طرح درس سوره تین قرآن دوم ابتدایی درس سیزدهم با توجه به اینکه سوره تین یکی از سوره های مهم و پرفضیلت قرآن است، آشنایی با این سوره برای دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است. این طرح درس شامل 5 صفحه ورد قابل ویرایش است و مدت جلسه آن 45 دقیقه است. هدف کلی این طرح آشنایی با تلاوت سوره تین است و هدفهای جزئی آن شامل آشنایی با فضیلت قرائت سوره تین، علاقه به خواندن زیبا و آهنگین این سوره، آشنایی با داستان قهرمان بت شکن و یگانگی خداوند و آشنایی با پیام قرآنی در مورد دعا و برخی از دعاهای قرآنی می باشد. هدفهای رفتاری این طرح شامل بیان معنی کلمه تین، آموزش و به کار بردن پیام قرآنی در زندگی، روان خوانی آیات، علاقه مند شدن به انجام کارهای نیک و خواندن سوره تین به صورت دسته جمعی است.
نام کتاب درسی: قرآن مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی موضوع درس: سوره تین
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی :
آشنایی با تلاوت سوره تین
هدفهای جزئی:
ازفراگیران انتظارمی رود درپایان تدریس:
1-آشنایی با فضیلت قرائت سوره تین
2-علاقه به خواندن زیبا و آهنگین سوره تین
3- آشنایی با داستان قهرمان بت شکن و یگانگی خداوند
4- آشنایی با پیام قرآنی در مورد دعا و برخی از دعاهای قرآنی
هدفهای رفتاری :
ازفراگیران انتظارمیرود درپایان تدریس:
1-معنی کلمه ی تین را بیان کنند.( دانشی)
2- پیام قرآنی را بیاموزد و در زندگی به کار ببرند (شناختی- کاربرد)
3- بتوانند سوره تین را از روی لوحه خوب و روان بخوانند.(دانشی)
4- به انجام کارهای نیک علاقه مند شوند. (عاطفی)
5- بتوانند در روان خوانی آیات ، قواعد آموخته شده را به کار ببرند. (به کار بستن)
6- به صورت دسته جمعی همراه با دوستانش سوره تین را بخوانند. (واکنش)
7- نتایج کار گروهی خود را ارائه دهند.(دریافت)
8- مهارت روانخوانی جدول ترکیب حروف و حرکات و خواندن کلمات قرآنی را کسب کنند. (مهارتی)
رفتار ورودی
1-میوه ی انجیر و زیتون را دیده است.
2- سوره یقبل را روان و صحیح می خواند.
ارزشیابی تشخیصی
1-چه کسی می تواند سوره ی تین را از حفظ بواند؟
2- می دانید تین به چه معناست؟
رسانه های آموزشی
کتاب قرآن – وایت برد – ماژیک – لوحه – کتاب گویا – انجیر و زیتون – کاربرگ
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های پرسش پاسخ – بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
با خوش رویی وبا لبخند وارد کلاس می شومبعد از سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب و رسیدگی به تکالیف جلسه ی قبل و ارزشیابی با یاد و نام خدا درس جدید را آغازمی کنم
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
برای ایجاد انگیزه با سبد که درون آن انجیر و زیتون قرار دارد وارد کلاس می شوم و بعد از ایجاد سوال در ذهن فراگیران و جلب توجه آنان لوحه را روی تابلو نصب می کنم ابتدا با اشاره ی من به صورت فردی می خوانند سپس به همراه کتاب گویا به صورت دسته جمعی خوانده می شود. بعد از تمرین و تکرار مکرر ابتدا با اشاره به انجیر و زیتون داخل سبد شعر سوره ی تین را برایشان می خوانم « خدای خوب و دانا در این سوره ی زیبا / قسم خورده بی نظیر به زیتون و به انجیر/ قسم به طور سینا به مکه شهر خدا / که آفریده مارا به بهترین حالت ها /باید که ما بکوشیم که ناسپاس نباشیم/ خدا که خوب و داناست حاکم روز جزاست » بعد به زبان کودکانه تفسیر سوره ی تین را توضیح می دهم بچه ها به نظرتون تین یعنی چی ؟ بعد ا ز پاسخ گویی می گویم بچه های عزیزخدا توی سوره ی تین قسم می خوره به انجیر و زیتون ، قسم می خوره به کوه طور، قسم میخوره به شهر امن یعنی شهر مکه ، که خدای مهربون چه قدر انسان ها را زیبا و به بهترین شکل آفریده ، اگه آدم های کارهای بد بد بکنن میرن تو پایین ترین قسمت ها ،ولی اون آدمهایی که خوب و مهربونن وبه خدا ایمان دارن میرن به بهشت « ودر این مورد با دانش آموزان گفت و گو می کنیم بازی که در این اینجا انجام می دهیم بازی باغ زیتون هستش کودکان دست یکدیگر را گرفته ، به صورت دایره می ایستند و منظره یک باغ را نشانم میدهند. دو نفر از کودکان به عنوان فروشنده و خریدار انتخاب شده ، طرح درس سوره تین قرآن دوم ابتدایی درس سیزدهم وارد دایره ( باغ زیتون و انجیر می شوند). خریدار از فروشنده می پرسد : باغ زیتون می فروشی؟ باغ انجیر می فروشی؟ فروشنده می گوید ؟ بله بله ، باغ زیتون می فروشم . باغ انجیر می فروشم. خریدار می گوید: باغ زیتونت به چند؟ باغ انجیرت به چند؟ فروشنده : همه ی سوره تین خریدار می گوید : این که خیلی گرانه تازه باغت کوچیکه.فروشنده با تعجب می گوید : کوچک وبا اشاره بچه ها را نشان می دهد. در این زمان کودکان باید دستهای خود را باز کنند . و هر کدام یک قدم عقب تر بروند و دایره را خیلی وسیع تر کند. دوباره خریدار می گوید باغ شما که درخت ندارد. فروشنده به کودکان علامت می دهد. کودکان دستهای خود را بالای می برند و درخت می شوند. خریدار دوباره می گوید باغتان میوه هم داره ؟ فروشنده دوباره علامت می دهد و کودکان یک دست خود را به نشانه میوه پایین می آورند. خریدار می گوید : من می خرم باغ تو را – این باغ زیتون تورا- اما برات می خونم فقط آیه یک راو بعد آیه یک را می خواند – و بعد کودکان آیه یک را با او تکرار می کنند.فروشنده : این باغ زیتون تا آیه یک نمیدم. اگر که باغ زیتون می خوای زودی بخون آیه دوخریدار : من میخرم باغ تو را این باغ زیتون تو را – حالا برات میخونم آیه دو را و بعد آیه دو را می خواند و بچه ها هم با او تکرار می کنند.فروشنده : صد آفرین – صد آفرین – حالا اگر بخونی برای من آیه سه – این باغ زیتون مال توخریدار: من میخرم باغ تو را این باغ زیتون تورا – آیه سه هم میخونم. جلسه ی دوم : با نصب لوحه هر کدام از دانش آموزان به صورت فردی می خوانند بعد داستان قهرمان بت شکن را به زبان کودکانه با نشان دادن تصاویر بیان می کنم سپس از خود فراگیران می خواهم خلاصه ی داستان را بیان کنند . جلسه ی سوم : پیام قرآنی را روی یک کاغذ بزرگ می نویسم بعد از فراگیران می خواهم به همراه معنی بخوانند و با توجه به تصاویر درمورد پیام گفت و گو کنند و نتیجه را بگویند که چه فهمیدند و می پرسم کودکان در حال انجام دادن چه کاری هستند ؟ و…. بعد از خواندن لوحه به صورت انفرادی یک بازی انجام می دهیم به اسم تور بسکتبال به این صورت که تور بسکتبال را در محل مناسبی از کلاس قرار می دهم و از کودکان می خواهم به نوبت آیه ای را تلاوت کنند و توپ را داخل تور بیندازند برای دانش آموزی که آیه را صحیح تلاوت می کند به عنوان جایزه به او اجازه می دهم دوباره توپ را به داخل تور بیندازد. جلسه ی چها رم طرح درس سوره تین قرآن دوم ابتدایی درس سیزدهم : بعد از انجام فعالیت های مقدماتی و ارزشیابی از جلسه ی قبل لوحه را نصب می کنم تا فراگیران دعاهای قرآنی را به صورت انفرادی بخوانند . مطالب درس را جمع بندی می کنم خلاصه را بیان می کنم بعد از فراگیران می خواهم هرچه از درس جدید یاد گرفتند بیان کنند. ودر آخر کار برگ مربوط به سوره ی تین را در اختیار فراگیران قرار می دهم تا رنگ آمیزی کنند . جلسه ی درس با شکر خدای مهربان به پایان می رسد.
35دقیقه
تعیین تکلیف
در مورد مفهوم داستان قهرمان بت شکن نقاشی بکشند.
5 دقیقه
admin –
طرح درس سوره تین قرآن دوم ابتدایی درس سیزدهم