طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس محاسبه تقریبی صفحه 57 تا 59 تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این درس با هدف آشنایی دانش آموزان با محاسبات تقریبی تدوین شده است. در این طرح درس دانش آموزان با جمع، ضرب و تقسیم تقریبی آشنا می شوند و مهارت های لازم برای انجام آن ها را کسب می کنند. این درس از روش های تدریس پرسش و پاسخ و سخنرانی استفاده می کند و با استفاده از وسایلی همچون کتاب درسی، تخته، ماژیک یا گچ به دانش آموزان ارائه می شود. در نهایت، این درس با ایجاد نگرش مثبت و علاقه به یادگیری در دانش آموزان از اهداف نگرشی آن است.
نام درس:
ریاضی ص 57تا59
محاسبه تقریبی
پایه :
چهارم
ابتدایی
مدرسه:
مدرس:
زمان
هدف کلی:
آشنایی اولیه دانشآموزان با محاسبههای تقریبی
اهداف جزئی:
شناختی:
-دانشآموز با جمع تقریبی آشنا شود.
-دانشآموز با ضرب تقریبی آشنا شود.
-دانشآموز با تقسیم تقریبی آشنا شود.
مهارتی:
-دانشآموز بتواند محاسبههای مربوط به آنها را انجام دهد.(جمع، ضرب و تقسیم)
نگرشی:
-دانشآموز نسبت به یادگیری درس جدید علاقه نشان دهد و با اشتیاق در فعالیتهای تدریس شرکت کند.
وسایل مورد نیاز:
کتاب درسی، تخته، ماژیک یا گچ
روش تدریس:
پرسش و پاسخ، سخنرانی
ایجاد انگیزه:
بچهها امروز میخوایم یه چیز جدیدی در مورد تقریب یادبگیریم. موفقین شروع کنیم؟
بله
5
ارزشیابی آغازین:
بچهها جلسه قبل در مورد چی یادگرفتیم؟
تقریب
یه نفر بیاد این عدد رو با تقریب دهگان برام بنویسه.
یه نفرهم این یکی ر با تقریب صدگان و نفر سوم هم با تقریب هزارگان این عدد رو بنویسه.
5
ارائه تدریس:
بچهها حالا میخوایم جمع تقریبی انجام بدیم. یعنی چی؟ یعنی اینکه اول اعداد رو به صورت تقریبی مینویسیم بعد با هم جمع می کنیم یا بچهها حتی توی تقسیم و ضرب تقریبی هم همین کار رو میکنیم.
مثلا اولین جمع کتابتون: 37+22= 22به 20نزدیک تره و 37به 40 در نتیجه جمع ما به این صورت میشه
40+20=60
حالا برای ضرب
41×27=40×30=1200
خانم اجازه یعنی به هر عددی که نزدیک اون عدد رو مینویسیم؟ بله آفرین نکته خوبی گفته دوستتون. طرح درس ریاضی چهارم ابتدایی درس محاسبه تقریبی صفحه 57 تا 59 توی تقریبایی که اینجا میزنیم نگاه میکنیم ببینیم چه عددی به عدد موردنظرما نزدیکه اون عدد رو مینویسیم.
اما بچهها این یکی رو دقت کنین
25×35=20×30
25×35=30×40
یعنی به دو صورت میتوانیم بنویسیم.
خب بچهها برای تقسیم تقریبی 412 بر 2به این صورت عمل میکنیم:
اول نزدیک ترین عدد به 412 رو مینویسیم. نزدیک ترین عدد به 412 چنده بچهها؟400
آفرین درسته. حالا 400رو مثل تقسیمای معمولی انجامش میدیم.
خب بچهها این یه روش انجام محاسبه های تقریبی بود یعنی اول تقریبی هر عدد رو مینویسیم سپس عملیات رو انجام میدیدم. روش بعدی اینه که اول عملیات رو انجام بدیم بعد تقریبی جواب رو بنویسیم. مثلا
53-27+43= خب اول جمع میکنیم 53-70=17 حالا تقریبی 17 میشه 20
روش بعدی: 50-30+40=50-70=20
خب حالا بریم تمرینات کتاب رو انجام بدیم. یه چند دقیقه بهشون نگاه کنید بعد میگم بیاین پای تخته حل کنید. هرکی درست انجام بده و برای دوستاش توضیح بده امتیاز میگیره.
25
ارزشیابی پایانی:
امرزو چه چیزی در مورد تقریب یادگرفتیم؟
جمع اعداد تقریبی، ضرب اعداد تقریبی، تقسیم اعداد تقریبی.
گفتیم چطوریه؟
دو روش داره یکی اینکه اول تقریب هر کدوم رو حساب کنیم بعد عملیات انجام بدیم. روش بعدی اینه که اول عملیات رو انجام بدیم بعد تقریب پاسخ رو بنویسیم.
آفرین درسته.
5
تعیین تکلیف:
بچهها سؤالات صفحه 59 رو جواب بدید بیارید. هر کس درست جواب داد امتیاز میگیره.
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.