طرح درس دوستی مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد برای دانشآموزان پایه سوم دبستان طراحی شده است. با توجه به اهمیت دوستی در زندگی اجتماعی، در این طرح درس به مباحثی همچون رفتارهای مناسب در دوستی، نحوه آشنایی با دوستان مناسب و نیز رفتارهایی که در دوستی باید از آنها خودداری شود، پرداخته شده است. این درس با هدف آموزش دانشآموزان به رفتارهای مناسب در دوستی طراحی شده است و میتواند به عنوان یکی از پایههای آموزشی ارزشمند در مطالعات اجتماعی برای دانشآموزان مفید باشد.
درس: مطالعات اجتماعی تاریخ:
موضوع: دوستی زمان45: دقیقه
پایه:سوم آموزشگاه: مجری:
آشنایی با دوستی مناسب
اهداف کلی
ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﺩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻗﺒﻞ ﺍﺯﺗﺪﺭﻳﺲ ﺩﺭﺱ ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺘﻮﺍﻧﻨﺪ :
-1 . ﻧﺎﻡ ﻳﻜﻲ ﻳﺎ ﭼﻨﺪ ﺗﻦ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺭﻭﻱ ﻳﻚ ﻭﺭﻕ ﻛﺎﻏﺬ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ ﻭ ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ )رفتاری)
-2 . ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﭼﻪ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﻣﺜﺒﺖ ﻳﺎ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖگ ﻓﺼﻠﻲ(رفتاری)
3-ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﻳﻚ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﺭﺍ ﻓﻬﺮﺳﺖ ﻛﻨﻴﺪ ) .ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﺣﺮﻛﺘﻲ –
4- ( ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺮ ﺟﻨﺒﻪ ﻫﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﻇﻬﺎﺭ ﻧﻈﺮ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ )ﺣﻴﻄﻪ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﺣﺮﻛﺘﻲ
-5 ( ﺣﻘﻮﻕ ﻣﺘﻘﺎﺑﻞ -ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺭﺍ ﺑﺸﻨﺎﺳﺪ )ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﺷﻨﺎﺧتی
( ﺑﻪ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻭ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭﻱ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻪ ﺑﺎ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﻋﻼﻗﻪ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﺪ )ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﻋﺎﻃﻔﻲ
اهداف رفتاری
ﺗﻮﺿﻴﺤﻲ ﭘﺮﺳﺶ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ – ﺑﺤﺚ ﻭ ﮔﻔﺘﮕﻮ – ﻛﺎﺭ ﮔﺮﻭﻫﻲ – )ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺍﻱ ﺍﺯ ﺭﻭﺷﻬﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ – – ﺑﺎﺭﺵ ﻣﻐﺰﻱ ﻗﺼﻪ ﮔﻮﻳﻲ -( it ( )ﺗﻠﻔﻴﻘﻲ
الگوها و روشهای تدریس
ﻓﺮ ﻡ ﻫﺎﻱ ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪﻩ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻈﺮ ﻧﻮﺍﺣﻲ ﻗﻄﺒﻲ –ﻭﻳﺪﺋﻮ ﭘﺮژﻛﺘﻮﺭ– ﻛﺎﻣﭙﻴﻮﺗﺮ – ﻣﺎژﻳﻚ – ﮔﭻ – ﺗﺎﺑﻠﻮ –ﻛﺘﺎﺏ
رسانه و وسایل آموزشی
زمان
2
دقیقه
ﺳﻼﻡ ﻭ ﺍﺣﻮﺍﻟﭙﺮﺳﻲ 1 – ﺣﻀﻮﺭﻭﻏﻴﺎﺏ ﻭ ﺩﻟﻴﻞ ﻧﻴﺎﻣﺪﻥ ﻭ ﻳﺎ ﺩﻳﺮ ﺁﻣﺪﻥ 2 –
)ﺩﺭﺳﻤﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﺍﻭﻝ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻴﺎﺯﻱ ﺑﻪ ﺩﻳﺪﻥ ﺗﻜﺎﻟﻴﻒ ﻧﻴﺴﺖ
فعالیت های
مقدماتی
4
2 –
ﭼﻨﺪ ﻧﻔﺮ ﺭﺍ ﺑﻠﻨﺪ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﺗﺎ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻛﺘﺎﺏ ﻣﺪﻧﻲ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ ﻫﺮ ﺁﻧﭽﻪ ﺩﺭ ﺫﻫﻦ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺭﺍ ﻳﺎﺩ ﺁﻭﺭﻱ ﻛﻨﻨﺪ )ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺨﺘﺼﺮ ( ﺭﺍ ﻳﺎﺩ – ﺷﻬﺮ ﻭ ﺭﻭﺳﺘﺎ – ﺩﻭﻟﺖ –ﻣﺜﻼً ﭼﻨﺪ ﻭﺍژﻩ ﻛﻠﻴﺪﻱ ﺭﺍ ﻫﻤﭽﻮﻥ ﻭ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﺎﻃﻔﻲ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﻭ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻭ ﻣﺴﺠﺪ ﻭ . . . ﺁﻭﺭﻱ ﻛﻨﻨﺪ ) .ﺗﺎﻛﻴﺪ ﺑﺮ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﺑﻴﻦ ﻫﻢ ﻛﻼﺱ ﻫﺎ
ارزشیابی
تشخیصی
آغازین
2
1 -ﻧﺸﺎﻥ ﺩﺍﺩﻥ ﺳﺨﻦ امامﻋﻠﻲ(ﻉﺍ)ﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﭘﺮﻭژﻛﺘﻮﺭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﻭﺳﺘﻲ .
