طرح درس روزانه علوم دوم ابتدایی درس زنگ علوم درس اول تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد. این طرح درس برای پایه دوم دبستان طراحی شده است و شامل اطلاعاتی مانند نام کتاب درسی، مقطع تحصیلی، موضوع درس، تهیه کننده، مدت جلسه، نام مدرسه، تعداد دانش آموزان و تاریخ است. در این طرح درس، اهداف کلی و اهداف رفتاری برای دانش آموزان تعیین شده است. به علاوه، روش های یاددهی – یادگیری و رسانه های آموزشی نیز در این طرح درس مشخص شده است. همچنین، فعالیت های دانش آموزان و فعالیت های معلم برای این درس نیز توصیف شده است. در ابتدای جلسه، فعالیت های مقدماتی، ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه برای دانش آموزان انجام می شود.
نام کتاب درسی: علوم دوم ابتدایی مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی موضوع درس: درس 1 زنگ علوم
تهیه کننده: مدت جلسه: 30 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: در پایان درس انتظار می رود دانش آموزان با محیط اطراف آشنا شوند.
اهداف رفتاری: در پایان تدریس، از فراگیران انتظار می رود به هدف های زیر برسند:
1-هنگام مواجهه با پدیده های مختلف به مشاهده دقیق محیط پیرامونشان بپردازند.
2-هنگام مواجهه با پدیده های مختلف به مشاهده دقیق محیط پیرامونشان پرداخته و از مشاهدات خود یادداشت برداری کنند و آن را به صورت جمله های درست بیان کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مفاهیم علوم اول ابتدایی آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی در باره محیط اطراف از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب علوم دوم ابتدایی – دفتر یادداشت – کلیپ آموزشی – خط کش – ذره بین
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – بحث گروهی همیاری – مکاشفه ای
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و پر انرژی وارد کلاس می شویم و پس از حضور غیاب و ارزشیابی تشخیصی و گروه بندی دانش آموزان درس جدید را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
در صورت امکان دانش آموزان را به یکی از پارک های نزدیک مدرسه میبیم. از هنگام حرکت نوع برخورد دانش آموزان و فعالیت های آنان را کاملا زیر نظر میگیریم طرح درس روزانه علوم دوم ابتدایی درس زنگ علوم درس اول و آنها را هدایت میکنیم.
هدف در مشاهده را برای دانش آموزان مشخص میکنیم تا آنها در جهت درست مشاهده قرار گیرند. به دانش آموزان متذکر میشویم تا در مشاهدات خود از همه حواسشان استفاده نمایند و با کمک ابزارهایی که به همراه دارند مثل خطکش، ذره بین و… اطلاعات دقیقتری با تکیه بر مستندات به ما ارائه دهند.
دقایقی به دانش آموزان فرصت میدهیم تا آزادانه به اطراف خود نگاه کنند تا در نهایت مشاهدهای دقیق و کامل داشته باشند و خود به اکتشاف بپردازند. به دانش آموزان میگوییم تا یادداشت هایی خوب، خوانا و دقیق داشته باشند و هرگز با عجله ننویسند.
ارزشیابی پایانی پرسش هایی مثل: چه چیزهایی دیدهاند؟ چه صداهایی شنیده اند؟ و چه بوهایی حس کردهند؟ و… از دانش آموزان میپرسیم و از دانش آموزان میخواهیم آنچه حس کرده اند را بیان کنند.
20دقیقه
تعیین تکلیف
نقاشی یک بوستان را بکشند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.