقام هر عددی بیشتر باشد آن عدد بیشتر است. طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس عدد نویسی میلیون اگر تعداد ارقام در عدد یکسان شدند آن وقت باید عدد بزرگترین مرتبه دو عدد با همدیگر مقایسه شوند. مساوی شوند. عدد مرتبه پایین تر به همین ترتیب تا آخرین مرتبه مقایسه به عمل می آید تا وضعیت دو عدد نسبت به هم مشخص گردد.
اهداف رفتاری: انتظار می رود بعد از پایان این درس دانش آموزان بتوانند:
1-عدد یک میلیون را بخوانند و بنویسند.
2- اعداد نه رقمی را در جدول ارزش مکانی جاگذاری کنند و بخوانند.
3- اعداد چند رقمی را با یکدیگر مقایسه کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک – گچ
روش های یاددهی – یادگیری
بحث گروهی، سخنرانی، همیاری
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
وسایل لازم:
-بسته های صدهزار تایی (کاغذی) به تعداد
– کش یا نخ
معلم: بچه ها در این جلسه می خواهم شما را با یک عدد جدید آشنا کنم و شما نحوه خواندن و نوشتن آن را یاد بگیرید. حالا از شما می خواهم که در گروه های دو نفری قرار بگیرید. شاگردان: گروه های دونفری تشکیل می دهند.
معلم: من در اختیار هر گروه یک بسته صدهزار تایی قرار می دهم. شما بعد از دریافت بسته، عدد مربوط به آن را بنویسید. (معلم بسته های کاغذی را در اختیار آنها قرار می دهد).
شاگردان: عدد 000 / 100 را می نویسند.
معلم: عدد را نوشتید؟
شاگردان: بله
معلم: چند می شود؟
شاگردان: 000/000/1
معلم: حالا یک صد هزار تایی به شما می دهم، بگویید چند صدهزار تایی دارید و عدد آن چند می شود؟
شاگردان: 2 صدهزار تایی، 000 / 200
معلم: حالا یک صدهزارتایی دیگر به شما می دهم، بگوئید چند صدهزار تایی دارید و عدد آن چند می شود؟
شاگردان: 3 صدهزار تایی، 000 / 300
معلم: حالا یک صدهزار تایی دیگر به شما می دهم، بگوئید چند صدهزارتایی دارید و عدد آن چند می شود؟
شاگردان: 4 صدهزار تایی، 000 / 400
معلم: یک صدهزار تایی دیگر به شما می دهم، بگوئید چند صدهزار تایی دارید و عدد آن چند می شود؟
شاگردان: 5 صدهزار تایی 000 / 500
معلم: یک صدهزار تایی دیگر به شما می دهم، بگوئید چند صدهزار تایی دارید و عدد آن چند می شود؟
شاگردان: 6 صدهزار تایی، 000 / 600
معلم: یک صدهزار تایی دیگر به شما می دهم، بگوئید چند صدهزار تایی دارید و عدد آن چند می شود؟
شاگردان: 7 صدهزار تایی، 000 / 700
معلم: یک صدهزار تایی دیگر به شما می دهم، بگوئید چند صدهزار تایی دارید و عدد آن چند می شود؟
شاگردان: 8 صدهزار تایی، 000 / 800
معلم: یک صدهزار تایی دیگر به شما می دهم، بگوئید چند صدهزار تایی دارید و عدد آن چند می شود؟
شاگردان: 10 صدهزار تایی
معلم: یک صدهزار تایی دیگر به شما می دهم، بگویید چند صدهزار تایی دارید؟
شاگردان: 10 صدهزار تایی
معلم: بچه ها حالا من به شما یک کش می دهم شما ده بسته صدهزار تایی را که دارید با هم ببندید و یک دسته درست کنید.
شاگردان: ده بسته 000 / 100 تایی را می بندند و یک بسته یک میلیون تایی درست می کنند.
معلم: بچه ها، آنچه که شما درست کرده اید یک بسته یک میلیون تایی است. حالا می توانید حدس بزنید که ده بسته صدهزار تایی چند می شود؟
شاگردان: «یک میلیون»
معلم: آفرین، حالا به شکل عدد 1000000 دقت کنید (نماد 1000000 را نشان می دهد)، بلند بخوانید.
شاگردان: 000/000/1 ، 000/000/1 (یک میلیون)
معلم: بچه ها، 000 / 000 / 1 ( یک میلیون) چند رقم دارد؟ شاگردان: 7 رقم
معلم: برای اینکه عدد 000 / 000 / 1 (یک میلیون) را در جدول اعداد می نویسیم چون 7 رقم دارد جدول ما باید هفت مرتبه داشته باشد شما قبلا با یک ها و هزارها آشنا شده اید امروز با مرتبه جدیدی به نام میلیون ها آشنا می شوید به تخته سیاه نگاه کنید من جدول اعداد را رسم می نمایم.
یک ها هزار ها میلیون ها
ی د ص ی د ص ی د ص
حالا شما هم جدول را رسم کنید و عدد 000/000/1 را در جدول بنویسید.
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: کنترل و نظارت ارائه توضیحات تکمیلی
20دقیقه
تعیین تکلیف
فعالیت تکمیلی حل تمرین های ارائه شده ی معلم توسط دانش آموزان در خانه.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.