طرح درس پیام رمز را پیدا کن 2 علوم دوم ابتدایی درس ششم

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس پیام رمز را پیدا کن 2 علوم دوم ابتدایی درس ششم در 7 صفحه ورد و قابل ویرایش تهیه شده است. این درس با هدف کلی شناخت سایه و آفتاب به عنوان عامل تشکیل دهنده، شناخت اجسام کدر و شفاف و آشنایی با مضرات تابش نور مستقیم آفتاب بر چشم، طراحی شده است. در این درس، دانش‌آموزان با چگونگی تشکیل سایه، اشخاص کدر و شفاف و مضرات تابش نور مستقیم آفتاب بر چشم آشنا می‌شوند.

با توجه به اهداف جزئی این درس، دانش‌آموزان قادر خواهند بود سایه را با استفاده از اجسام کدر ساخته و با استفاده از کلاه یا عینک آفتابی، سلامت چشمان خود را حفظ کنند. در این درس، از روش تلفیقی( گردش علمی- مشارکتی- پرسش و پاسخ- بازی) استفاده شده و دانش‌آموزان به صورت گروهی در کلاس قرار می‌گیرند تا برای گردش علمی، سرگروه‌ها به هدایت گروه بپردازند. از ابزار و وسایلی مانند مقوا، نور لامپ، قیچی و….

نام: درس: علوم پایه‌: دوم
موضوع: پیام رمز را پیدا کن(2) شماره درس: 6 صفحه: 50

آشنایی دانش آموز با سایه ها و شکل‌گیری آن‌ها توسط آفتاب

هدف کلی
شناخت سایه و آفتاب به عنوان عامل تشکیل دهنده.
شناخت اجسام کدر و شفاف.
آشنایی با مضرات تابش نور مستقیم آفتاب بر چشم.

اهداف جزئی
دانش‌آموز چگونگی تشکیل سایه را توضیح دهد.
دانش‌آموز اشخاص کدر و شفاف را می‌شناسد و تعریف می‌کند.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
توانایی ساخت سایه با استفاده از اجسام کدر.
استفاده از کلاه یا عینک آفتابی برای حفظ سلامت چشمان.
حیطه ی مهارتی

علاقه به بازی با سایه‌ها و تمایل به کشف چگونگی تشکیلشان.
تمایل به حفظ سلامتی چشمان با علم به نکات آموخته شده.
حیطه ی نگرشی

تلفیقی( گردش علمی- مشارکتی- پرسش و پاسخ- بازی)
روش تدریس
الگوی تدریس
مقوا- نور لامپ- قیچی-تعدادی جسم کدر- شیشه- در صورت نیاز چسب مایع
ابزار و وسایل

دانش آموزان به صورت گروهی در کلاس قرار می‌گیرند تا برای گردش علمی سرگروه‌ها به هدایت گروه بپردازند.
چیدمان کلاس

سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، جویا شدن احوال دانش‌آموزان غائب، بررسی تکلیف جلسه ی قبل
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: چون درس جدید ادامه‌ی درس است سوالاتی در رابطه با صفحات قبلی می‌پرسیم.
ارزشیابی آغازین

تشخیصی: سوالات زیر را از دانش‌آموزان می‌پرسیم:
به نظر شما فرق بین یک لیوان شیشه‌ای آب و یک لیوان شیشه‌ای خاک چیست؟
اگر چیزی جلوی خورشید را بگیرد چه اتفاقی می‌افتد؟

