طرح درس جمع و تفریق اعداد دو رقمی ریاضی دوم ابتدایی، مفاهیم مربوط به این عملیات ریاضی را مورد بررسی قرار میدهیم. طرح درس این مبحث، شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش است و برای پایه دوم دبستان طراحی شده است. هدف اصلی این درس، تقویت مفاهیم جمع و تفریق اعداد دو رقمی است. در این طرح درس، به روشهای مختلفی برای جمع و تفریق اعداد دو رقمی میپردازیم، از جمله رسم شکل و جدول ارزش مکانی، نمایش جبری، گسترده نویسی و تقریب زدن. همچنین، در این درس، مهارتهای دیگری مانند خواندن ساعت با دقیقه، الگویابی و شمارش پنج تا پنج تا روی ساعت نیز به طور مفصل مورد بررسی قرار میگیرند.
نام: درس: ریاضی پایه:دوم موضوع: جمع و تفریق اعداد دو رقمی صفحه 30
مرور و تثبیت جمع و تفریق دو عدد دو رقمی و تقریب زدن
هدف کلی
تمام اهداف صفحه ی 28 و 29 ریاضی دوم را دارد به علاوه، تقریب زدن روی محور
جمع و تفریق دو عدد دو رقمی از طریق رسم شکل و جدول ارزش مکانی
جمع و تفریق دو عدد دورقمی بدون انتقال
خواندن ساعت با دقیقه
الگویابی و شمارش پنج تا پنج تا روی ساعت
جمع و تفریق دو عدد دو رقمی با نمایش جبری و گسترده نویسی
جمع و تفریق دو عدد دو رقمی از طریق گسترده نویسی از روی شکل
اهداف جزئی
تمام اهداف گفته شده در طرح درس قبلی به علاوه
بتواند اعداد را به صورت تقریبی روی محور نشان دهد و بگوید به چه عددی نزدیک تر است.
حیطه ی مهارتی
تمام اهداف طرح درس قبلی به علاوه
نسبت به یادگیری تقریب زدن برای کار های مختلف از خود علاقه نشان دهد.
تمام اهداف طرح درس قبلی به علاوه
بتواند نحوه ی تقریب زدن روی محور را برای معلم و دوستانش توضیح دهد.
حیطه ی نگرشی
حیطه ی شناختی
تلفیقی از روش های سخنرانی، پرسش و پاسخ، بحث گروهی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ّژروژکشن، چینه، ماژیک و تخته وایت برد
ابزار و وسایل
دانش آموزان در گروه های خود و رو به معلم و تخته ی کلاس می نشینند.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب و بررسی وضعیت جسمی و روانی دانش آموزان
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی:از درس جلسه ی قبل سوالاتی از دانش آموزان به صورت شفاهی پرسیده می شود. که جمع و تفریق اعداد دو رقمی است.
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: در جلسه ی قبلی از دانش آموزان خواستیم تا جواب تمرینات این صفحه را در دفتر بنویسند. حال برای تشخیص اینکه آن ها تمرینات را حل کرده اند یا نه، دفتر ریاضی آن ها را مشاهده می کنیم.
برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان ، معلم به آن ها برچسب هایی را نشان می دهد و می گوید اگر تا اخر کلاس به خوبی در گروه های خود همکاری کردید و با چینه هایی را که در دست دارید، جواب هایی را که در منزل داده اید چک کنید و به هم گروهی هایی که ژاسخ اشتباه داده اند کمک کنید، تمام گروه جایزه می گیرند.
انگیزه سازی
معلم از دانش آموزان می خواهد تا برا یک ارزشیابی ورودی و یادآوری درس جلسه ی گذشته با چینه ها دو عدد دو رقمی بسازند و جمع و تفریق آن ها را بدست آورند. سژس از دانش آموزان می خواهد تا اعداد دو رقمی آورده شده در تمرینات کتاب را با چینه بسازند و حاصل جمع و تفریق آن ها را چک کنند و به هم گروهی های خود در اصلاح اشتباهاتشان کمک کنند و در همین حین خود معلم نیز به دانش آموزان سر می زند.
