طراحی آموزشی درسی بر اساس برنامه درسی ملی عبوم دوم ابتدایی زمین فصلهای مختلفی دارد درس چهارم این برنامه شامل 5 صفحه ورد قابل ویرایش میباشد که در تدریس پایه دوم دبستان مورد استفاده قرار میگیرد. طرح درس پایه دوم دبستان، موضوع درس را درباره زمین و فصلهای مختلفی که دارد، تشکیل میدهد. هدف آرمانی یا غایی این درس، تربیت نسلی متفکر، عاقل، خلاق، مومن، خودباور، دانا و بصیر، متخلق و خودساخته، تلاشگر و سالم، متفخر به ایرانی بودن و توانا در تولید علم و فناوری است. اهداف تفصیلی این درس از جمله آشنایی با چهار فصل سال، آشنایی با چگونگی به وجود آمدن فصلها و آشنایی با دلیل متفاوت بودن دمای هوا در تابستان و زمستان میباشد.
مهارت های پیش از تدریس
طراحی آموزشی درسی بر اساس برنامه درسی ملی
مشخصات کلی
عنوان درس( علوم– پایه دوم-)
موضوع درس (زمین فصلهای مختلفی دارد)
پایه : (دوم) تاریخ اجرا ( ) مدت اجرا (45 دقیقه) تعداد دانش آموزان ( نفر) نام آموزگار
هدف آرمانی یا غایی، خلیفه الهی و حیات طیبه ( تربیت نسلی متفکر، عاقل ، خلاق، مومن، خود باور، دانا و بصیر، متخلق وخود ساخته، تلاش گر و سالم، متفخر به ایرانی بودن، توانا در تولید علم و فناوری)
اهداف درس:آشنایی با چهار فصل سال، آشنایی با چگونگی به وجود آمدن فصل ها. آشنایی با اینکه چرا دمای هوا در تابستانو زمستان باهم متفاوتند؟
اهداف حوزه های یادگیری بر اساس اهداف تفضیلی
عناصر
انتظارهاازدانشآموزدرایندرس
عرصه ها
خود
خلق
خدا
خلقت
علم
4 فصل سال را به ترتیب نام ببرد.
بداند چرا در تابستان هوا گرم است ولی در زمستان هوا سرد است.
عمل
دانش آموز چرخش زمین به دور خورشید را نشان دهد.
دانش آموز بتواند بر روی مدار نشان دهد که در تابستانها وضعیت کره ی زمین نسبت به خورشید چگونه است؟ و هم چنین در زمستان؟
اخلاق
از نحوهی تشکیل فصلها به قدرت وعلم خداوند پی میبرد.
الگو و روش تدریس
الگوی ساخت گرایی(E5) ، پرسش وپاسخ.
وسایل آموزشی
ماکت مدار زمین وخورشید. سکههای فلزی. چراغ قوه. کلیپ فصلها. دو عکس از شهرهای اردبیل و اهواز در فصل تابستان.
حوزه های تدریس
هنر، قرآن
مهارت های ضمن تدریس
رفتار ورودی
معلم همراه با ماکت مدار زمین وخورشید وارد کلاس میشود.وپس از سلام و احوال پرسی،حضور وغیاب،بررسی وضعیت کلاس از نظر فیزیکی ،کار خود را آغاز می کند.
معلم در مقابل تعجب بچه ها نسبت به ماکت، به آن ها می گوید امروز میخواهیم درس های زیادی در مورد نسبت به زمین و خورشید و چرخش آنها یادبگیریم.آماده اید؟
زمان
(دقیقه)
3
اجرای سنجش آغازین
بچه ها ما چند فصل داریم؟
کی میتونه فصلهای سال رو به ترتیب نام ببره؟
هوا در فصل زمستان و تابستان از نظر گرمی وسردی چگونه است؟
5
تعیین نقطه ی شروع تدریس
مرحله اول الگوی ساخت گرایی( درگیر کردن):
عکس شهرهای اردبیل و اهواز را در فصل تابستان به بچه ها نشان میدهیم.از آنها میپرسیم به نظر شما چرا در فصل تابستان در شهر اردبیل باران میبارد ولی در اهواز هوا اینقدر گرم است که نمی توان از خانه بیرون رفت؟ برای اینکه به جواب این سوال برسیم فعالیت زیرو انجام میدیم.
3
ارائه درس جدید
مرحله دوم الگوی ساخت گرایی( اکتشاف):
معلم از بچه ها می خواهد برای کشف پاسخ سوالشان در گروه هایشان نور چراغ قوه را یک بار به صورت مایل به سکهها بتابانند و یک بار به صورت مایل . طراحی آموزشی درسی بر اساس برنامه درسی ملی عبوم دوم ابتدایی زمین فصلهای مختلفی دارد درس چهارم مشاهده کنند در چه حالتی سکه ها گرمتر میشوند. معلم از بچه ها می خواهد که نتایج مشاهدات خودشان را به صورت گروهی ثبت کنند.
12
مرحله سوم الگوی ساخت گرایی( توصیف):
از دانش آموزان می خواهیم نتایج مشاهدات خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.
7
مرحلهی چهارم الگوی ساخت گرایی ( بسط وگسترش):
در این مرحله معلم با استفاده از ماکت و ارائه توضیحات بیشتر، اطلاعات دانش آموزان را تکمیل می کند و به اصلاح بعضی از حدس وگمان های اشتباه آن ها می پردازد. در مورد حرکت وضعی و انتقالی توضیحاتی ارائه میدهد. اینکه در مکان هایی که نور خورشید به صورت عمودی میتابد انسان هایی گرمتر از مکان هایی دارند که در آنها نور به صورت مایل میتابد
6
ارزشیابی تکوینی
چرا سکه ها در حال اول گرم تر از حال دوم شدند؟
چرا برخی از شهرها در فصل زمسان برف دارند ولی برخی دیگرندارند؟
3
مهارت های بعد از تدریس
نتیجهگیری وخلاصه
گردش زمین به دور خورشید سبب به وجود آمدن فصلها میشود.
هرچه نور خورشید به یک نقطه از کرهی زمین مستقیم تر بتابد، آن نقطه تابستان گرم تری دارد و هرچه نور خورشید به صورت مایلتر بتابد ،تابستان به نسبت خنکتری را تجربه میکنند.
2
ارزشیابی پایانی
در فصل زمستان، خورشید به شهر یزد مستقیم میتابد ولی به شهر کرج مایل می تابد. کدام شهر زمستان سردتری دارد؟
عکس فصلهای مختلف سال را به بچه ها نشان میدهیم و آنها باید تشخیص دهند این تصویر مربوط به کدام فصل است و وضعیت زمین نسبت به خورشید در این فصل چگونه است؟
3
تعیین تکلیف
یه فصل روانتخاب کنید ونقاشی اون روبکشید.به این صورت که اگر فصل زمستان رومیکشید خورشید رومایل طراحی کنید و اگه فصل تابستانه خورشید مستقیم بکشید.
1
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.