طرح درس بسازیم و لذت ببریم علوم دوم ابتدایی درس هشتم تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این طرح درس، دانش آموزان با ویژگی وسایل مختلف آشنا می شوند و چگونگی ایجاد کاردستی ها را یاد می گیرند. هدف کلی این درس، آشنایی دانش آموزان با مواد ساختنی و ایجاد علاقه به کاردستی ها است.
برای دستیابی به اهداف جزئی در این درس، دانش آموزان باید با مزایای استفاده از وسایل دور ریختنی و انواع مواد آشنا شوند. همچنین، باید مراحل ساخت یک کاردستی را بلد باشند. روش تدریس این درس شامل استفاده از کتاب، تخته، فیلم آموزشی و وسایل دور ریختنی می باشد. همچنین، از روش های گردش علمی، سخنرانی، پرسش و پاسخ و اکتشافی نیز در این درس استفاده می شود. به این ترتیب، دانش آموزان با مواد و وسایل مختلف آشنا می شوند و یک تصور کلی از آن در ذهنشان شکل می گیرد.
نام درس:علوم تجربی نام مدرسه: تعداد دانش اموز: تاریخ:……/……./……….
موضوع درس:بسازیم و لذت ببریم نام معلم: زمان:45 دقیقه پایه:دوم ابتدایی
مشخصات کلی
قبل تدریس
آشنایی دانش آموزان با مواد ساختنی
هدف کلی
دانش آموز باید:
1-با ویژگی وسایل مختلف آشنا شود.
2-با چگونگی ایجاد کاردستی ها آشنا شود.
3-با مزایای استفاده از وسایل دور ریختنی آشنا شود.
4-با انواع مواد آشنا شود.
5-با مراحل ساخت یک کاردستی آشنا شود.
اهداف جزئی
دانش آموز پس از پایان درس باید بتواند:
1-ویژگی وسایل مختلف را نام ببرد.
2-چگونگی ایجاد کاردستی ها را بیان کند.
3-مزایای استفاده از وسایل دور ریختنی را نام ببرد.
4-چند نوع از انواع مواد نام ببرد.
5- مراحل ساخت یک کاردستی را نام ببرد.
اهداف رفتاری
کتاب – تخته – ماژیک – فیلم آموزشی – اسلاید – تصاویر–وسایل دورریختنی ، بطری ، قرقره ، بادکنک و…
رسانه
و مواد آموزشی
گردش علمی – سخنرانی – پرسش و پاسخ – روش گروهی – اکتشافی
روش تدریس
دانش آموز با مواد و وسایل ها آشنایی دارد و یک تصور کلی از آن در ذهن دارد.
رفتار ورودی
1-انواع وسایل را نام ببرید؟2- چند ویژگی مواد مختلف را بیان کنید .3- کاربرد وسایل دور ریختنی را نام ببرید.4- در چه چیزهایی می شود از آنها استفاده کرد ؟ و . . .
سنجش آغازین
زمان
سلام و احوال پرسی – حضور وغیاب – بررسی تکالیف جلسه قبل
شروع درس
حین تدریس
5
7
کلیپ آموزشی مربوطه را در کلاس اجرا می کنیم و سوالاتی را از دانش آموزان می پرسیم.
ایجاد انگیزه
20
فعالیت دانش آموزان
فعالیت معلم
ارائه درس
1-دانش آموزان در گروه ها قرار می گیرند.
2-دانش آموزان کلیپ را تماشا کرده و به سوالات پاسخ می دهند.
3-از هر گروه یکی از دانش آموزان به سوالات پاسخ می دهد.
4-دانش آموزان به محیط بیرون توجه کرده و در گروه درباره ی آن بحث کرده سپس یکی به نماییندگی از کل گروه ویژگی آن را بیان می کند.
5-دانش آموزان به دقت به مراحل انجام آزمایش توجه می کنند.و نظرات خود را بیان می کنند.
6- یکی از دانش آموزان کتاب را روخوانی
می کند و بقیه خط می برند.
7- دانش آموزان به توضیحات معلم گوش داده و سو الات خود را می پرسند و همچنین به سوالات معلم پاسخ داده و در کلاس مشارکت می کنند.
1-از دانش آموزان می خواهد در گروه های خود مستقر شوند.
2-کلیپ آموزشی را اجرا می کند و از دانش آموزان سوالاتی پرامون آن می پرسد.
3-تصاویر مروطه را نمایش می دهد و از دانش آموزان می خواهد در گروه به تصاویر دقت کرده و به سوالات پاسخ دهند.
4-دانش آموزان را به بیرون از کلاس برده و از دانش آموزان میخواهد چند دقیقه به محیط اطراف توجه کنند وسپس مواد و وسایل مختف موجود و ویژگی و کاربرد هر یک را بیان کنند.
5-فعالیت کتاب را به کمک وسایل دور ریختنی ، بطری قرقره ،بادکنک و. . . طرح درس بسازیم و لذت ببریم علوم دوم ابتدایی درس هشتم انجام و چگونگی درست کردن وسایل مختلف از آنها را به دانش آموزان نشان می دهد.
6-از دانش آموزان میخواهد کتاب را روخوانی کنند.
7-توضیحاتی را درباره ی وسیله ها و فواید آن داده و از دانش آموزان می خواهد که سوالات خود را پرسند و با پاسخ دادن به سوالات معلم در کلاس مشارکت کنند.
5
ابتدا توسط چند تا از دانش آموزان به طور تصادفی و در پایان خود معلم مطالب را جمع بندی کرده و خلاصه ای از درس را ارائه می دهد.
جمع بندی و خلاصه
بعد تدریس
5
1- وسایل را تعریف کنید.2- نحوه به وجود آمدن مواد را بیان کنید3- فواید وسایل دور ریختنی را نام ببرید. 4- چگونگی استفاده از وسایل مختلف را بیان کنید.
ارزشیابی پایانی
2
1-درباره ی وسایل مختلف و چگونگی تشکیل آن گزارشی به کلاس برای جلسه بعد ارائه دهید.
2-کاربرد هریک از وسیله ها را توضیح دهید.
ارائه تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.