طرح درس روزانه ریاضی دوم ابتدایی درس روابط بین شکل ها شامل 5 صفحه ورد قابل ویرایش است. این طرح درس برای پایه دوم دبستان تهیه شده است. کتاب درسی این موضوع را درس 12 روابط بین شکل ها نامیده و زمان تدریس آن 30 دقیقه است. مدرسه و تعداد دانش آموزان و تاریخ برگزاری درس در این طرح نیز ذکر شده است.
هدف کلی این درس، آشنایی دانش آموزان با چگونگی ارتباط اجزای اشکال است. بعد از تدریس این درس، انتظار میرود دانش آموزان بتوانند شکلها را به چند قسمت تقسیم کرده و شکلهای متعددی را بسازند، الگوهای مختلف را طراحی کنند، مدلهای کاشی کاری را طراحی کنند، طرحهای مختلف را در صفحه شطرنجی رسم کنند و با داشتن اطلاعات شکل مورد نظر را رسم کنند.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی
موضوع درس: درس 12 روابط بین شکل ها
تهیه کننده: مدت جلسه: 30 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با چگونگی ارتباط اجزای اشکال
اهداف جزئی: انتظار میرود شاگردان بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-تقسیم کردن یک شکل به چند قسمت میتوان شکل های متعددی بدست آورد.
2-با استفاده از شابلون میتوانند الگوهای مختلفی طراحی میکنند.
3- با استفاده ازا اشکال هندسی میتوانند مدل های مختلف کاشی کاری را طراحی کنند.
4- میتوانند در صفحه شطرنجی طرح های مختلف را رسم کنند.
5- میتوانند با در اختیار داشتن تعداد ضلع، گوشه و سایر اطلاعات شکل مورد نظر را رسم کرد. اهداف رفتاری: انتظار میرود شاگردان بعد از پایان این درس بتوانند:
1-با تقسیم کردن یک شکل به قسمت های مختلف شکل های دیگر بسازند.
2- با استفاده از شابلون الگوهای مختلف طراحی کنند.
3- با استفاده از اشکال هندسی مدل سازی کنند.
4- بر روی صفحه شطرنجی طراحی را رسم کنند.
5- اشکال مختلف هندسی را با در دست داشتن اطلاعات رسم کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با اعداد یک تا 100 آشنا هستند.
دانش آموزان مفهوم دسته بندی را می دانند.
ارزشیابی تشخیصی
از دانش آموزان می خواهیم اعداد بین 80 تا 95 را بخوانند.
از دانش آموزان می خواهیم اشکال مثل هم را دسته بندی کنند.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی دوم ابتدایی – ماژیک – تصاویر آموزشی – مهره های رنگی – تابلو
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های پرسش و پاسخ – مشارکتی – بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت گروه بندی تصادفی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
با نام خدا بعد احوالپرسی و حضور و غیاب از دانش آموزان و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان و پرسش از درس قبل و نیز گروه بندی، درس را شروع می کنیم. برای ایجاد انگیزه چند مهره رنگی در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم: مربع طراحی شده در بالای صفحه 41 کتاب درسی طرح درس روزانه ریاضی دوم ابتدایی درس روابط بین شکل ها را با سایز بزرگ طراحی میکند و در اختیار هر دانش آموز یا گروه ها قرار میدهد و میگوید: بچه ها یک شکلی را به شما میدهم که از قسمتهای مختلف تشکیل شده است. از شما میخواهم بعد از دریافت با قیچی قسمت های این شکل را از یکدیگر جدا نمائید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا دوباره با چیدن قسمتهای مختلف در کنارهم شکل اول را درست کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: شکل را بهم بزنید و با همکاری هم با قطعاتی که دارید شکل دیگر درست کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: با شابلون الگوی پایین صفحه 41 را کامل کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: به هر یک از گروه ها یک برگ کاغذ میدهیم شما در این کاغذ 10 مثلث، 10 مربع و 10 پنج ضلعی را با کمک شابلون رسم کنید و سپس با قیچی آنها را ببرید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا با کنارهم قرار دادن مثلث ها یک الگویی را بسازید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا با کنار هم قرار دادن مربع ها یک الگویی را بسازید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا با پنج ضلعی ها الگویی را رسم کنید. (راهنمایی و نظارت) شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا با مثلث ها و پنج ضلعی ها الگویی را طراحی کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: یک صفحه شطرنجی در اختیار هر گروه قرار میدهد و از شاگردان میخواهد کلمات على و محمد را بر روی آن طراحی کنند.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: با ارائه توضیحات لازم بحث را کامل میکند.
20دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم تمرین ها و مسئله های تعیین شده را انجام دهند.
5 دقیقه
admin –
طرح درس روزانه ریاضی دوم ابتدایی درس روابط بین شکل ها