طرح درس اندازه گیری طول ریاضی دوم ابتدایی، این طرح درس شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش است و درس پایه دوم دبستان مورد استفاده قرار میگیرد. هدف کلی این طرح درس، آشنایی دانش آموزان با مفهوم اندازه گیری است. در بخش اهداف جزیی، دانش آموزان با مفاهیم اندازه گیری، ابزارهای اندازه گیری (مانند متر و خط کش)، روش اندازه گیری، ربع و نیم در ساعت و مهارت تقریب در اندازه گیری آشنا میشوند. اهداف عملکردی این طرح درس شامل آشنایی با اهمیت و لزوم اندازه گیری، نام بردن ابزارهای اندازه گیری، بیان علت تفاوت اندازه گیری طول یک شی با اشیا مختلف و شرح نحوه اندازه گیری طول میباشد.
نام : پایه : دوم درس : ریاضی موضوع : اندازه گیری طول صفحه : 76-74
هدف کلی : آشنایی دانش آموزان با مفهوم اندازه گیری
اهداف جزیی آشنایی دانش آموزان با مفهوم اندازه گیری
آشنایی دانش آموزان با ابزار های اندازه گیری ( متر ، خط کش و …)
آشنایی دانش آموزان باچگونگی اندازه گیری
آشنایی دانش آموزان با ربع و نیم در ساعت ( آماده سازی برای مفهوم زاویه )
آشنایی دانش آموزان با مهارت تقریب در اندازه گیری
اهداف عملکردی :
( حیطه شناختی ) :
آشنایی با اهمیت و لزوم اندازه گیری ( تصویر ابتدای فصل )
دانش آموز ابزار اندازه گیری را نام می برد .
علل مختلف بودن اندازه گیری طول یک شی با اشیا مختلف بیان کنند .
نحوه اندازه گیری طول را شرح دهند .
حیطه مهارتی :
دانش آموز بتواند طول را با وسایل غیر استاندارد نظیر تمرین های ابتدای فصل اندازه گیری کند .
دانش آموز باید بتواند طول اجسام را با تقریب اندازه بگیرد .
دانش آموز بتواند ساعت را با کلمات ( ربع و نیم ) بخواند .
حیطه نگرش :
برای اندازه گیری طول اشیا ء اطراف ( میز ، کتاب ، مداد ، پایه های نیمکت و…… ) علاقمند باشد .
به کلاس درس و یادگیری درس و گوش دادن به نمایش علاقمند باشد
روش تدریس: پرسش و پاسخ ، نمایشی
وسایل کمک آموزشی : ساعت مقوایی ( دو صفحه چرخان روی هم ) ، کتاب ، نیمکت ( برای اندازه گیری طول ) ، گیره (واحد کوچک برای اندازه گیری ) ،
چیدمان کلاس : دانش آموزان به صورت گروهی در کنار هم به صورت ردیفی قرار می گیرند .
فعالیت های مقدماتی :
آمادگی :
سلام و احوال پرسی ، حضور و غیاب ، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان ، بررسی تکالیف جلسه قبل
ارزشیابی ورودی (آغازین ) :
دادن تمرین هایی به دانش آموزان در مورد جمع و تفرق های دو رقمی ( درس جلسه قبل )
ارزشیابی تشخیصی :
از دانش آموزان می پرسیم آیا تا کنون شده نزد خیاط بروند و لباس بدوزند ؟
خیاط چگونه متوجه می شد لباسی که اندازه شماست ، چگونه است ؟
انگیزه سازی : ( نمایش )
از قبل با دانش آموزان هماهنگ میکنیم و یک دانش آموز از پایه های بالا تر را نیز به کلاس دعوت می کنیم . محتوای نمایش به این صورت است که دانش آموز کلاس دوم برای دوختن یک لباس نزد خیاط می رود و خیاط از شاگردش ( دانش آموز پایه بالاتر ) می خواهد اندازه دانش آموز را بگیرد و ثبت کند شاگرد خیاط با وجب اندازه دانش آموز را می گیرد و آنها را ثبت می کند و خیاط هم بر اساس وجب های خودش لباس را درست میکند که بعد از دوخت متوجه می شوند اندازه ها یکسان نبوده و لباس اندازه دانش آموز نیست . خیاط به شاگرد می گوید مگر اندازه ها را درست نگرفته ای او هم می گوید با اندازه دست خودم با وجب گرفتم . طرح درس اندازه گیری طول ریاضی دوم ابتدایی در این جا معلم از دانش آموزان می پرسد که به نظر شما مشکل از کجا بوده است ؟
دانش آموزان پس از مشورت در گروه پاسخ می دهند و معلم در نهایت به این نکته که اندازه دست افراد متفاوت است و اندازه دست دو نفر ممکن است با هم برابر نباشد اشاره میکند و راهکار ها را از دانش آموزان می پرسد و در اخر می گوید که برای اندازه گرفتن باید از وسیله ای استفاده کنند که هر کس یک اندازه را به دست آورد نه کمتر نه بیشتر .