آمادگی
وایجاد انگیزه
20
ارایه ی در
ارائه درس
1 -ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺍﻧﮕﻴﺰﻩ ﻭ ﭘﺨﺶ ﺷﻌﺮ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻧﻈﺮ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺩﺭﺱ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ .2 -ﺑﺮﮔﻪ ﻫﺎﻱ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻫﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﺭﺍ ﺑﻴﻨﺸﺎﻥ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺩﺭ ﮔﺮﻭﻩ ﺑﻪ ﺳﻮﺍﻻﺕ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﻨﺪ .3 -ﻧﺎﻡ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﻭ ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺭﻭﻱ ﺑﺮﮔﻪ ﻫﺎ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﻳﻦ ﭘﺮﺳﺶ ﺭﺍ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ :ﭼﺮﺍ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻪ ﻳﻚ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﻴﺎﺯ ﺩﺍﺭﺩ؟ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﭘﺎﺳﺦ ﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﮔﻪ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ ) طرح درس دوستی مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی ﻧﻈﺮ ﻫﻤﻪ ﺭﺍ (ﻭ ﻧﻈﺮﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﻭﻟﻮﻳﺖ ﺑﻨﺪﻱ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺭﺍ ﺣﺬﻑ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻣﺪﻩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﮔﻪ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ ﻛﻪ ﺣﺎﺻﻞ ﻫﻢ ﻓﻜﺮﻱ ﺁﻧﻬﺎﺳﺖ .ﺍﺯ ﺳﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻧﻈﺮﺍﺗﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﻨﺪ ﻭ ﻣﻦ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺭﻭﻱ ﺗﺨﺘﻪ ﺳﻴﺎﻩ ﻣﻲ ﻧﻮﻳﺴﻢ ﻭﻗﺘﻲ ﻧﻈﺮ ﻫﻤﻪ ﺭﺍ ﻧﻮﺷﺘﻢ ﺧﻮﺩﻡ ﺑﺎ ﭘﺮﺳﺶ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ ﻧﻈﺮﺍﺗﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺗﻜﻤﻴﻞ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻫﻤﻴﻦ ﻛﺎﺭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﻭ ﻣﺰﺍﻳﺎﻱ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﻨﺪ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻗﺼﻪ ﺍﻱ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻡ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻣﻲ ﺩﻫﻢ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺑﻪ ﭘﺮﺳﺸﻬﺎ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﻨﺪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺰﺍﻳﺎ ﻭ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ )ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺩﺭ ﺱ ﺩﺭ ﺣﻴﻦ ﻛﺎﺭ (ﺑﻌﺪ ﺑﺮﺍﻳﺸﺎﻥ ﺳﺨﻨﺎﻥ ﺍﺋﻤﻪ ﺭﺍ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻧﻢ ﻭ ﺷﻌﺮﻫﺎﻱ ﻛﺘﺎﺏ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻭ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺁﺧﺮ ﻭ ﻧﺘﺎﻳﺠﻲ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺩﺭﺱ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﻧﺪ ﺑﺎ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻛﺎﺭ ﻫﻤﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺟﺪﻭﻝ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ
5
ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺟﻮﺍﺑﻬﺎﻱ ﻫﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﮔﻴﺮﻱ ﺭﺍ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺟﻤﻪ ﺑﻨﺪﻱ ﺳﺨﻨﺎﻧﺸﺎﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻲ ﺩﻫﻢ ﺍﻳﻨﮕﻮﻧﻪ :ﻫﻤﻪ ﻣﺎ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻳﻢ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻲ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ ﭼﻮﻥ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﺑﺮ ﻗﺮﺍﺭﻱ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺳﻌﻲ ﻛﻨﻴﻢ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺍﺋﻤﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻛﻨﻴﻢ.
خلاصه وجمع
بندی
5
ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎ ﻭ ﻣﺰﺍﻳﺎ ﻭ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ کنند. 2-ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ 3-ﭼﺮﺍ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺩﻭﺳﺖ ﻣﻬﻢ ﺍﺳﺖ؟ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﭘﺮﺳﻢ
ارزشیابی
تکوینی
2
ﺑﻪ ﻫﺮ ﺷﻜﻞ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻧﻴﻤﻪ ﺗﻤﺎﻣﻲ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﺗﻤﺎﻡ ﻛﻨﻨﺪ : طرح درس دوستی مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی ﺍﺣﻤﺪ ﺩﻭﭼﺮﺧﻪ ﺍﻡ ﭘﻨﭽﺮ ﺷﺪﻩ . . .ﺑﻪ ﻣﻦ ﻛﻤﻚ ﻣﻲ ﻛﻨﻲ . . .ﻭ ﻣﻲ ﮔﻮﻳﻢ ﺩﺭ ﺟﻠﺴﻪ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﺑﻪ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺟﺎﻳﺰﻩ ﻣﻲ ﺩﻫﻴﻢ .
تعیین
تکلیف
منبع برای معلمان
: معماری مناطق سرد. نویسنده: سعید سنجری فرد
هنر ایران . نویسنده : گدار اندره
بررسی ابنیه ی سنتی . نویسنده : وحید قبادیان
منبع برای دانش آموزان
مقاله اهمیت و تاثیر اقلیم بر معماری در ایران زمین . نویسنده :لقمان توتونچی
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.