طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس تقارن این طرح درس شامل 4 صفحه ورد است که قابل ویرایش می باشد و برای دانش آموزان پایه دوم دبستان تهیه شده است. نام کتاب درسی مورد استفاده در این طرح “ریاضی مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی” است. موضوع این درس درس 15 تقارن می باشد و مدت زمان جلسه تدریس 30 دقیقه است. اهداف کلی این درس شامل آشنایی شاگردان با تقارن 4 قسمتی است. همچنین، اهداف جزئی این درس شامل بررسی تقارن در خطوط عمودی و افقی بر روی یک شکل و خواندن ساعت 15 دقیقه به عنوان ربع نیز می باشد. اهداف رفتاری این درس شامل توانایی دانش آموزان در رسم خط تقارن 4 قسمتی بر روی اشکال است.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی
موضوع درس: درس 15 تقارن
تهیه کننده: مدت جلسه: 30 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با تقارن 4 قسمتی
اهداف جزئی: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-اگر دوخط تقارن به صورت عمودی و افقی بر روی یک شکل رسم گردد دو نیمه بالا و پائین نسبت محور افقی و دو نیمه چپ و راست نسبت به محور عمودی کاملا قرینه هم هستند.
2- خواندن ساعت 15 دقیقه را با نام دیگری بنام ربع نیز میخوانیم.
اهداف رفتاری: انتظار میرود شاگردان بعد از پایان این درس بتوانند:
1-خط تقارن 4 قسمتی اشکال را رسم کنند.
2- ساعت را با ربع بخوانند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با اعداد یک تا 100 آشنا هستند.
دانش آموزان مفهوم دسته بندی را می دانند.
ارزشیابی تشخیصی
از دانش آموزان می خواهیم اعداد بین 80 تا 90 را بخوانند.
از دانش آموزان می خواهیم اشکال مثل هم را دسته بندی کنند.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی دوم ابتدایی – ماژیک – تصاویر آموزشی – مهره های رنگی – تابلو
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های پرسش و پاسخ – مشارکتی – بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت گروه بندی تصادفی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
با نام خدا بعد احوالپرسی و حضور و غیاب از دانش آموزان و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان و پرسش از درس قبل و نیز گروه بندی، درس را شروع می کنیم. طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس تقارن برای ایجاد انگیزه چند مهره رنگی در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم: بچه ها این جلسه نیز میخواهیم درباره تقارن صحبت کنیم به همین خاطر به هر گروه (به هر نفر) یک شکل میدهیم. از شما میخواهم بعد از دریافت شکل یک خط تقارن افقی برای شکل رسم کنید. (توضیح خط تقارن)
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: کدام قسمت های شکل مثل هم هستند؟
شاگردان: قسمت بالا و پائین
معلم: حالا یک خط تقارن دیگر رسم کنید که بهصورت عمودی باشد. (توضیح خط تقارن عمودی)
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: حالا شکل به چند قسمت تقسیم شد؟
شاگردان: به 4 قسمت
معلم: با مشورت هم بگویید کدام قسمتهای شکل مثل هم هستند؟ شاگردان: دو قسمت سمت راست و چپ شکل، دو قسمت بالا و پائین شکل
معلم: حالا شکل های دیگری در اختیار شما قرار میدهم آنها را با رسم دو خط تقارن به چهار قسمت تبدیل کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: یک ساعت آموزشی که5:15 نشان میدهد را به شاگردان نشان میدهد و از آنها میخواهد که آن را بخوانند.
شاگردان: پنج و پانزده دقیقه.
معلم: بچه ها هرگاه ساعتی 15 دقیقه را نشان میدهد میتوان به جای 15 دقیقه از کلمه ربع استفاده کرد و ساعت را خواند. با توضیح ساعت میشود پنج و ربع. حالا شما ساعت هایی را که تنظیم میکنم را بخوانید
معلم: 15:3
شاگردان: سه و ربع
معلم: 15:7 شاگردان: هفت و ربع
معلم: با ارائه توضیحات تکمیلی مثل ربع یا اینکه یک چهارم ساعت رنگی شده بحث را کامل میکند.
20دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم تمرین ها و مسئله ها ی تعیین شده را انجام دهند.
5 دقیقه
admin –
طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس تقارن