طرح درس ملی فارسی چهارم ابتدایی درس 6 آرش کمانگیر یک طرح جامع و ویرایش پذیر است که شامل 7 صفحه ورد است. این طرح برای دانش آموزان پایه چهارم دبستان طراحی شده و در 50 دقیقه تدریس می شود. اهداف کلی این درس این است که دانش آموزان با ارزش علم و نگرش مثبت به آن در زندگی آشنا شوند و در پایان درس با آرش کمانگیر و داستانش آشنا شوند. همچنین، این درس به دانش آموزان کمک می کند تا روحیه دفاع از وطن و میهن دوستی را تقویت کنند.
این طرح درس شامل حیطه های شناختی، عاطفی، روانی حرکتی و مهارتی است. به عنوان مثال، در حیطه شناختی، دانش آموزان با فردوسی و شاهنامه آشنا می شوند و با داستان آرش کمانگیر آشنا می شوند. در حیطه عاطفی، دانش آموزان با ذوق و علاقه به داستان آرش کمانگیر توجه می کنند و نسبت به شخصیت آرش کمانگیر علاقمند می شوند. در حیطه روانی حرکتی و…
طرح درس ملی فارسی چهارم ابتدایی
مشخصات کلی
تعداد دانش آموز:
عنوان درس: درس 6 آرش کمانگیر
صفحه:
آموزشگاه:
پایه:چهارم
تاريخ اجرا:
مدت تدريس:50دقیقه
مدرس:
فعالیت های قبل از تدریس
اهداف کلی :
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با ارزش علم و نگرش مثبت به آن در زندگی آشنا شوند.
رئوس
مطالب
اهداف جزیی
حیطه هاو اهداف
انتظارات از دانش آموزان در این درس
عرصه ها
فضای آموزشی
و نحوه چیدمان کلاس
پیش بینی روش تدریس
وسایل آموزشی
وظایف دانش آموز در قبال
خدا
خلقت
(طبیعت
خود
دیگران
1-آشنایی با فردوسی و شاهنامه
2 – آشنایی با ارش جهانگیر
3- تقویت روحیه دفاع از وطن و میهن دوستی (عاطفی(
حیطه شناختی :
دانش آموزان به طور اجمالی با داستان ارش کمانگیر آشنا شوند .
حیطه عاطفی :
دانش آموزان با ذوق و علاقه به داستان آرش کمانگیر توجه کنند و نسبت به شخصیت آرش کمانگیر علاقمند شوند .
حیطه روانی حرکتی : دانش آموزان ایثارگری آرش کمانگیر را در زندگی خود الگو قرار دهند .
حیطه مهارتی :
تقویت قدرت درک متن و دریافت پیام اصلی درس (مهارتی)
تعقّل
۱ – آشنایی با فردوسی و شاهنامه (شناختی) و داستان آرش کمانگیر
*
به صورت ردیفی – گروهی
نقالی و قصه گویی، ایفای نقش، بارش ذهنی، الگوی بدیعه پردازی
کتاب فارسی چهارم ابتدایی- تابلو – ماژیک – فیلم هایی از مسابقات تیراندازی، استفاده از دایره دارت… کتاب گویا
ایمان
۲ – تقویت روحیه ایثارگری
*
*
*
علم
۳ – آشنایی با ساختار جمله) و تقویت قدرت درک متن و دریافت پیام اصلی درس
*
عمل
۴ بکارگیری ویژگی وطن پرستی در زندگی
*
اخلاق
۵ – تقویت روحیه دفاع از وطن و میهن دوستی
*
*
*
*
فعالیت های حین تدریس
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر
(ایجاد موقعیت یادگیری )
فعالیت دانش آموزان
(اندیشه ورزی، دست ورزی، خلاقیت توام با خوباوری، خودپایایی و خود ارزیابی )
روش تدریس
وسایل آموزشی
زمان
فعالیت های مقدماتی
1 – معلم ابتدا سلام و احوالپرسی می کند .