در ابتدای ورود به کلاس معلم چراغ‌های یک طرف کلاس را خاموش کرده و پرده‌های کلاس را می‌بندد.
انگیزه سازی
برای شروع درس معلم با این سوال آغاز می‌کند:
بچه‌ها به نظرتون چرا من چراغ‌های یک سمت کلاس رو خاموش کردم؟
من توی کلاس راه میرم، شما نگاه کنید ببینید چی با من هست که داره حرکت می‌کنه؟
دانش‌آموزان بعد از همفکری با هم گروهی ها هرکدام حدس‌های خود را بیان می‌کنند، طرح درس پیام رمز را پیدا کن 2 علوم دوم ابتدایی درس ششم مثل: لباسها، کفشها و … که معلم این پاسخ‌ها را به سمت سایه هدایت می‌کند.
پس از آن توضیح می‌دهیم، ما دو شکل از اشیا داریم، اگر از شیئی نور رد بشود به آن جسم شفاف و اگر نور رد نشود به آن جسم کدر می‌‌گوییم، حالا چون نور از بدن من رد نمی‌شود سایه‌ی من به طرفی که نور نباشد می‌افتد.
دانش‌آموزان به کمک معلم بر روی مقواهایی که از قبل آماده شده شابلون‌هایی گذاشته و طرح‌هایی را برای سایه بازی می‌برند.
سپس معلم دانش‌آموزان را به صورت گروهی به حیاط برده تا اثر اشیا کدر را در آفتاب ببینند.
پس از آن شیشه را شخصا در مقابل آفتاب گرفته تا بچه‌ها ببینند که اشیا شفاف سایه ایجاد نمی‌کنند.
نکته: در همین هنگام معلم توضیحاتی در مورد مضرات تابش مستقیم نور آفتاب بر بینایی عنوان کند.
ارائه محتوا
پرسش و پاسخ‌هایی که در حین تدریس از گروه‌ها پرسیده می‌شود ارزشیابی تکوینی هستند.
مستمر
ارزشیابی
در این قسمت از دانش‌آموزان می‌خواهیم تا گروه ها نتایجی را که از این درس گرفته‌اند در چند خط بنویسند و آن‌ها را به بورد کلاس نصب کنند و تا پایان تدریس درس روزانه به مرور آن‌ها بپردازند.
بندی و گیری
جمع
نتیجه
دو سوال زیر را از دانش‌آموزان می‌پرسیم:
اگر پرنده‌ای در آسمان پرواز کند سایه ی او روی زمین می‌افتد؟چرا؟
اگر بخواهیم این سایه را بزرگتر کنیم چه کاری باید انجام دهیم؟
ارزشیابی پایانی
از دانش‌آموزان می‌خواهیم تا لیستی از انواع اشیا و مواد کدر و شفاف تهیه کنند و به کلاس ارائه دهند.
از دانش‌آموزان می‌خواهیم شابلون‌های جدیدی رو مقواهای رنگی طراحی کنند و به کلاس بیاورند( می‌توانیم به شابلون های متحرک امتیاز ویژه اختصاص دهیم، مانند سایه‌های متحرکی که با دست درمی‌آوریم.)
تعیین تکلیف

آشنایی با نقش و ویژگی های نور(آشنایی با معنی نورهای رنگی چراغ راهنما)

……………
صفحات 46و47علوم دوم دبستان
نام درس
…………
آشنایی با نقش و ویژگی های نور(آشنایی با معنی نورهای رنگی چراغ راهنما)
هدف کلی
………..
1)آشنایی با ویژگی های نور و صدا در قالب سوت پلیس و چراغ راهنما
2)آشنایی با رنگ های چراغ راهنما و کاربرد آنها
3)آشنایی با مفهوم علامت
4)آشنایی با قوانین و نکات ایمنی و خط عابر پیاده
5)آشنایی با وظایف عابران و راننده ها و پلیس با دیدن رنگ قرمز، سبز، و زرد چراغ راهنما

