طرح درس آب رودخانه علوم دوم ابتدایی درس دوم تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی این طرح درس، آشنایی دانش آموزان با عوامل آلوده کننده ی آب ها و راه هایی برای رفع آلودگی آب ها است. در این درس، دانش آموزان قادر خواهند بود با نگاهی به رودخانه ها و آب های دیگر، تفاوت های آن ها را بینابازی کرده و عوامل آلوده کننده ی آب را شناسایی کنند. اهداف جزئی این درس نیز شامل بیان علت آلودگی آب رودخانه و راه کار هایی برای جلوگیری از آلودگی می باشد.
این درس علاوه بر تقویت مهارت مشاهده کردن و مقایسه ی دو تصویر یا شی مجزا، قوه ی تفکر و قصه گویی دانش آموزان را نیز تقویت می کند. به علاوه دانش آموزان با آب های آشامیدنی و غیر آشامیدنی آشنا می شوند. در نهایت، اهداف عملکردی این درس شامل رسم نقاشی یک رودخانه ی پاکیزه توسط دانش آموزان و ارائه گزارشی از کاره و…
نام: درس علوم دوم موضوع: آب رودخانه
آشنایی دانش آموز با عوامل آلودگی آب رودخانه
هدف کلی
آشنایی دانش آموز با عوامل آلوده کننده ی آب ها
آشنایی دانش آموز با را هکار هایی برای رفع آلودگی آب ها
تقویت مهارت مشاهده کردن و مقایسه ی دو تصویر یا شی مجزا
تقویت قوه ی تفکر و قصه گویی
آشنایی با آب های آشامیدنی و غیر آشامیدنی
اهداف جزئی
دانش آموز علت آلودگی آب رودخانه را بیان کند
دانش آموز راه کار هایی برای رفع آلودگی یا ججلوگیری از آلودگی نام ببرد.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز بتواند نقاشی یک رودخانه ی پاکیزه را رسم کند
دانش آموز گزارشی از کارهایی که می توان برای جلوگیری از آلودگی انجام داد ارائه دهد.
حیطه ی مهارتی
دانش آموز به محیط زیست علاقه مند شود.
دانش آموز دیگران را به حفظ محیط زیست دعوت کند.
حیطه ی نگرشی
ایفای نقش،پرسش و پاسخ، مشارکتی،نمایشی
روش تدریس
الگوی تدریس
تخته، ماژیک،کتاب، تصاویری از رودخانه ی آلوده و رودخانه ی پاکیزه، شعرماهی یا رودخانه، و جعبه ی سخنانی برای دنیای زیباتر،
ابزار و وسایل
در گروه های پنج نفره دور یک میز و رو به روی معلم می نشینند
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل،
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: محیط زیست چه اهمیتی دارد؟
ما از محیط زیست چه استفاده هایی می کنیم؟ حیوانات از محیط زیست چه استفاده هایی می کنند؟
محیط زیست پاکیزه چه خوبی هایی دارد؟
ارزشیابی آغازین
آب رودخانه چه اهمیتی دارد؟
چه کارهایی یا چه چیزهایی آب رودخانه را آلوده می کنند؟
اگر رودخانه ها آلوده شوند چه اتفاقی می افتد؟
معلم قصه ی یک ماهی را برای دانش آموزان روایت می کند که عاشق خانه اش در رودخانه است و صبح که بیدار می شود با دوستانش تمام رودخانه را با خوشحالی دنبال هم می دوند
شعر: ماهی های قصه ی ما / تو رودخونه شنا میکنن
بالا و پایین میپرن/ماهی های دیگه رو نگاه میکنن
رود خونه خونه ی ماهی هاست/ خونه ای که آفریده ی خداست
رودخونه رو گل نکنیم /این حرف شاعر خوب ماست.
یک روز ماهی با صدای مردمی که برای گردش به آن جا آمده اند بیدار می شود. ماهی خوشحال تر از همیشه به سمت آدم ها می رود ولی …
سپس معلم از دانش آموزان می خواهد با توجه به تصویر کتاب و با مشورت در گرو هایشان این داستان را ادامه دهند.
