طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس عددنویسی صفحه 6 و 7 تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف اصلی این طرح درس، آموختن خواندن و نوشتن اعداد پنج رقمی و اعداد بزرگتر از ده هزار است. در این درس، دانشآموزان الگوهای ده هزارتایی را مینویسند و روش عددنویسی و جدول ارزش مکانی اعداد پنج رقمی را نیز یاد میگیرند. در حیطه شناختی، این درس به دانشآموزان کمک میکند تا با اسکناسهای ده هزار تومانی آشنا شوند و در حیطه مهارتی، آنها به شمردن پول و اشیا شمردنی علاقهمند میشوند و آن را نشانه بزرگ شدن خود میدانند. روش تدریس این درس به صورت تلفیقی و مشارکتی است و ابزار و وسایلی مانند کتاب، ماژیک، تخته وایت برد و دستگاه ارزش مکانی برای تدریس استفاده میشود.
نام: درس:ریاضی پایه:چهارم موضوع:عددنویسی صفحه6و7
روانخوانی خواندن اعداد پنج رقمی
هدف کلی
خواندن و نوشتن اعداد پنج رقمی و از دههزار بزرگتر
ادامه دادن به الگوهای 10000تایی
اهداف جزئی
اعداد پنج رقمی را به راحتی میخواند.
الگوهای دههزارتایی را مینویسد.
چگونگی عددنویسی و جدول ارزش مکانی اعداد پنج رقمی را توضیح میدهد.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
اسکناسهای دههزار تومنی را میشمارد.
حیطه ی مهارتی
به شمردن پول و تمام اشیا شمردنی علاقمند میشود و آن را نشانه بزرگ شدن خود میداند.
حیطه ی نگرشی
روش تلفیقی(مشارکتی،پرسش و پاسخ)
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، دستگاه ارزش مکانی
ابزار و وسایل
دانش آموز به صورت گروه های چهار نفره روبه روی هم نشسته اند.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسهی قبل.
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: از دانش آموزان سوالاتی دربارهی درس گذشته میپرسم.
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: عددی پنج رقمی را روی تابلو مینویسیم و از دانشآموزان میخواهیم آن عدد را در جدول ارزش مکانی قرار دهند.
برای دانشآموزان دستگاه اعداد درست میکنیم. دستگاه اعداد را به این صورت آماده میکنیم که برروی یک عدد فیبر مستطیلی شکل تعدادی چوب به صورت عمود قرار میدهیم و پایین هر چوب طبقه ان را مینویسیم. این دستگاهها باعث یادگرفتن بهتر ارزش مکانی و عددخوانی میشوند.
انگیزه سازی
به هرگروه یک دستگاه اعداد و تعدادی اسکناس که از قبل با مقوا آماده کردهایم میدهیم و از انها میخواهیم اعدادی را که میگوییم هم با اسکناسها و هم با دستگاه اعداد نشان دهند و آنها را به صورت حروف و رقم نیز بنویسند. گروهی که در زمان کمتر و به صورت صحیح ارقام را نشان دهد برنده است و بالاترین امتیاز را میگیرد.
ارائه محتوا
سوالات و فعالیت های حین تدریس و فعالیتهای گروهی
ارزشیابی مستمر
به دانشآموزان میگوییم در این جلسه اعداد پنج رقمی را آموختیم. به نظر شما اعداد پایانی دارند؟ طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس عددنویسی صفحه 6 و 7 اعداد پایانی ندارند یعنی خیلی زیاد هستند که به چیزی که پایانی نداشته باشد بینهایت میگویند یعنی نهایت و پایان ندارند. به نظر شما چه چیزی در اطراف شما وجود دارد که خیلی زیاد هستند و پایانی ندارند؟ بنظر شما نعمت های خدا پایان دارند؟ میتوانید آنها را بشمارید؟ بچهها نعمتهای خداوند بیپایان و بینهایت هستند مثل پدر مادر و خیلی چیزهای دیگر. پس نباید از خداوند به خاطر نعمتهای بینهایتش سپاسگزاری کنیم؟
جمع بندی و نتیجه گیری
از هرگروه آزمونکی با محتوای درس جدید میگیرم و امتیاز هرگروه را اعلام میکنیم.
ارزشیابی پایانی
برای تثبیت یادگیری تعدادی تمرین به مراتب سختتر به آنها میدهم و از آنها میخواهم به عنوان تکلیف به آنها پاسخ دهند.
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.