طرح درس ملی روزانه قرآن چهارم ابتدایی درس سوره یوسف یک طرح جذاب و کاربردی برای آموزش قرآن به دانش آموزان است. این طرح شامل چهار صفحه ورد قابل ویرایش است که در آن به بررسی مفاهیم و آیات سوره یوسف پرداخته شده است. با توجه به اینکه داستان حضرت یوسف (ع) در قرآن به صورت جامع و شامل بسیاری از مفاهیم اخلاقی و تربیتی است، آموزش آن به دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است.
در این طرح درس، به دانش آموزان آموزش داده میشود که چگونه بهترین روشهای خواندن و تفسیر قرآن را انجام دهند. همچنین، در این طرح درس، به دانش آموزان آموزش داده میشود که چگونه بهترین روشهای خواندن و تفسیر قرآن را انجام دهند. به این ترتیب، دانش آموزان به طور کامل با مفاهیم و اصول قرآن آشنا میشوند و این باعث میشود که در زندگی روزمره خود از آن بهره بیشتری ببرند.
طرح روزانه درس بر اساس برنامه درس ملی
مشخصات کلی
طرح درس شماره:1
ماده درسی : قرآن، درس چهارم،سوره یوسف
تعداد دانش آموزان: 12
مدت تدریس: 90
آموزشگاه:
مدرس:
پایه: هفتم
تاریخ اجرا:
صفحه 39
فعالیت های قبل از تدریس
رئوس مطالب
1.آیات سوره یوسف 2. آموزش مفاهیم 3. دقت در تلفظ حرف «ح» 4. دقت کردن در علامت جمع و به کار گیری آن 5. انس با قرآن در خانه
اهداف کلی جلسه
الف) در حوزه شناخت: آشنایی بیشتر با داستان حضرت یوسف (ع) – طرح درس ملی روزانه قرآن چهارم ابتدایی درس سوره یوسف آشنایی با برخی از کلمات تازه در این درس
ب) در حوزه باور و گرایش : تشویق بیشتر دانش آموزان به داستان های قرآنی و لذت بردن از آن ها
ج) در حوزه عمل و رفتار : بیان اهمیت حرف«ح» در قرآن و درست ادا کردن آن
اهداف جزئی
دانش آموزان در این فرایند آموزش باید به اهداف زیر برسند:
1.رو خوانی و روان خوانی آیات سوره یوسف
2. آموختن علامت جمع
3. آموختن ده کلمه جدید قرآنی
4.ترجمه و ترکیب ها و عبارات قرآنی
5.ترجمه آیاتی از سوره یوسف
حیطه ها و اهداف رفتاری
انتظارات از دانش آموزان در این درس
عرصه ها
وظایف دانش آموزان در قبال:
خدا
خلقت طبیعت
خود
دیگران
تعقل
درباره حرف هایی که در قرآن آمده خوب گوش کنند و به معنای آیات توجه کنند.
*
*
ایمان
به کتاب قرآن در زندگی اهمیت بدهند و به آن ایمان داشته باشند و به وعده های راستین پروردگار ایمان و باور قلبی پیدا کنند.
*
*
علم
به مهربانی خداوند نسبت به بندگان مومن واقف باشند.
به پاداش خداوند نسبت به صابران امید داشته باشند.
*
*
*
*
عمل
به انجام تکالیف درسی و انس با قرآن توجه و آگاهی پیدا کنند.
*
*
اخلاق
به دستوراتی که خداوند در قران فرموده احترام گذاشته و به وعده های خداوند و مهربانی اش فکر کنند و درس محبت و مهربانی را یاد بگیرند.
*
*
فعالیت های حین تدریس
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر( ایجاد موقعیت یادگیری)
فعالیت دانش آموزان (اندیشه ورزی ، دست ورزی، خلاقیت توأم با خودباوری، و خود ارزیابی)
ساماندهی چیدمان کلاس
نشستن به صورت گروهی و به صورت رو در رو
روش های تدریس
پرسش و پاسخ ، بحث گروهی ، بارش فکری
امکانات و رسانه های آموزشی
اصلی : تابلو ، کتاب، ماژیک، فایل صوتی
کمکی : قرآن بزرگ با ترجمه روان ، کتاب قصص الانبیا
قبل از شروع درس
سلام و احوال پرسی ، حضور و غیاب ، علل غیبت دانش آموزانی که احیانا در جلسه قبل غایب بودند.
5 دقیقه
پیش بینی رفتار ورودی
با قرائت درس های گذشته آشنا باشند.
با معنی برخی کلمات و ترکیب های قرآنی آشنا باشند.
10 دقیقه
ارزشیابی تشخیصی
آیاتی را که از سوره حضرت یوسف حفظ کرده اند به دلخواه بخوانند و درباره لطف خداوند به حضرت یوسف(ع) صحبت کنند.
10 دقیقه
آماده سازی و ایجاد انگیزه
بیان ادامه داستان حضرت یوسف و حضرت یعقوب(ع) در کلاس
5 دقیقه
ارائه ی درس جدید
لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
عملی
فعالیت معلم
1.از دانش آموزان می خواهم آیات درس را در گروه خود به آرامی برای یکدیگر بخوانند
2.در حین خواندن اشکالات احتمالی شاگردان را پاسخ می دهم
3.فایل صوتی برای قرائت آماده می شود
4.در بخش مفاهیم از دانش آموزان می خواهم در گروه های خود فعالیت هایی نظیر ترجمه کلمات و ترکیب ها را بنویسند
5.از سرگروه می خواهم معانی کلمات را بخوانند و تکمیل کنند.
فعالیت های دانش آموزان
1.آیات درس را به نوبت برای اعضای گروه می خوانند
2. به فایل صوتی گوش می دهند
3. به نوبت هر کدام یک یا دو آیه برای کل کلاس قرائت می کنند .
4. گروه با همکاری اعضای خودشان معانی کلمات و ترکیب ها را کامل می کنند
5. از هر گروه یک نفر به نمایندگی پاسخ می دهد و سایرین جواب ها را کنترل و اشکالات احتمالی را برطرف می کنند
6.دانش آموزان کلماتی را که حرف «ح» به کار میرود تمرین می کنند .
35 دقیقه
فعالیت های بعد از تدریس
خلاصه درس و نتیجه گیری
خواندن یک الی دو آیه توسط هر دانش آموز و پرسش چند عبارت قرآنی و نوشتن پیام های قرآنی
5 دقیقه
ارزشیابی پایانی
ترکیبات درسی را پاسخ دهد .
ترکیب های صفحه 42را با توجه به الگوی داده شده بنویسد.
قاعده ساده و پرکاربرد جمع مذکر را بیاموزد.
10 دقیقه
تعیین و تکلیف و فعالیت های خارج از کلاس
صفحات تعیین شده از درس را که از صفحه 244 تا 249 قرآن کریم است بخوانند .
از صفحه 248 قرآن سه اسم که با «ون» و «ین» جمع بسته شده است را نوشته و معنا کند.
5 دقیقه
تعیین و تکلیف برای جلسه آینده
پرسش و پاسخ و ارزشیابی درس داده شده
حل تمرینات انس با قرآن در خانه صفحه 43
5 دقیقه
با ذکر یک صلوات قرآنی کلاس پایان می پذیرد.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.