طرح درس شماره دو درباره زندگی ما و گردش زمین یک علوم دوم ابتدایی درس سوم نمونه دوم

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس شماره دو درباره زندگی ما و گردش زمین یک علوم دوم ابتدایی درس سوم نمونه دوم تشکیل شده از 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این طرح درس، دانش‌آموزان با اهمیت نور خورشید در زندگی آشنا می‌شوند و تأثیر آن بر زمین، جانوران و گیاهان را مطالعه می‌کنند. هدف کلی این درس، آشنایی دانش‌آموزان با تأثیر نور خورشید بر زندگی و محیط زیست است. در این راستا، اهداف جزئی مطرح شده که برای دستیابی به هدف کلی باید آن‌ها را به دقت پیگیری کرد.

روش تدریس در این درس، شامل استفاده از کتاب، ماژیک، تخته وایتبرد و دو گلدان گیاه است. کلاس به صورت گروهی چیده می‌شود و به دانش‌آموزان پرسش‌هایی مطرح می‌شود تا آن‌ها با محتوای درس آشنا شوند و بتوانند به درستی پاسخ دهند. در نهایت، با استفاده از دو گلدان گیاه، دانش‌آموزان تأثیر نور خورشید بر گیاه را با آزمایشی نشان می‌دهند و به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود.

موضوع: علوم تجربی پایه دوم ابتدایی فصل سوم: زندگی ما و گردش زمین-1 صفحه: 27
مدرسه:- مدرس: منی دریس زمان:- تاریخ:-
آشنایی با اهمیت وجود نور خورشید در زندگی
هدف کلی
آشنایی با تأثیر نور خورشید بر زمین
آشنایی با تأثیر نور خورشید بر زندگی انسان و جانوران
آشنایی با تأثیر نور خورشید بر رشد گیاهان
اهداف جزئی
دانش آموز بتواند:
دلیل گرم شدن زمین را بیان کند؟
دلیل روشن بودن روز را بیان نماید؟
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز بتواند تآثیر نور خورشید بر گیاه را با آزمایشی نشان دهد.
حیطه ی مهارتی

دانش­آموز نسبت حفظ محیط زیست علاقه نشان دهد.
دانش­آموز نسبت به نعمت­های خداوند شکرگزار و قدردان باشد.
حیطه ی نگرشی

پرسش و پاسخ و بحث گروهی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایتبرد، ، دو تا گلدان گیاه و کره زمین و ….
ابزار و وسایل

کلاس را به صورت گروهی چیده شود.
چیدمان کلاس

سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
سوالاتی از دانش­آموزان در مورد جلسه قبل پرسیده می­شود
تفاوت محل آفتابی و سایه در چیست؟
برای اندازه­گیری دما از چه وسیله ای استفاده می­کنیم؟
و از این قبیل سوالات …..
ورودی
ارزشیابی آغازین

زمین گرمای خود را از کجا می­آورد؟
چه چیزی باعث می­شود هوا روشن شود؟
تشخیصی

با خود دو گلدان گیاه یکی پژمرده و دیگری تازه و شاداب به کلاس می­آوریم.
انگیزه سازی
به بچه­ها می­گوییم امروز صبح ساعت چند بیدار شدید؟ هوا چطور بود؟ چی باعث شده بود هوا روشن باشه؟ هوا گرم بود یا سرد؟ پس از بیان اینکه خورشید دلیل گرم و روشن بودن زمین است. با اشاره به درس گذشته و آزمایشی که با چراغ قوه انجام دادیم به تأثیر و ضرورت وجود خورشید در زندگی انسان­ها و بقیه موجودات بحث می­کنیم. مثلا اگر خورشید وجود نداشت چه اتفاقی پیش می­امد؟ زندگی انسان و موجودات چه تغییری می­کرد؟ پس از بحث در این مورد اشاره به دو گلدان می کنیم طرح درس شماره دو درباره زندگی ما و گردش زمین یک علوم دوم ابتدایی درس سوم نمونه دوم و از دانش­آموزان تفاوت بین آن­ها را می­خواهیم. و از آن­ها می پرسیم علت اینکه این گیاه پژمرده است چیست؟ سپس دلیل آن را که خود بچه ها باید بگویند نبود نور خورشید. و اهمیت وجود نور خورشید برای رشد گیاهان را بیان کنیم.
ارائه محتوا
در حین تدریس سوالاتی از قبیل اینکه این نور خورشید چگونه به زمین می­رسد و در طول روز وقتی مثلا در تابستان باشیم دمای هوا بالا رود ما احساس چه می کنیم؟ گرما و…..
ارزشیابی مستمر
در پایان از دانش­آموزان می­خواهم که هر کدام خلاصه کوتاهی در مورد آن­چه که امروز یاد گرفتیم را به صورت گروهی با مشورت یکدیگر بیان کنند و در آخر در مورد اینکه خداوند خالق این نظم و هماهنگی در جهان شده است تا ما انسان ها زندگی خوب و راحتی داشته باشیم و وجود این نور خورشید نعمتی در زندگی همه انسان­ها جانوران و گیاهان است. و اگر یک روز نباشد زندگی برای همه سخت می­شود.
جمع­بندی و
نتیجه­گیری
برای ارزشیابی می­توان سوالاتی زیر را بپرسیم؟
نور خورشید بر گیاهان چه تأثیری دارد؟
اگر نور خورشید نبود زندگی انسان­ها چه تغییری می­کرد؟
و………
ارزشیابی پایانی
هر دانش­آموز دو گیاه را یکی در آفتاب و دیگری به دور از نور خورشید قرار دهد و مشاهدات خود را گزارش کند.
تعیین تکلیف

