طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس نمودار ستونی این طرح درس در بخش پایه دوم دبستان قرار دارد و از 4 صفحه ورد قابل ویرایش تشکیل شده است. نام کتاب درسی در این درس ریاضی مقطع دوم ابتدایی است و مدت جلسه تدریس آن 30 دقیقه می باشد. هدف کلی این درس آشنایی شاگردان با انواع نمودار ستونی است. اهداف جزئی این درس شامل آموزش دانش آموزان برای استفاده از نمودار برای بررسی اطلاعات سرشماری، آشنایی با نمودار ستونی و تشکیل آن از دو محور افقی و عمودی، ساده شدن مقایسه اطلاعات با استفاده از نمودار ستونی و نشان دادن حداقل و حداکثر مقادیر به راحتی است. اهداف رفتاری این درس شامل توانایی شاگردان برای استفاده از نمودار ستونی پس از اتمام درس می باشد.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی
موضوع درس: درس 36 نمودار ستونی
تهیه کننده: مدت جلسه: 30 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: آشنایی شاگردان با انواع نمودار ستونی
اهداف جزئی: انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-برای بررسی اطلاعات بدست آمده از سرشماری از نمودار استفاده می کنند.
2- یکی از انواع نمودارها ،نمودار ستونی است.
3- نمودار ستونی از دو محور افقی و عمودی تشکیل شده است.
4- نمودار ستونی باعث ساده تر شدن مقایسه می شود.
5- نمودار ستونی کمترین و بیشترین را به راحتی نشان می دهد.
6- قبل از رسم نمودار باید جدول داده ها (اطلاعات) را رسم کنیم.
اهداف رفتاری: انتظار می رود شاگردان بعد از پایان این درس بتوانند:
1-توضیح دهند از نمودار به چه منظوری استفاده می کنند.
2- توضیح دهند نمودار انواع مختلف دارد که یکی از آنها نمودار ستونی است.
3- نمودار ستونی را رسم کنند.
4- علم مقایسه را بر روی نمودار ستونی انجام دهند.
5- جدول داده های نمودار را رسم کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با اعداد یک تا 100 آشنا هستند.
دانش آموزان مفهوم دسته بندی را می دانند.
ارزشیابی تشخیصی
از دانش آموزان می خواهیم اعداد بین 80 تا 95 را بخوانند.
از دانش آموزان می خواهیم اشکال مثل هم را دسته بندی کنند.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی دوم ابتدایی – ماژیک – تصاویر آموزشی – مهره های رنگی – تابلو
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های پرسش و پاسخ – مشارکتی – بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت گروه بندی تصادفی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
با نام خدا بعد احوالپرسی و حضور و غیاب از دانش آموزان و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان و پرسش از درس قبل و نیز گروه بندی، درس را شروع می کنیم. برای ایجاد انگیزه چند مهره رنگی در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
ابتدا معلم تعدادی چینه در 3 رنگ آماده می کند و بعد 5 مداد قرمز 4 مداد زرد و 3 مداد آبی همرنگ با چینه ها را روی 20دقیقه میز می گذارد. از 2 دانش آموز می خواهد که جلوی کلاس بیایند سپس مداد ها را در کیسه ای می گذارد. از یکی از دانش آموزان می خواهد که بدون نگاه کردن یک مداد در آورد.
دانش آموز دیگر یک چینه مرنگ با آن مداد را روی میز می گذارد ای مداد دوباره داخل کیسه قرار داده می شود و آزمایش ده بار تکرار می شود و چینه ها روی هم قرار می گیرند.
سپس معلم چند سوال مطرح می کند.
تعداد کدام رنگ از چینه ها بیشتر است؟ چرا؟
تعداد چینه های قرمز و زرد چندتاست؟
تعداد چینه های زرد بیشتر است یا چینه های آبی؟
بعد دانش آموزان صفحه ی کتاب را حل می کنند. طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس نمودار ستونی در تمرین 2 این صفحه دانش آموزان نمودار ستونی را برای فرایند درس خواندن خود در روز های هفته کامل کرده و با توجه به این نمودار، زمان درس خواندن خود را در روز ای مختلف مقایسه می کنند.
آن ها می توانند با تحلیل اطلاعات و با مشورت با بزرگ تر هابرنامه ریزی خود را بهبود بخشند.
20دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم تمرین ها و مسئله های تعیین شده را انجام دهند.
5 دقیقه
admin –
طرح درس روزانه ریاضی دوم دبستان درس نمودار ستونی