طرح درس جمع و تفریق دو عدد دو رقمی ریاضی دوم ابتدایی صفحه 19 و 20 کتاب ریاضی پایه دوم ابتدایی تشکیل شده از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد، هدف اصلی آموزش جمع و تفریق دو عدد دو رقمی است. این درس به منظور آمادگی دانشآموزان برای شروع این عملیات ریاضی مهم طراحی شده است. در این درس، ابتدا دانشآموزان با جمع و تفریق دو عدد دو رقمی بدون انتقال آشنا می شوند. سپس با جمع و تفریق سطری آشنا می شوند و در نهایت با جمع و تفریق با استفاده از شکل برمبنای ده-دهی آشنا می شوند. این طرح درس برای جلسه ای به مدت 35 دقیقه طراحی شده است.
مشخصات کلی
باسمه تعالی
کتاب:ریاضی پایه: دوم موضوع درس : جمع و تفریق دو عدد دو رقمی
صفحات : 19،20مدت جلسه : 35دقیقه تاریخ :
زمان
هدف کلی
جمع و تفریق دو عدد دو رقمی
اهداف جزئی
کسب امادگی دانشآموزان برای شروع جمع و تفریق دو عد دو رقمی
بالابردن سطح آگاهی دانشآموزان
آشنایی با جمع و تفریق دو عدد دو رقمی بدون انتقال
آشنایی با جمع و تفریق سطری
جمه و تفریق با شکل برمبنای ده-دهی
اهداف
عملکردی
حیطهِشناختی
نحوهساخت دستههای دهتایی را توضیح دهد.
مراحل حل الگوها را بیان کند.
مهارتی
جمع و تفریق دو عدد دو رقمی با مضارب ده را انجام دهد.
بعد از فرایند آموزش با مبنای ده و با شکل جمع و تفریق کند.
جمع و تفریق سطری را انجام دهد.
نگرشی
دانشآموز به حل مسائل جمع و تفریق دو عدد دو رقمی علاقه نشان دهد.
نسبت به ساخت دستههای دهتایی علاقه نشان دهد.
روش تدریس
نمایشی- سخنرانی- پرسش و پاسخ
وسایل کمک آموزشی
ماژیک – کتاب -وایت برد،چینه و نی
ایجاده انگیزه
داستان صفحهی عنوانی کتاب را که هدف آن آمادگی است را برایشان تعریف می کنیم و سپس از آنها می خواهیم که ابتدا به کمک نی حاصل جمع را به دست بیاورند و پای تابلو با رسم شکل نشان دهند و در آخر بتوانند کلامی بیان کنند.
5
ارزشیابی تشخیصی
.بتواند عدد دورقمی را در جدول ارزش مکانی قرار دهد.22
الگوی عددی رو به عقب را کامل کند.25،20….،…،…
10
ارائه درس
دانشآموزان عزیز بیاین با این نی ها یا چینهها ابتدا دستههای دهتایی برای من درست کنید و سعی کنید که هر دسته با یک رنگ متفاوت باشه خب حالا که دستهها آمادن باید این جمع و تفریقها را با کمک آنها برام حل کنید(گروهی) =20+30 یا =30+30 =20-60 خب آفرین دانشآموزان کوشا یکی از اعضای گروه بیاد این کار رو با کمک شکل برای دوستانش توضیح دهد. طرح درس جمع و تفریق دو عدد دو رقمی ریاضی دوم ابتدایی صفحه 19 و 20 آفرین حالا که با موفقیت این کارا را انجام دادید تمرین سومی رو به صورت فردی و بدون کمک شکل و دستهها باید برام انجام دهید.
بعد از حل تمرینات یک محور های که هر خانه آن به ده قسمت تقسیم شده و یک محور که فقط دستههای ده تایی رو ان نوشته شده را رسم میکنیم و از انها میخواهیم که انها را مقایسه کنند و در آخر الگوی روی محور را کامل کنند.
ارزشیابی پایانی
چند عدد دو رقمی در دو رقمی پای تابلو می نویسیم و بین گروهها مسابقهمی گذاریم هر گروه سریعتر انجام دادند یک بر چسب صد آفریم میگیرد و نوبت به دو گروه بعدی میرسد.
5
3
خلاصه و جمع بندی نتیجه گیری:
ابتدا از دانشآموزان می خواهیم که خودشان درس را به صورت کلامی برای ما توضیح دهند و در آخر معلم نکات مهم را یادآوری میکند. مثلا ما امروز یاد گرفتیم که 20+30 یعنی 3ه دسته دهتایی به علاوه 2 دسته دهتایی که میشود 50 تا یعنی 5 دسته ده تایی.دانشاموزان عزیز ما با این عملیات جمع و تفریق میتوانیم بسیاری از کارهای روزانه را از طریق جمع و تفرق انجام دهیم تا کارها را سریع تر پیش بروند خدایا شکر و سپاس به خاطر هدیههای زیادی که به ما دادی!!!!!!!
تعیین تکلیف
چند جمع و تفریق عدد دورقمی در دو رقمی را بنویسید و از والدین خود امتحان بگیرید و ان را تصحیح کنید و فردا به کلاس بیاورید در ضمن به انها تذکر دهید که آنها را ابتدا باشکل و سپس روی محور نشان دهند.
admin –
طرح درس جمع و تفریق دو عدد دو رقمی ریاضی دوم ابتدایی صفحه 19 و 20