2 – معلم در وضع جسمی و روانی دانش آموزان دقت می کند . (حضور و غیاب )
3 – معلم کلاس را با قرائت قرآن آغاز می کند .
4 – معلم تکالیف دانش آموزان را بررسی می کند .
دانش آموزان با معلم احوال پرسی می کنند .
دانش اموزان جواب می دهند.
دانش آموزان گوش می دهند .
دانش آموزان تکالیف را جهت بررسی معلم آماده می کنند .
مشارکت دانش اموزان در انجام کارها
کتاب- -کتاب راهنمای معلم-گچ-تابلو.دفترچه
5
پیش بینی رفتار ورودی
الف – آزمون رفتار ورودی :
معلم اطلاعات دانش آموزان را از درس گذشته با طرح چند سوال ارزیابی می کند . به عنوان مثال یکی از بناهای تاریخی که دیده اید را بیان کنید .
ب – پیش آزمون در ارتباط با درس جدید :
معلم برای اینکه بداند که دانش آموزان چقدر با درس جدید آشنا هستند از آنها می پرسد که آرش کمانگیر کیست ؟
اندیشه ورزی دانش آموزان به صورت گروهی و بحث و تبادل نظر جهت پاسخ گویی به معلم
”
”
3
ارزشیابی تشخیصی
یا سنجش آغازین
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان میخواهیم به سوالات که از آنها در مورد درس قبل می پرسیم پاسخ دهند .
پاسخ گویی دانش آموزان به پرسش شفاهی و بیان نقطه نظرات شان نسبت به موضوع به صورت فردی یا گروهی
”
”
5
آماده سازی
( ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید)
1 – معلم دانش آموزان را گروه بندی می کند و برای آنها اسم هایی از قبیل ارش – رستم – زال – سیاوش انتخاب می کند .
2 – معلم برای ایجاد انگیزه در بین دانش اموزان فیلم کوتاهی در بین دانش آموزان درباره ارش کمانگیر نمایش می دهد و پس از پایان فیلم از دانش آموزان می خواهد که با مشورت در گروه های خود علت نمایش فیلم را بیان کنند .
بلند شدن بعضی دانش اموزان گفتن حدیث یا سخنی از بزرگان درباره ی علم و علم اموزی
پرسش و پاسخ
”
2
ارائه درس جدید
لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
از دانش آموزان می خواهیم اگر در مورد تیراندازی اطلاعاتی دارد. پای تابلو بیاید و توضیح دهد. فیلمی از مسابقات تیراندازی نمایش داده می شود. طرح درس ملی فارسی چهارم ابتدایی درس 6 آرش کمانگیر اگر در کلاس امکان داشت دایره کاره را روی تابلو یا در حیاط مدرسه نصب نموده و مسابقه ای را اجرا نماییم تا تنوعی در تدریس باشد (تلفیق ورزش وفارسی) این درس با روش بدیعه پردازی (نو آفرینی) تدریس شود.
مراحل اجرای الگو وجود – در این مرحله، معلم از دانش آموزان میخواهد که به توصیف ال حاضر یا موجود بپردازند در مورد مرزهای ایران، مرزبانان. – در این نوع قیاس موارد نا آشنا را آشنا می کنیم.
مثال آرش را با .قیاس های مستقیم را مطرح می کنند و آنها بر روی تخته می نویسند… توصیف شرایط موجود – در این مو تشریح شرایط حاضر یا مه مرزی ……..) ! قیاس مستقیم – در این نوع قبا شهدای دفاع مقدس مقایسه کنند.
دانش آموزان قیاسهای مستقیم را مطرح مریم: قهرمانان شجاع هستند. زهرا: قهرمانان نام و یادشان ماندگار است این شخصی در مرحله قیاس شخصی، فراگیرندگان بین خود و مفهوم انتخاب شده، همسویی وهمدلی ایجاد می کنند، برای بیان قیاس شخصی، احساس نزدیکی شدن با مفهوم، بسیار ارزشمند است و در خلاقیت شخصی اثر زیادی دارد. مقیاس تعارض در این مرحله معلم از دانش آموزان میخواهد بر اساس توصیف های ارائه شده در قیاس شخصی مفاهیم متضاد ارائه نمایند و سپس از میان این قیاسها بهترین را انتخاب کنند.