نام درس:جانداران در شب و روز کارهای متفاوتی انجام می­دهند. ص29 پایه :دوم ابتدایی مدرسه:مدرس:
زمان
هدف کلی:
آشنایی دانش­آموزان با تفاوتفعالیتوکارجانداراندرشبوروز

اهداف جزئی:
شناختی:
-آشنایی دانش­آموز با جاندارانی که در شب کار می­کنند.
-آشنایی دانش­آموز با جاندارانی که در روز کار می­کنند.
-آشنایی دانش­آموز با مشاغل مختلف از نظر زمانی(شب کار و روز کار)
مهارتی:
-دانش­آموز جدولی تهیه کند و در یک ستون آن نام چند جاندار که در شب کار می­کنند و در ستون دیگر نام چند جاندار را که در روز کار می­کنند بنویسد.
نگرشی:
-دانش­آموز باعلاقه درس را دنبال کند و با دیدن گوناگونی جانداران به قدرت خداوند پی ببرد.

وسایل مورد نیاز:
کتاب درسی، تخته، ماژیک یا گچ، تصاویری از شغل­هایی که در شب و شغل هایی که در روز کار می­کنند.

روش تدریس:
پرسش و پاسخ، سخنرانی

ایجاد انگیزه:

تصاویر پرستار و نگهبان و معلم را روی تخته نصب می­کنم.(روز و شب در تصاویر مشخص است.)
5

ارزشیابی آغازین:
بچه­ها در مورد جانداران چی یاد گرفتیم تا حالا؟
درس قبل در مورد چی بود؟ در مورد اینکه جانداران به نور خورشید نیاز دارند.
آفرین درسته. خب امروز میخوایم یه مطلب جدید درمورد جانداران یادبگیریم.

5
ارائه تدریس:

بچه­ها کیا توی خونشون افرادی دارن که شبا میرن سر کار.(اگر در بین دانش­آموزان کسی بود که بهتر اگر نبود اشاره به تصاویری که روی تخته نصب شده اند می­کنم.)
خانم بابای من نگهبانه. شبا میره سر کار.
بله بچه­ها بابای زهراخانم شبکاره شبا کار می­کنه.
خب بچه­ها به نظرتون چه شغلای دیگه ای هستن که زمان کارشون شبه؟
خانم مثله پرستارا، راننده کامیون ها
آفرین دیگه چی؟ بچه­ها آقا پلیسه. یادتونه که شعر هم براش می گفتن.
خانم وقتی خواهر کوچیکم به دنیا اومد مامان بابام شبا بیدار بودن.
بله بچه­ها درست میگه دوستتون.
خب حالا چه کارهایی توی روز انجام میشن؟
معلم ها توی روز کار میکنن خانم
خب دیگه چی؟ مهندسا
آفرین بچه­ها. بچه­ها گیاهان و جانوان هم مثل ما انسان­ها بعضیاشون شب کارند و بعضی­ها روز کارند.
به کتابتون نگاه کنید. چی می­بینید؟
خانم خفاش.
آفرین خفاشا شبا پرواز می کنند و برای خودشون غذا تهیه می­­کنند.
خانم دوتا گل هست.
آفرین توی روزن یا شب؟ روز.
بله دارن غذادرست میکنن برای خودشون.

25

ارزشیابی پایانی:

روی تخته می­نویسم: امروز یادگرفتم که:
اینکه بعضی از جانداران توی شب کار می­کنند و بعضیاشون توی روز کار می­کنند.
توی شب مثل: خفاش
توی روز مثل: گل شیپوری
5
تعیین تکلیف:
گروه مریم و نسترن هر کدوم یک جاندار را که در شب فعالیت میکنند رو نام میبرن و درموردزندگیشان تحقیق می­کنند اینکه چی کار میکنن. کجا زندگی می­کنند. غذا چی میخورن.
گروه یاس و شبنم اگر در خانواده یا نزدیکان کسی رو دارن که شب کاره باهاش مصاحبه کنند و نتیجه رو به کلاس بیارن.

5

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس شماره دو درباره زندگی ما و گردش زمین یک علوم دوم ابتدایی درس سوم نمونه دوم”

مجموعه طرح درس دوم ابتدایی، یک منبع جامع برای یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح دوم ابتدایی است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل تمامی حوزه‌های آموزشی این سطح را پوشش می‌دهد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش و هدیه قرآن و... در این مجموعه گنجانده شده‌اند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند. این مجموعه به عنوان یک راهنما و راهکار مناسب برای دانش‌آموزان در مدارس و مراکز آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به آن‌ها کمک می‌کند تا بهترین نتایج را در فرایند یادگیری خود بدست آورند.

در این بخش، لیست طرح درس های پایه دوم دبستان به صورت جداگانه قرار داده شده است. این طرح های درسی که برای هر درس جداگانه طراحی شده اند، به شما کمک می کنند تا به صورت منظم و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه دوم دست یابید. با کلیک بر روی هر طرح درس، می توانید آن را به صورت جداگانه دریافت کنید و با استفاده از آن، به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید. این لیست طرح درس ها، یک راهنمای کاربردی برای شما خواهد بود تا به طور منظم و سازماندهی شده، درس های مورد نیاز خود را به خوبی پیگیری کنید.

طرح درس ریاضی دوم ابتدایی

طرح درس تربیت بدنی دوم ابتدایی

طرح درس علوم دوم ابتدایی

طرح درس فارسی دوم ابتدایی

طرح درس قرآن دوم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی دوم ابتدایی

طرح درس شماره دو درباره زندگی ما و گردش زمین یک علوم دوم ابتدایی درس سوم نمونه دوم
طرح درس شماره دو درباره زندگی ما و گردش زمین یک علوم دوم ابتدایی درس سوم نمونه دوم