طرح درس تربیت مهارت دویدن و چابکی بدنی دوم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی این درس ارتقاع سطح آمادگی جسمانی و مهارت در دویدن و تغییر مسیر های ناگهانی است. اهداف جزئی این درس شامل تشخیص و توضیح درست تغییر مسیر ناگهانی در دویدن و دویدن مداوم می باشد. در این طرح درس، از دانش آموزان انتظار می رود که بتوانند در انتهای جلسه به درستی بدوند و زمان درست تغییر مسیر ناگهانی در دویدن را تشخیص داده و به درستی توضیح دهند.
همچنین، این طرح درس به دانش آموزان کمک می کند تا بتوانند به درستی بدوند و تغییر مسیر های ناگهانی درستی داشته باشند. هدف نگرشی این درس نیز ایجاد روحیه همکاری و همیاری در دانش آموزان است تا بتوانند در اصلاح نحوه دویدن به دوستان خود کمک کنند و در نهایت احترام به حقوق یکدیگر را بیاموزند. برای انجام این درس، وسایل مورد نیاز شامل کلاس آموزشی، کاور در 2 رنگ، گچ، دروازه فوتسال، و زمین بازی و…
تاریخ : جلسه : دهم (دوم ابتدایی)
عنوان درس : بازی پرورشی قلعه زندان (مهارت دویدن و چابکی)
هدف کلی : ارتقاع سطح آمادگی جسمانی و مهارت در دویدن و تغییر مسیر های ناگهانی
اهداف جزئی : دانش آموز بتواند تشخیص بدهد در چه زمانی می تواند یک تغییر ناگهانی درست در مسیر دویدن خود داشته باشد و دویدن مداوم
1 – دانشی : از دانش آموزان انتظار می رود در انتهای جلسه بتوانند صحیح بدوند و زمان درست تغییر مسیر ناگهانی در دویدن را تشخیص و به درستی توضیح دهند .
2- مهارتی : دانش آموزان بتوانند به درستی بدوند و تغییر مسیر های ناگهانی درستی داشته باشند.
3- نگرشی : دانش آموزان بتوانند در اصلاح نحوه دویدن به دوستان خود کمک کنند و ایجاد روحیه همکاری و همیاری داشته باشند و در نهایت احترام به حقوق یکدیگر را بیاموزند.
وسایل مورد نیاز : کلاس آموزشی – کاور در 2 رنگ – گچ – دروازه فوتسال – زمین بازی (حیاط بازی)
مراحل تدریس
شرح فعالیت
آمادگی
آمادگی سازمانی
5 دقیقه
تعویض لباس، استقرار بازیکنان در زمین (به صورت خطی یا صفی) سلام و احوالپرسی قبل از هر چیز یاد و نام خدا ، حضور و غیاب خواندن شعری درباره ورزش از فردوسی کبیر بازدید از محوطه از نظر ایمنی و بهداشتی بازدید نظافت صف بندی و در نهایت وضعیت جسمی و روانی بچه ها بررسی شود. (گروه بندی بر اساس جسته در دو گروه 10 نفره می باشد.)
آمادگی بدنی
(گرم کردن)
عمومی
4 دقیقه
اختصاصی
4 دقیقه
انواع راه رفتنها- دویدنها – پریدنها – لی لی کردن ها – حرکات تقلیدی و تشبیهی با شعر
سازماندهی بچه ها به صورت دایره ای و انجام نرمشهای مرتبط با شرایط بازی (جهشی ، پرشی ، پرتابی و تندو کند کردن حرکات و انواع زانو بلند همراه با خواندن شعر)
پیاده کردن هدف مرحله اصلی
25 دقیقه
ابتدا به شرح بازی قلعه زندان به واسطه یک داستان می پردازیم و دانش آموزان را با نحوه اجرای بازی و قوانین آن آشنا می کنیم.
سپس به آموزش نحوه صحیح دویدن و تغییر مسیرهای ناگهانی در حین دویدن می پردازیم و به کسب مهارت در دویدن و تغییرهای ناگهانی در مسیر دویدن در طول بازی تاکید می کنیم.
مرحله اول، دانش آموزان به صورت پراکنده در حیاط مدرسه پخش می شوند و شروع به دویدن آرام در جهات مختلف می کنند طرح درس تربیت مهارت دویدن و چابکی بدنی دوم ابتدایی در این مرحله دانش آموزان باید توجه داشته باشند که صحیح بدوند و با صدای سوت معلم یک تغییر مسیر ناگهانی در مسیر حرکت خود بدهند.
مرحله دوم، در این مرحله نیز دانش آموزان به صورت پراکنده به آرام دویدن ادامه می دهند، و با صدای سوت با یک فریب یک تغییر مسیر ناگهانی در جهت حرکت خویش انجام می دهند.
(ضمنا نفری که صحیح می دود و تغییر مسیر در حرکت خود را خوب انجام می دهد به بچه ها معرفی کرده و از او می خواهیم یک بار دیگر فعالیت قبل را تکرار کند.)
سپس وارد بازی شده و نکاتی را که آموزش داده ایم در بازی بازگو می کنیم.
بازگشت به حالت اولیه
سرد کردن
4 دقیقه
از بچه ها می خواهیم که در یک صف قرار گرفته و با خواندن شعر همراه با دویدن آرام شروع کرده و با راه رفتن آنها را به حالت اولیه بر می گردانیم.
جمع بندی نهایی
جمع آوری وسایل بیان تذکرات مورد نیاز
3 دقیقه
سپس تذکراتی در مورد تغذیه و بهداشت می دهیم وسایل توسط سرگروه ها جمع آوری شده و ترک زمین و راهنمایی بچه ها جهت شست و شو و نظافت به سمت دستشویی می رویم.
admin –
طرح درس تربیت مهارت دویدن و چابکی بدنی دوم ابتدایی