طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس آسمان در شب تشکیل شده از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدف آشنایی دانش آموزان با شکل های مختلف ماه و راه های مطالعه فضا طراحی شده است. این درس مواد و وسایل کمک آموزشی متنوعی شامل تصویر حالت های مختلف ماه، فیلم آموزشی و کتاب به همراه کارت گروه بندی را در بر میگیرد. روش تدریس در این درس شامل ساختن گرایی، پرسش و پاسخ و نمایشی است. انتظار میرود که دانش آموزان پس از پایان این درس، تفاوت سیاره و ستاره را بدانند و با منظومه شمسی آشنا باشند.
علوم تجربی پایه چهارم ابتدایی- درس 8 (آسمان در شب)
طراح: هدف کلی:
آشنایی با شکل های مختلف ماه
آشنایی با را ه های مطالعه فضا
اهداف جزیی:
*شناختی:
با مفهوم ماه قمری آشنا شود.
با شکل های مختلف ماه در طول یک ماه قمری آشنا شود.
چگونگی مطالعه فضا را بیاموزد.
*مهارتی:
بتواند شکل های مختلف ماه را مشاهده و رسم کند.
*نگرشی:
آفرینش ماه و فواید و زیبایی های آن را قدر بداند.
نسبت به چگونگی مطالعه ستاره ها و سیاره ها علاقه نشان دهد.
مواد و وسایل کمک آموزشی:
تصویر حالت های مختلف ماه، فیلم آموزشی در مورد مشاهده فضا با تلسکوپ و سفر انسان به کره ماه، کتاب، کارت گروه بندی.
روش تدریس
ساختن گرایی، پرسش و پاسخ، نمایشی.
رفتار ورودی:
انتظار می رود که دانش آموز:
تفاوت سیاره و ستاره را بداند.
با منظومه شمسی آشنا شده باشد.
تعریف سال خورشیدی و ماه قمری را بداند.
ارائه درس جدید
قسمت اول: شکل های گوناگون ماه
گام اول: درگیر کردن
ابتدا تصاویر مختلف ماه را به دانشآموزان نشان می دهیم و از آنها می خواهیم که با هم گروهی های خود مشورت کنند و بگویند چرا تصویر ماه همیشه به یک شکل نیست؟
گام دوم: کاوش
دانش آموزان با مشاهده و مقایسه تصاویر مختلف ماه با هم مشورت میکنند.
گام سوم:تشریح
هر کدام از دانش آموزان نظر خود را درمورد دلیل تفاوت شکل ماه در روزهای مختلف یک ماه بیان می کنند.
مثلا: 1- چون طول روزها متفاوت است
2- چون میزان نوری که از خورشید به ماه می تابد متفاوت است و ….
گام چهارم:بسط و گسترش
در این قسمت با تاکید بر نکات درستی که که توسط دانشآموزان بیان شدند و تصحیح ایرادات آن ها به این نکته اشاره میکنیم که چون ماه از خودش نوری ندارد و نور آن حاصل نور خورشید است طرح درس علوم چهارم ابتدایی درس آسمان در شب همواره نیم کره ای از آن که رو به خورشید است روشن می شود ولی به علت تغییرگردش ماه حول زمین و تغییر زاویه آن نسبت به زمین و خورشید، سطح روشن قابل مشاهده آن تغییر میکند و به این ترتیب تصویر حالت های مختلفی که ممکن است ایجاد شود را به آنها نشان می دهیم.
گام پنجم: ارزشیابی و جمع بندی
به صورت تصادفی دلیل تغییر شکل ماه را از چند تا از دانش آموزان می پرسیم و از دوتا از دانش آموزان می خواهم به مطالب را جمع بندی کنند.
قسمت دوم: راه های مطالعه فضا
از دانش آموزان می پرسم که به نظر شما چطور می توانیم بفهمیم در فضا چه اتفاقاتی رخ می دهد؟
بعد از فکر کردن و مشورت، از آنها می خواهیم پاسخ خود را بیان کنند.سپس با تصحیح و تایید نظرات درست به رصدخانه و فعالیت ستاره شناسان اشاره کرده و در نهایت نیز فیلمی از سفر انسان به کره ماه برای آنها پخش می کنیم.
ارزشیابی پایانی
چرا نمی توانیم همیشه ماه را به یک شکل ببینیم؟
از چه راه هایی می توانیم فضا را مورد مطالعه قرار دهیم؟
تکلیف
بهمدّت 2 هفتهازاوّلیکماهقمریهرشبماهرادرآسمانمشاهدهکنیدوشکلآنرادر
جدولیرسمکنید.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.