انگیزه سازی
پس از اینکه دانش آموزان ادامه ی قصه ی معلم را بیان کردند. معلم تصویری از رودخانه ی آلوده را به روی تابلو می چسباند و از دانش آموزان می خواهد تصویر را به صورت گروهی توصیف کنند؟؟
سپس با سوالاتی مثل چرا ماهی های رودخانه مرده اند؟چرا آب رودخانه به این رنگ در آمده است؟طرح درس آب رودخانه علوم دوم ابتدایی درس دوم دانش آموزان را برای فهمیدن آثار آلودگی رودخانه هدایت می کند . سپس رودخانه ای پاکیزه را به دانش آموزان نشان می دهد و از آن ها می خواهد در گروه هایشان این دو رودخانه را با هم مقایسه کنند. و با پرسیدن این سوال که چگونه یک رودخانه کثیف و آلوده می شود؟ آن ها را هدایت می کند تا عوامل آلودگی رودخانه را بیان کنند به صورت گروهی).
معلم نظرات دانش آموزان را روی تخته می نویسد. و در نهایت جمع بندی می کند.
دانش آموزان از روی کتاب می خوانند. سپس معلم به دانش آموزان می گویدبچه ها بیاید با هم فکر کنیم و ببینیم چگونه می شود از آلودگی آب رودخانه ها جلوگیری کرد.چه راهکارهایی میشناسید که زندگی ماهی ها و جانوران دریایی به خطر نیفتد و بتوانیم از محیط زیست زیبایمان مراقبت کنیم.
دانش آموزان در گروه ها مشورت می کنند و سپس نظراتشان را بیان می کنند و معلم نظرات آن ها را روی تخته می نویسد و درباره ی آن ها در کلاس بحث می کند بعد از اینکه نظرات دانش آموزان را جمع بندی کرد. با رای گیری چند مورد زیباترین آن ها را انتخاب می کنند و در کلاس می چسبانند.
معلم به بچه ها میگوید فرض کنید به پارکی رفته اید و بسیار تشنه اید اگر شلنگی دیدید که در چمن های پارک قرار داشت و از آن آب می آمد چه می کنید. طرح درس آب رودخانه علوم دوم ابتدایی درس دوم آیا از آن می نوشید؟ بعد از ارائه ی نظرات دانش آموزان معلم در تکمیل صحبت آنان به دانش آموزان تذکر می دهد که هر آبی آشامیدنی نیست و هنگامی که در محلی لوله ی آبی دیدید نباید فورا از آن بنوشید بلکه باید از آشامیدنی بودن آب مطمئن شوید زیرا بسیاری از آب ها فقط برای مصارف باغداری یا مزرعه داری هستندو یا برای شست و شو.
ارائه محتوا
سوالات و فعالیت های حین ارائه ی تدریس.
ارزشیابی مستمر
دخترای خوب از درس امروز چه چیزی یاد گرفتید؟؟
اگر به کنار رودخانه رفتید به خانواده ی خود چه توصیه هایی می کنید؟
بهترین راهکار از نظر گروه شما برای رفع آلودگی چیه؟
بچه ها خدای مهربون این دنیا را برای ما آفریده که از نعمتاش درست استفاده کنیم.پیامبر بزرگ ما گفتن “خدا پاک است و پاکی را دوست دارد، پاکیزه است و پاکیزگی را دوست دارد و..” پس ما هم برای شکر گزاری از خداوند از نعمت هایی که بهمون داده مثل طبیعت، درخت، رودخونه و دریا مراقبت کنیم.
جمع بندی و نتیجه گیری
دانش آموزان به صورت فردی تصویری از رودخانه ای پاک را رسم کنند و یک جمله ی زیبا روی آن می نویسند. و تصاویر آنان در کلاس یا در راهروی مدرسه چسبانده می شود.
ارزشیابی پایانی
دانش آموزان بعد از مشورت با خانواده راه کارهایی بیشتر را جمع آوری کرده و در کلاس ارائه می دهند.
یکی ازاین نوشته ها را ادامه می دهند.1-“خدایا از اینکه رودخانه را برای ماهی ها آفریدی تا….
2-اگر من یک ستاره ی دریایی بودم و در رودخانه ای پاک زندگی می کردم…
دانش آموزانی که به کنار رودخانه می روند. چند عکس از آلودگی های آن گرفته و با توضیحاتی مثل چه چیزی باعث آلودگی شده و قسمت آلوده چه تفاوت هایی با قسمت پاکیزه دارد و… با خود بیاورند.(داوطلبانه).
گروهی از دانش آموزان خطرات نوشیدن آب در بیرون از خانه (مثل پارک)را با کشیدن نقاشی تذکر می دهند(داوطلبانه).
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.