طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی درس سیزدهم تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این طر درس علوم پایه دوم دبستان، هدف آموزش دادن به دانش آموزان در مورد جمع آوری و جداسازی مواد باقی مانده از جشن و پاکیزگی کلاس است. با اینکه جشن ها برای دانش آموزان بسیار جذاب و شاداب است، اما پس از برگزاری آنها، باقی مانده هایی از غذا و نوشیدنی ها معمولا در کلاس باقی می ماند که بهتر است دانش آموزان بدانند چگونه آنها را جمع آوری و به مکان مناسبی انتقال دهند. همچنین پاکیزگی کلاس نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و دانش آموزان باید با روش های صحیح پاک کردن کلاس آشنا شوند. در این درس، دانش آموزان با چگونگی جداسازی مواد خوراکی، نگه داری آنها و پاکیزگی کلاس آشنا می شوند و به تکلیف
نام: درس علوم پایه دوم موضوع : بعد از جشن(جداسازی) صفحه 95
آشنایی دانش آموزان با جمع آوری باقی مانده مواد غذایی
هدف کلی
آشنایی دانش آموزان با پاکیزگی کلاس خود
آشنا دانش آموزان با چگونگی جمع آوری و جدا سازی و نگه داری مواد خوراکی بعد از جشن
اهداف جزئی
دانش آموز بتواند حداقل یک راه برای جمع آوری و جداسازی مواد باقی مانده از جشن و پاکیزگی کلاس ارائه دهد.
دانش آموز بعد از چند راهکار در مورد جمع آوری و نگه داری مواد و پاکیزگی کلاس آن را به صورت جملات درست در برگه ای نوشته و به کلاس بیاورد.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز هر کدام از مواد را در جای مخصوص خود قرار دهد.
حیطه ی مهارتی
دانش آموز به پاکیزگی علاقه مند می شود.
دانش آموز به دور نریختن مواد غذایی اهمیت می دهد.
حیطه ی نگرشی
بحث گروهی، پرسش و پاسخ، توضیحی، سخنرانی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، عکس و تصویر، فیلم، کتاب راهنمای معلم، سه سطل زباله، سه عدد نایلون یک بار مصرف، یک عدد پارچ، شش عدد لیوان، شش عدد استکان، یک میز، چهار صندلی، ده عدد بادکنک، یک عدد هندوانه، یک بسته شیرینی، دو کیلو میوه، آب، جارو، کف گیر و مواد شوینده
ابزار و وسایل
گروه بندی تصادفی
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ارزشیابی آغازین
تعیین رفتار ورودی: از فصل دوازدهم (برای جشن آماده می شویم) از دانش آموزان سوالاتی پرسیده می شود.
سوال 1: خوراکی ها را چگونه در ظرف ها بچینیم؟
سوال 2: برای برگزاری جشن به چه چیزهایی نیاز داریم؟
ارزشیابی تشخیصی:
سوال 1: چه موادی در یخچال نگه داری می شود؟
سوال 2: آیا همه ی مواد غذایی که از جشن باقی می ماند را باید دور ریخت؟
با نشان داد تصویر عنوان درس سیزدهم دانش آموزان را به بحث و گفت و گو وا می داریم و نظرات هر کدام را در مورد تصویر می شنویم، سپس با پخش فیلمی از برگزاری جشن محلی در دانش آموزان انگیزه ی کافی را ایجاد می کنیم.
انگیزه سازی
دانش آموزان را به سه گروه سه نفره به نام گروه جمع آوری، گروه پاکیزگی و گروه نگه داری مواد تقسیم می کنم و سپس از دانش آموزان می خواهم از وسایلی که از قبل با خود آورده اند با وسایلی که اینجانب از قبل آماده کرده ام به منظور ارائه درس در کلاس بچینند و به دانش آموزان می گویم که از خود پذیرایی کنند و بعد از چند دقیقه که پذیرایی تمام شد، در مورد جمع آوری مواد، نگه داری مواد باقیمانده و پاکیزه کردن کلاس در گروههای خود نظر دهند.
بعد از ارائه نظرات سرگروهها به این نتیجه می رسیم که باید مواد جمع آوری و جداسازی شوند و با سوالاتی از آن ها دلیل گفته هایشان را می پرسم تا از میزان یادگیری مطالب ارائه شده مطمئن شوم. بعضی از مواد که مصرف نشده نگهداری شوند و بقیه مواد مصرف شده باد جمع آوری و کلاس پاکیزه گردد.
گروه جمع آوری و جداسازی مواد، مسئولیت جمع آوری و جداسازی مواد غذایی را به عهده می گیرند و گروه نگه داری مواد، طرح درس بعد از جشن علوم دوم ابتدایی درس سیزدهم مسئولیت نگه داری مواد خوراکی را بر عهده می گیرد. بعد از اینکه گروه ها هر کدان کار خود را به نحو احسن انجام دادند سر جای خود می نشینند و معلم با دادن کارت تلاش(جایزه) از گروه برتر تشکر می کند.
ارائه محتوا
سوالاتی که حین تدریس از دانش آموزان می پرسم تا به هدف اصلی نزدیک شوند:
به نظر شما مواد را چگونه جمع آوری کنیم؟
چگونه جدا سازی کنیم؟
چه موادی باید از مواد دیگر جدا شوند؟
چه موادی باید نگه داری شوند؟
و…
ارزشیابی مستمر
تمام مراحل ارائه شده درس را به طور خلاصه وار تشریح و مطالب را جمع بندی و نتیجه گیری می کنم.
بعد از جشن باید هرکدام از مواد غذایی باقی مانده را در جای مخصوی خود نگه داری کنیم و مواد مصرف شده را در سطل های مخصوص قرار داده و کلاس را تمیز کنیم.
جمع بندی و نتیجه گیری
1- چرا باید مواد مصرف نشده بعد از جشن را نگه داری کنیم؟
2- شما برای نگه داری باقی مانده ی میوه ها چه پیشنهادی دارید؟
3- برای پاکیزه کردن کلاس به چه وسایلی نیاز داریم؟
ارزشیابی پایانی
از دانش آموزان می خواهم در مورد نگهداری نان، میوه، بستنی،شیرینی و … اطلاعات را جمع آوری کرده و به کلاس بیاورند.
از دانش آموزان می خواهم که از پدر و مادر خود در مورد چگونگی جمع آوری ، پاکیزگی و نگه داری مواد خوراکی در ایام جشن قربان یا رمضان سوال کرده و مطالب را نوشته و به کلاس بیاورند.
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.