طرح درس آب و هوا مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی این طرح درس شامل 3 صفحه ورد قابل ویرایش است و در 45 دقیقه درس به اجرا در می آید. در این طرح درس، اهداف شناختی، عاطفی و روانی حرکتی برای فراگیران تدوین شده است. بر اساس اهداف این طرح درس، فراگیران باید درک کنند که چگونه بارش و دما تاثیر گذارند و بتوانند نمودارهای دما و بارش را بخوانند. همچنین، آنها باید توانایی اندازه گیری دما و بارش را با دماسنج و باران سنج داشته و در مورد تاثیرات آب و هوا بر فعالیت های روزمره صحبت کنند. با انجام فعالیت های گروهی، فراگیران باید با دوستانشان همکاری کرده و به تنهایی وضعیت دما یا بارش محل زندگی خود را ثبت کرده و آن را در یک نمودار قرار دهند.
درس:16 مطالعات اجتماعی تاریخ:
پایه: چهارم زمان: 45 دقیقه
عنوان درس: آب و هوا
فراگیران با مفهوم آب و هوا وبارش ودما آشنا شوند.(حیطه شناختی)
فراگیران نسبت به اندازه گیری دما و تشخیص آب و هوا علاقه نشان دهند.(حیطه عاطفی)
فراگیران بتوانند میزان دما و بارش را اندازه گیری کنند و نمودارهای آب و هوایی را ازهم تمیز دهد.(حیطه روانی حرکتی)
اهداف کلی
از فراگیران انتظار می رود که بتوانند:
نمودارهای دما و بارش را بخوانند.(شناختی- درک و فهم)
انواع آب و هوا را نام ببرد.(شناختی- دانش)
تاثیرات آب و هوا را بر فعالیت های روزمره ی زندگی بیان کنند.(شناختی- دانش)
با کمک دماسنج و باران سنج، میزان دما و بارش رااندازه گیری کند.(شناختی- بکار بستن)
بتواند در مورد دمای هوا در فصل های مختلف سال توضیح دهد.(شناختی- درک و فهم)
به سخنان معلم با دقت گوش فرادهد.(عاطفی- دریافت)
در انجام فعالیت های گروهی با دوستانش همکاری نماید.(عاطفی- تبلور)
بتواند به تنهایی وضعیت دما یا بارش محل زندگی خود را ثبت کرده وآن را در یک نمودار قرار دهند.(روانی حرکتی- اجرای مستقل)
اهداف رفتاری
بارش مغزی- پرسش و پاسخ- نمایشی- سخنرانی
روش های تدریس
کتاب درسی- دماسنج – باران سنج- عکس هایی از مناطق مختلف آب و هوایی ایران- نمودار
ابزار و وسایل کمک آموزشی
پس از ورود به کلاس، با دانش آموزان سلام و احوال پرسی کرده و از حضور یا غیاب آنها و وضعیت سلامت جسمی و روانی آنها آگاه می شوم.
اگر مناسبتی داشته باشیم،برای آنها بیان کرده و توضیح می دهم.
فعالیت مقدماتی
از درسی که قرار است تدریس شود، چند سوال از فراگیران می پرسم:
دماسنج چه چیزی را به ما نشان می دهد؟
آیا دمای هوا همیشه یکسان است؟
گرم ترین و سردترین ماه های سال کدامند؟
و…..
ارزیابی تشخیصی آغازین
وقتی وارد کلاس میشویم،یک دماسنج یا لباس هایی که در فصول مختلف سال ،پوشیده میشود را به کلاس می آوریم تا توجه فراگیران را جلب کنیم.
با پرسیدن سوال های ابتدای درس،آنها را کنجکاو میکنیم.
همچنین میتوانیم از قوه تخیل آنها استفاده کنیم و بپرسیم تابستان،هوا چگونه بود یا روز اول مهر چطور بود؟
آمادگی و ایجاد انگیزه
آموزگار در طی مراحلی درس را ارایه میدهد؛ ابتدا درباره ی هوای گرم و سرد می پرسد وپس از دادن پاسخ از سوی فراگیران، طرح درس آب و هوا مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی سوالات جدیدی طرح میکند تا در جریان این پرسش و پاسخ، فراگیر بتواند مفهوم درس را دریابد.
همچنین با فعالیت هایی که به صورت عملی توسط خود فراگیران انجام میشود؛ مفهوم درس پی می برند.
ارایه درس
از دانش آموزان میپرسیم: حالا که به پایان درس رسیدیم،میخواهم بدانم چه چیزی یاد گرفتید؟
دانش آموزان در پاسخ به مفهوم آب و هوا ،اندازه گیری دما و بارش و وسایل آنها و همچنین تفاوت دما و بارش در ماه های مختلف اشاره می کنند.
درانتها اگر لازم بود، مطالبی برای تکمیل درس عنوان می کنیم.
خلاصه و جمع بندی
چند نفر از فراگیران را صدا می کنیم و میپرسیم:
آب و هوای یک منطقه را با چه میسنجیم؟
وسایل اندازه گیری دما و بارش کدامند؟
دماسنج چیست؟
دما و بارش در ماه های مختلف چه تفاوتی دارند؟
و…
همچنین میتوانیم بپرسیم دماسنج نصب شده در کلاس چه عددی را نشان می دهد؟
ارزشیابی تکوینی
از فراگیران می خواهیم:
وضعیت آب و هوایی و تغییرات آن را به مدت یک هفته در نظر بگیرند و داخل جدول یا نمودار یادداشت نمایند و آنرا به کلاس بیاورند و توضیح دهند.
تعیین تکلیف
ویکی پدیا
-دکتر جواد جمالی.مبانی هواشناسی فیزیکی و آب و هوا
-ruosta.blogsky.com دانشنامه رشد
-حسن عمید.فرهنگ فارسی عمید
منابع
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.