طرح درس شمارش چند تا چندتا ریاضی دوم ابتدایی، موضوعی است که به طریقی ساده و جذاب با شمارش و الگوهای عددی آشنا میکند. این درس در قالب یک طرح درس 4 صفحهای و قابل ویرایش تهیه شده است که مخاطب آن دانشآموزان پایه دوم دبستان هستند. کتاب درسی مربوطه با عنوان “ریاضی” برای دانشآموزان دوم ابتدایی تدوین شده است. مدت زمان جلسه تدریس این درس 30 دقیقه است و هدف کلی آموزش این درس، آشنایی دانشآموزان با شمارش چند تا چندتا است.
اهداف جزئی این طرح درس شامل چندین مورد است که انتظار میرود دانشآموزان پس از پایان این درس بتوانند این اهداف را بهخوبی دستیابی داشته باشند. این اهداف شامل پیدا کردن رابطه اعداد در الگوی عددی اول و ادامه دادن آن، رسم الگوی عددی با استفاده از شکل و چوب خط و توانایی ادامه دادن الگوی عددی با استفاده از رسم شکل و چوب خط میباشد.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: دوم ابتدایی
موضوع درس: درس 5 شمارش چند تا چندتا
تهیه کننده: مدت جلسه: 30 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی : آشنایی دانش آموزان با شمارش چند تا چند تا
اهداف جزئی : انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درس بدانند که:
1-برای پیدا کردن رابطه اعداد در الگوی عددی اول باید پیدا کنند که به عدد اول چند تا اضافه شده است تا عدد دوم بدست آمده ات همان مقدار را به عدد دوم اضافه کنند تا عدد سوم بدست آید و به همین ترتیب تا آخر ادامه دهند.
2- با رسم شکل نیز می توان الگوی عددی را ادامه داد.
3- با رسم چوب خط نیز می توان الگوی عددی را ادامه داد.
اهداف رفتاری : انتظار می رود شاگردان بعد از پایان این درس بتوانند:
1-رابطه اعداد در یک الگوی عددی ار پیدا کنند و ادامه دهند .
رفتار ورودی
دانش آموزان با اعداد یک تا 100 آشنا هستند.
دانش آموزان مفهوم دسته بندی را می دانند.
ارزشیابی تشخیصی
از دانش آموزان می خواهیم اعداد بین 80 تا 95 را بخوانند.
از دانش آموزان می خواهیم اشکال مثل هم را دسته بندی کنند.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی دوم ابتدایی – ماژیک – تصاویر آموزشی – مهره های رنگی – تابلو
روش های یاددهی – یادگیری
تلفیقی از روش های پرسش و پاسخ – مشارکتی – بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت گروه بندی تصادفی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
با نام خدا بعد احوالپرسی و حضور و غیاب از دانش آموزان و پرسیدن دلیل غیبت دانش آموزان و پرسش از درس قبل و نیز گروهبندی، طرح درس شمارش چند تا چندتا ریاضی دوم ابتدایی درس را شروع می کنیم. برای ایجاد انگیزه چند مهره رنگی در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم : بچه ها می خواهیم با استفاده از چینه ها ساختمان سازی کنیم . سپس جنبه های خود را آماده کنید .
شاگردان : دستور کار را اجرا می کنند .
معلم : بچه ها طبقه اول از دو چینه تشکیل شده است ؟ پس دو چینه کنار هم قرار دهید .
شاگردان : دستور کار را اجرا می کنند .
معلم : حالا طبقه دوم را بسازید .
شاگردان : دستور کار را اجرا می کنند .
معلم : چند چینه به کار رفت ؟
شاگردان : 6 چینه
معلم : اگر بخواهیم طبقه چهارم را بسازیم چند چینه لازم است ؟
شاگردان : 8 چینه
معلم : من اعداد مربوط به چینه هر طبقه را می نویسیم
2-4-6-8
اگر بخواهیم یک الگوی عددی را ادامه دهیم چه کار باید بکنیم .
شاگردان : باید ابتدا پیدا کنیم چند عدد به عدد اول اضافه شده است تا عدد دوم بدست آمده .
معلم : بعد از پیدا کردن آن عدد چه کار باید کرد ؟
شاگردان : آن عدد را به عدد های بعدی اضافه می کنیم .
معلم : پس الگوی عددی ، 6 ، 3 ، را ادامه دهید .
شاگردان : دستور کار را اجرا می کنند .
معلم : با ارائه توضیحات تکمیلی بحث را کامل می کند .
20دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم تمرین ها و مسئله های تعیین شده را انجام دهند.
5 دقیقه
admin –
طرح درس شمارش چند تا چندتا ریاضی دوم ابتدایی