و برای ارزشیابی از آن ها و مرور بیشتر درس جلسه ی قبلی، نمونه های جمع و تفریق اعداد دو رقمی می نویسد و از دانش آموزان می خواهد تا با رسم شکل جواب آن ها ر ا بیابند که در این جا دانش آموزان باید بدانند که برای جمع، ابتدا ده تایی ها را به هم اضافه و سژس طرح درس جمع و تفریق اعداد دو رقمی ریاضی دوم ابتدایی یکی ها و همچنین برای تفریق ایتدا ده تایی ها را از هم کم و سژس یکی ها را کم می کنیم.
برای انجام تمرین 2که جمع و تفریق فرآیندی است و دانش آموزان در جلسه ی قبل آن را آموزش دیده اند، معلم نمونه های کتاب را ژای تابلو می نویسد و از تعدادی از دانش آموزان که درست جواب داده اند و می توانند توضیح دهند، می خواهد تا ژای تابلو بیایند و. جواب ها را بنویسند و برای سایر دانش آموزان توضیح دهند. و از بقیه ی دانش آموزان می خواهد تا جواب های خود را چک کنند.
تمرین سه نیز جمع و تفریق دو عدد دو رقمی با مضارب 10 روی محور است. که ابتدا معلم با کچ روی زمین کلاس محوری رسم می کند و آن را به واحد های 10 تایی تقسیم می کند. و به دانش آموزان نیز توضیح می دهد که هر کدام از این قسمت ها یک واحد ده تایی است چون به 10 قسمت مساوی تقسیم کرده ایم.
ژس عدد 10 روی محور یعنی یک بسته ده تایی و 20 یعنی دو بسته ی ده تایی .
حال توضیح می دهد که می خواهیم به 20 یعنی دوبسته 10تایی، عدد 30یعنی 3 بسته ی 10 تایی اضافه منیم . ژس ابتدا 20 را مشخص مس کنسم و به اندازه ی 3 بسته به جلو می رویم ولی برای تفریق به عقب بر می گردیم.
در قسمت ژایانی صفحه ی 30، یعنی تقریب زدن، از دانش آموزان می خواهیم تا محل اعداد داده شده طرح درس جمع و تفریق اعداد دو رقمی ریاضی دوم ابتدایی را به صورت تقریبی روی محوری که روی زمین کشیده شده است، مشخص کنند.
حال معلم از دانش آموزان می خواهد ژس از مشخص کردن محل عدد 23 بگویند این عدد به عدد 20 نزدیک تر است بیا 30؟ و دانش آموزان باید با توجه به محور جواب بدهند به 20 نزدیک تر است.
ارائه محتوا
ژرسش و ژاسخ ها حین ارایه ی درس
ارزشیابی مستمر
برای انجام یک جمع بندی از یکی اط دانش آموزان می خواهیم تا هر آنچه که یادگرفته است با صدای بند برای دوستانش بگوید و از دیگر دانش آموزان می خواهیم تا درستی یا نادرستی حرف او را بیان کنند.
جمع بندی و نتیجه گیری
ارزشیابی پایانی :برای انجام ارزشیابی پایانی، معلم تعدادی جمع و تفریق و حاصل آن ها را ژای تابلو می نویسد و از دانش آموزان می خواهد تا اشکالات معلم را بگیرند و تعدادی را انتخاب می کند تا صحیح آن ها را بنویسند.
ارزشیابی پایانی
تعیین تکلیف: از دانش آموزان می خواهیم تا برای تکلیف در منزل، فعالیت درس بعدی را نگاه و اگر توانستند حل کنند.
تعیین تکلیف
admin –
طرح درس جمع و تفریق اعداد دو رقمی ریاضی دوم ابتدایی