معلم: دو عبارت انتخاب کنید که با هم در تضاد هستند و شما آنها را به کار برده اید. مثال تفاوت آرش با شهدای دفاع مقدس آرش: طرح درس ملی فارسی چهارم ابتدایی درس 6 آرش کمانگیر دفاع از خاک، امکانات کم، انفرادی شهدای معاصر: دفاع از دین وخاک، امکانات مناسب، گروهی 5 توصیف خلاق – از دانش آموزان بخواهید از میان قیاسهای انتخاب شده چند مورد را انتخاب کنند و با استفاده از آنها موضوع قهرمانی آرش را دوباره توصیف نمایند.
خوانش متن درس به خاطر داشتن متن خاص (لحن حماسی حاکم بر متن) بهتر است معلم از روی متن بخواند. پس از روخوانی معلم، پخش فایل صوتی متن درس برای تکرار مناسب است.
دانش اموزان فعالیت های خواسته شده ی معلم را با دقت و هوشیاری انجام می دهند
دانش اموزان فعالیت های خواسته شده ی معلم را با دقت و هوشیاری انجام می دهند
دانش اموزان فعالیت های خواسته شده ی معلم را با دقت و هوشیاری انجام می دهند
پرسش و پاسخ و نمایش عملی
”
20
نکات تدریس :
لحن متن درس ششم از نوع روایی حماسی می باشد.
این متن دارای آهنگی نرم و گاهی کوبنده و حماسی است،
به گونه ای که شنونده یا از آن پند می گیرد و یا تحتتأثیر آن قرار می گیرد.
این متن در بردارنده ی مفهوم میهن دوستی است که مثل یک قصّه سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد.
بنابراین باید از شخصیّت های متن، فضا و سایر عناصر، کمک گرفت تا لحن، شکل درستی به خود بگیرد.
بهتر است علائم نگارشی را رعایت کرد تا تأثیر کلام بیشتر شود؛
سکون ها و سکوت ها نیز این تأثیر را دوچندان می کند.
در ادامه ی بحث دانش زبانی درس چهارم، در این درس نیز مجدداً دربارهی جمله آموزش داده می شود.
در درس چهار ملاک معرفی، بیشتر معنایی و کاربردی بود اما در این درس به لحاظ ساختاری و صوری نیز به دانش آموزان این آگاهی داده می شود که جمله از کنار هم قرار گرفتن کلمات تشکیل می شود.
تذکر: از دادن تمرین های شمارش تعداد جمله به دانش آموزان جداً خودداری کنید.
فعالیت های بعد از تدریس
فعالیت دبیر
فعالیت دانش آموزان
زمان
فعالیت تکمیلی
و جمع بندی
نکات مهم درس در پایان به صورت پرسش و پاسخ بیان می شود.
معلم از دانش اموزان مي پرسد:
پس از پرتاب تیر چه بر سر آرش کمانگیر امد؟
از دانش آموزان درمورد هدف این درس سوال می پرسیم .
دانش آموزان پاسخ مي دهند جان خود را بر سر تیر گذاشت و کشته شد.
دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند.
5
ارزشیابی پایانی
سپس به صورت فردی و اتفاقی از بعضی از دانش اموزان درمورد درس مورد نظر سوالاتی پرسیده میشود.
دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند
5
تعیین تکلیف و فعالیت های خارج از کلاس
معلم از دانش آموزان می خواهد کتاب بنویسیم خود را کامل کنند و اگر ناقص ماند ا در منزل کامل کنند و همچنین یک نقاشی درباره آرش کمانگیر بکشند و جلسه بعد به همراه بیاورند .
دانش آموزان این کارها را انجام می دهند.
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.