ارائه محتوا:
دانش آموزان را به 5 گروه 4 نفره تقسیم می کنیم .
میخواهیم برای نیمکت های کلاس روکش تهیه کنیم میخواهیم بدانیم اندازه هر نیمکت چقدر است . حالا از دانش اموزان میخواهیم اندازه نیمکت ها را اول با مداد هایشان اندازه بگیرند و بگویند طول نیمکت به اندازه چند مداد آنهاست؟
دانش آموزان آن را با مداد های مختلف خودشان اندازه بگیرند و تعداد آن را بگویند .
در ادامه از دانش آموزان می خواهیم طول نیمکت را با گیره اندازه بگیرند .
طول نیمکت را با گیره اندازه بگیرند و سپس در گروه هایشان باهم مشورت کنند نتیجه های به دست آمده را با هم مقایسه کنند و بگویند به چه نتیجه ای رسیدند .
( دانش آموزان حتما باید به این نتیجه برسند که چون اندازه مداد هایشان یکسان نبوده اندازه های متفاوتی بدست آوردند پس وسیله اندازه گیری مناسب نبوده و مانند نمایش خیاط اندازه ها یکسان در نمی آید و لی چون اندازه گیره ها یکسان بود اندازه گیری همه یکسان بود . )
سپس تمرین های کتاب صفحه 74 ر ا ابتدا با کمک هم و سپس فردی انجام دهند .
قسمت دوم صفحه 75 :
آموزش مفهوم نیم در ساعت به دانش آموزان :
معلم در اختیار هر گروه یک ساعت با عقربه های چرخان قرار می دهد و از آنها میخواهد ساعت 4 را نشان دهند و بعد از انجام کار از دانش آموزان می خواهیم عقربه دقیقه شمار را سی دقیقه جلو ببنرند و سپس ساعت را بگویند .
دانش آموزان به ساعت 4:30 دقیقه اشاره می کنند .
معلم به دانش آموزان می گوید که اگر عقربه دقیقه شمار 30 دقیقه به جلو حرکت کند به آن نیم گفته میشود .
حالا همه با هم ساعت را بگویید . دانش آموزان می گویند چهار و نیم .
این نکته را می توان به دانش آموزان بگوییم که نیم برابر با نصف یک ساعت است . و محدوده آن را روی ساعت نشان دهیم .
در پایان معلم نکات تکمیلی کلی را بیان کرده و متر و خط کش را برای انازه گیری دقیق به دانش آموزان معرفی میکند تا در جلسه بعد به طور کامل آن را آموزش دهد .
ارزشیابی مستمر : انجام تمرین ها و سوالات کتاب حین تدریس هر قسمت
جمع بندی و نتیجه گیری :
از دانش آموزان میخواهیم که یک نفر جریان نمایش را به زبان خودش برای دوستانش تعریف کند ( تکنیک فهم مسئله ) و سپس ایراد کار و راهکار را بگوید .
ارزشیابی پایانی :از یکی از دانش آموزان می خواهیم بیاید و طول تخته کلاس را با تاب ریاضی اش اندازه بگیرد و اندازه آن را یاد داشت کند ( دانش آموزان دوباره طریقه اندازه گیری را می بینند و ایراد کارشان مثلا نقطه شروع قرار گیری ابزار اندازه گیری را در می یابند ).
تعیین تکلیف :
تمرین های زیر به دانش آموزان داده می شود و از آنها می خواهیم به آنها پاسخ دهند .
یه خرگوش کوچولو تو یه جنگل سرسبز زندگی می کرد تو خونه خرگوش کوچولو یه حیاط بزرگ بود که یه باغچه مستطیلی شکل داشت و توی اون هویجای خوشمزه می کاشت اون می خواست طول باغچه رو اندازه بگیره ولی بلد نبود … به نظر شما خرگوش کوچولو چطوری باید طول باغچشو اندازه میگرفت ؟؟؟ شما بهش کمک کنید و بگید با چه وسیله ای اونو اندازه بگیره و بعد به سوالای زیر جواب بده
اگر باغچه خرگوش شکل روبه رو باشد طول باغچه از …………. بیشتر . و از ……….. کمتر است
admin –
طرح درس اندازه گیری طول ریاضی دوم ابتدایی