اهداف جزئی
…………….
پرسش و پاسخ – نمایشی – گروهی
روش تدریس
…………..
1)چند مورد از کاربرد علائم صوتی را نام ببرد.
2)درمورد چگونگی دریافت اطلاعات از پیرامون توضیح مختصری بدهد.
3)مثال های عینی از تجربیات خود درمورد علائم صوتی یا نوری بیان کند.
4)آلودگی صوتی یا صداهای مخل و مزاحم را مختصرا توضیح دهد
ارزشیابی تشخیصی
3دقیقه
1)معلم از تعدادی از دانش آموزان بخواهد که با پوشش همیار پلیس به کلاس آمده و در هر کدام از گروه ها مستقر شوند.(هرگروه یک همیار پلیس داشته باشد.)
2)معلم از یک پلیس راهنمایی رانندگی به عنوان مهمان دعوت کند که سرکلاس بیاید.(معلم در ابتدا به دانش آموزان بگوید که امروز قرار است یک مهمان ویژه داشته باشیم)**درصورت امکان**
3)معلم می تواند قسمتی از کلاس را با گچ بصورت خطوط عابر پیاده در بیاورد و خود با یک کاردستی از چراغ راهنما به کلاس وارد شود.
ایجاد انگیزه
………….
معلم در ابتدای درس یک کلیپ برای دانش اموزان پخش می کند که حاوی فعالیت های پپلیس و نقش چراغ راهنما و رعایت قوانین توسط عابران و راننده ها باشد.این کلیپ می تواند در قالب به وجود آمدن بی نظمی و ترافیک بعلت عدم رعایت قوانین توسط عابران و راننده ها ویا در قالب بروز یک تصادف به همین دلیل باشد.پس از اتمام فیلم معلم با روش پرسش و پاسخ سوالاتی راجع به فیلم بپرسد..مثلا اینکه چه اتفاقی در این فیلم افتاد ؟ طرح درس پیام رمز را پیدا کن 2 علوم دوم ابتدایی درس ششم چه کسانی را در این فیلم دیدید؟چرا خیابان بی نظم و شلوغ شد؟و…سپس معلم پاسخ های دانش آموزان را به همان چراغ راهنمایی (کاردستی) ربط داده و درس را ارائه دهد: او باید پیام های هر کدام از رنگ ها را توضیح دهد مثلا رنگ سبز به چه معناست؟و یاوظیفه ما موقع دیدن رنگ قرمز چیست؟و..معلم باید علاوه بر علامت های چراغ، نکات ایمنی، خط عابر پیاده، احترام به مقررات و پلیس، رعایت نکات ایمنی در خیابان، وظیفه پلیس و..را در حین تدریس بیان کند
ارائه درس جدید
25دقیقه
1)دانش آموز نقش چراغ راهنما را بیان کند.
2)معنی هرکدام از رنگ های قرمز و سبز و زرد چراغ راهنما را بیان کند.
3)قوانین و مقررات عبور از خیابان را بیان کند.
4)مفهوم چراغ راهنما، خط عابر پیاده، مقررات، ایمنی و.. را شرح دهد و..
ارزشیابی تکوینی
7-6دقیقه
از همیاران پلیس بخواهیم که هر کدام چگونگی عضو شدن در این همکاری(همیارشدن) را بگویند سپس به ترتیب قسمتی از درس و نکات را بیان کنند معلم نیز در حین این جمع بندی نکات را به طور اجمالی یاد آور شود.
جمع بندی
5دقیقه
معلم سوالاتی از مبحث (مثل سولات ارزشیابی تکوینی)را در بین گروه ها پخش کند و پس از چند دقیقه همیار پلیس هر گروه پاسخ را به نمایندگی از گروهش بخواند. ویا یکی دیگر از اعضا بخواند.
و یا از همیاران بخواهیم که از گروه های دیگر سوالات مطرح شده را بپرسند و آن را تکمیل کنند
ارزشیابی پایانی
5دقیقه
1)اگر به بازار یا خیابان رفتید یک گزارش یا خاطره از رفت و آمد ماشین ها و رعایت قوانین توسط عابران و نقش و نظارت پلیس به کلاس ارائه دهید.
2)به همراه بزرگترها به نزد یک پلیس راهنمایی رانندگی رفته و سوالاتی در قالب یک مصاحبه از وی تهیه کرده و به کلاس بیاورید.
3)به کمک بزرگترها یک چراغ راهنما به عنوان کاردستی درست کنید و به کلاس بیاورید
4)تصور کنید یک چراغ راهنما هستید انتظارات خود را از عابران و ماشین ها بیان کنید
5)یک نقاشی از یک خیابان منظم و یک خیابان بی نظم کشیده و آنها را باهم مقایسه کنید.
6)یک فهرست از نکاتی که در رفت و آمد از خیابان ها باید رعایت کرد را نوشته و به کلاس بیاورید.
و…

تعیین تکلیف
2دقیقه

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس پیام رمز را پیدا کن 2 علوم دوم ابتدایی درس ششم”

مجموعه طرح درس دوم ابتدایی، یک منبع جامع برای یادگیری و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان در سطح دوم ابتدایی است. این مجموعه شامل دروس متنوعی است که به صورت کامل تمامی حوزه‌های آموزشی این سطح را پوشش می‌دهد. دروسی همچون ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، فارسی، نگارش و هدیه قرآن و... در این مجموعه گنجانده شده‌اند. با استفاده از این مجموعه، دانش‌آموزان فرصتی مناسب برای یادگیری و تمرین در هر یک از این حوزه‌ها را خواهند داشت و می‌توانند به طرز موثری مهارت‌های خود را گسترش دهند. این مجموعه به عنوان یک راهنما و راهکار مناسب برای دانش‌آموزان در مدارس و مراکز آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به آن‌ها کمک می‌کند تا بهترین نتایج را در فرایند یادگیری خود بدست آورند.

در این بخش، لیست طرح درس های پایه دوم دبستان به صورت جداگانه قرار داده شده است. این طرح های درسی که برای هر درس جداگانه طراحی شده اند، به شما کمک می کنند تا به صورت منظم و سازماندهی شده، به مطالب درسی پایه دوم دست یابید. با کلیک بر روی هر طرح درس، می توانید آن را به صورت جداگانه دریافت کنید و با استفاده از آن، به راحتی و به صورت مرحله به مرحله، درس های مختلف را فرا بگیرید. این لیست طرح درس ها، یک راهنمای کاربردی برای شما خواهد بود تا به طور منظم و سازماندهی شده، درس های مورد نیاز خود را به خوبی پیگیری کنید.

طرح درس ریاضی دوم ابتدایی

طرح درس تربیت بدنی دوم ابتدایی

طرح درس علوم دوم ابتدایی

طرح درس فارسی دوم ابتدایی

طرح درس قرآن دوم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی دوم ابتدایی

طرح درس پیام رمز را پیدا کن 2 علوم دوم ابتدایی درس ششم
طرح درس پیام رمز را پیدا کن 2 علوم دوم ابتدایی درس ششم