طرح درس زندگی ما و گردش زمین 2 علوم دوم ابتدایی درس چهارم تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس شامل پنج صفحه ورد قابل ویرایش است و هدف کلی آن آشنایی دانشآموزان با تأثیرات خورشید بر زمین است. درس دارای اهداف جزئی شناختی و مهارتی است که از طریق آموزشهایی مانند توضیح علت گرم شدن هوا در ساعاتی از روز و تاثیرات خورشید بر زمین، آشنایی با دماسنج و تهیه نمودار تغییرات دمای هوای شبانه روز، و نقاشی کردن تغییرات دما و ارتباط آن با حرکت زمین به دور خود، به دانشآموزان آموزش داده میشود. همچنین درس به نگرشی میپردازد که دانشآموزان را به خداوند متعال و عظمت خورشید و زمین توجه میدهد. در روش تدریس این درس از سخنرانی، پرسش و پاسخ، و آزمایشها استفاده میشود و در انتها نیز ارزشیابی تشخیصی انجام میشود.
مشخصات کلی
کتاب: علوم
عنوان درس: زندگی ما و گردش زمین -2
پایهی دوم
محل تدریس: کلاس درس
طراح:
هدف کلی
آشنایی دانشآموز با تاثیرات خورشید بر زمین
اهداف جزئی
شناختی:
علت گرم شدن هوا در ساعاتی از روز را توضیح دهد.
علت پایین آمدن دما درشب نسبت به روز را بیان کند.
تاثیراتی را که خورشید بر روی زمین میگذارد را توضیح دهد.
با نحوهی استفاده از دماسنج آشنا شود.
مهارتی:
نموداری از تغییرات دمای هوای شبانه روز تهیه کند.
با کمک دماسنج دمای یک محیط را به درستی محاسبه کند.
چگونگی تغییرات دما و ارتباط آن با حرکت زمین به دور خود را بر روی روزنامه دیواری نقاشی کند.
نگرشی:
با نگاهی به خورشید و زمین به عظمت خداوند متعال پی ببرد.
به یادگیری بیشتر درمورد زمین و فضای اطراف آن علاقه نشان دهد.
مواد و وسایل کمک آموزشی
چراغ مطالعه/ توپ/دماسنج
روش تدریس
سخنرانی،پرسش و پاسخ،آزمایشی،
رفتار ورودی
انتظار میرود که دانشآموز:
با زمین به عنوان کرهی خاکی ما آشنایی داشته باشد..
به برخی از نقشهای خورشید برای زندگی ما پی برده باشد.
ارزشیابی تشخیصی
چرا در هنگام ظهر دمای هوا بالاتر از بقیهی ساعات روز است؟ چرا آسمان در هنگام شب تاریک میشود؟
ارائه درس جدید
در ابتدا سلام و احوالپرسی و سپس حضور و غیاب انجام میشود. سپس از بچهها میخواهم بگویند در چه ساعاتی از روز بیشتر گرمشان میشود؟ ودر چه ساعاتی هوا خنکتر میشود؟
بعد از گوش دادن به پاسخهای آنها از آنها میخواهم برای پی بردن به این مسئله آزمایشی با همکاری همدگیر انجام دهیم.
چراغ های کلاس را خاموش میکنم و در وسط کلاس چراغ مطالعه را روشن میکنم و در جلوی آن توپی قرار میدهم. طرح درس زندگی ما و گردش زمین 2 علوم دوم ابتدایی درس چهارم سپس از بچهها میپرسم به نظرتون نور که داره مستقیم به سطح توپ میتابد هوا گرمتر میشود؟ بعد از پاسخهای آنها از دانشآموزان میخواهم این سطح توپ را لمس کنند. سپس پشت توپ که قسمت تاریک آن نیز هست را لمس کنند و تفاوت را بگویند. بعد از این از آنها میخواهم علت آن را بیان کنند. سپس خود به توضیحات تکمیلی در این خصوص میپردازم. هنگامی که نور به صورت مستقیم بتابد دمای جسم بالا میرود و هنگامی که به صورت مایل میتابد دما کمتر میشود.
سپس از آنها میخواهم فرض کنند که توپ زمین است و چراغ خورشید. از آنها میپرسم به نظرتون چگونه روز و شب به وجود میآید؟
بعد از ارائه پاسخهایشان با چرخاندن آرام توپ جلوی نور به آنها نحوهی بهوجود آمدن روز و شب را توضیح میدهم.
بعد از این مرحله از بچهها میخواهم حدس بزنند اگر نور چراغ را مستقیم به دماسنج بتابانیم چه اتفاقی میافتد و اگر مایل بتابانیم چه اتفاقی میافتد؟ این کار را انجام داده و نتایج به کلاس ارائه داده میشود.
ارزشیابی تکوینی
اگر نور خورشید به زمین نرسد چه اتفاقی میافتد؟
اگر زمین نمیچرخید چه اتفاقی برای ما رخ میداد؟
جمعبندی و نتیجهگیری
به صورت کلی از بچهها میپرسم درس امروزمون راجعب چیبوده؟؟ و از این درس چهچیزهایی یادگرفتیم؟؟
با دیدن این همه عظمت در خلقت زمین چه کارهایی باید انجام بدیم که خداوند خوشحال بشه؟؟
ارزشیابی پایانی
ظهر چگونه تشکیل میشود؟
علت به وجود آمدن شب چیست؟
تکلیف
از رابطهی تابش نور خورشید بر روی زمین در دفتر نقاشی خود یک نقاشی بکشید.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.