طرح درس شماره دو درباره زندگی ما و گردش زمین یک علوم دوم ابتدایی درس سوم نمونه دوم تشکیل شده از 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این طرح درس، دانشآموزان با اهمیت نور خورشید در زندگی آشنا میشوند و تأثیر آن بر زمین، جانوران و گیاهان را مطالعه میکنند. هدف کلی این درس، آشنایی دانشآموزان با تأثیر نور خورشید بر زندگی و محیط زیست است. در این راستا، اهداف جزئی مطرح شده که برای دستیابی به هدف کلی باید آنها را به دقت پیگیری کرد.
روش تدریس در این درس، شامل استفاده از کتاب، ماژیک، تخته وایتبرد و دو گلدان گیاه است. کلاس به صورت گروهی چیده میشود و به دانشآموزان پرسشهایی مطرح میشود تا آنها با محتوای درس آشنا شوند و بتوانند به درستی پاسخ دهند. در نهایت، با استفاده از دو گلدان گیاه، دانشآموزان تأثیر نور خورشید بر گیاه را با آزمایشی نشان میدهند و به دانشآموزان آموزش داده میشود.
موضوع: علوم تجربی پایه دوم ابتدایی فصل سوم: زندگی ما و گردش زمین-1 صفحه: 27
مدرسه:- مدرس: منی دریس زمان:- تاریخ:-
آشنایی با اهمیت وجود نور خورشید در زندگی
هدف کلی
آشنایی با تأثیر نور خورشید بر زمین
آشنایی با تأثیر نور خورشید بر زندگی انسان و جانوران
آشنایی با تأثیر نور خورشید بر رشد گیاهان
اهداف جزئی
دانش آموز بتواند:
دلیل گرم شدن زمین را بیان کند؟
دلیل روشن بودن روز را بیان نماید؟
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز بتواند تآثیر نور خورشید بر گیاه را با آزمایشی نشان دهد.
حیطه ی مهارتی
دانشآموز نسبت حفظ محیط زیست علاقه نشان دهد.
دانشآموز نسبت به نعمتهای خداوند شکرگزار و قدردان باشد.
حیطه ی نگرشی
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایتبرد، ، دو تا گلدان گیاه و کره زمین و ….
ابزار و وسایل
کلاس را به صورت گروهی چیده شود.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
سوالاتی از دانشآموزان در مورد جلسه قبل پرسیده میشود
تفاوت محل آفتابی و سایه در چیست؟
برای اندازهگیری دما از چه وسیله ای استفاده میکنیم؟
و از این قبیل سوالات …..
ورودی
ارزشیابی آغازین
زمین گرمای خود را از کجا میآورد؟
چه چیزی باعث میشود هوا روشن شود؟
تشخیصی
با خود دو گلدان گیاه یکی پژمرده و دیگری تازه و شاداب به کلاس میآوریم.
انگیزه سازی
به بچهها میگوییم امروز صبح ساعت چند بیدار شدید؟ هوا چطور بود؟ چی باعث شده بود هوا روشن باشه؟ هوا گرم بود یا سرد؟ پس از بیان اینکه خورشید دلیل گرم و روشن بودن زمین است. با اشاره به درس گذشته و آزمایشی که با چراغ قوه انجام دادیم به تأثیر و ضرورت وجود خورشید در زندگی انسانها و بقیه موجودات بحث میکنیم. مثلا اگر خورشید وجود نداشت چه اتفاقی پیش میامد؟ زندگی انسان و موجودات چه تغییری میکرد؟ پس از بحث در این مورد اشاره به دو گلدان می کنیم طرح درس شماره دو درباره زندگی ما و گردش زمین یک علوم دوم ابتدایی درس سوم نمونه دوم و از دانشآموزان تفاوت بین آنها را میخواهیم. و از آنها می پرسیم علت اینکه این گیاه پژمرده است چیست؟ سپس دلیل آن را که خود بچه ها باید بگویند نبود نور خورشید. و اهمیت وجود نور خورشید برای رشد گیاهان را بیان کنیم.
ارائه محتوا
در حین تدریس سوالاتی از قبیل اینکه این نور خورشید چگونه به زمین میرسد و در طول روز وقتی مثلا در تابستان باشیم دمای هوا بالا رود ما احساس چه می کنیم؟ گرما و…..
ارزشیابی مستمر
در پایان از دانشآموزان میخواهم که هر کدام خلاصه کوتاهی در مورد آنچه که امروز یاد گرفتیم را به صورت گروهی با مشورت یکدیگر بیان کنند و در آخر در مورد اینکه خداوند خالق این نظم و هماهنگی در جهان شده است تا ما انسان ها زندگی خوب و راحتی داشته باشیم و وجود این نور خورشید نعمتی در زندگی همه انسانها جانوران و گیاهان است. و اگر یک روز نباشد زندگی برای همه سخت میشود.
جمعبندی و
نتیجهگیری
برای ارزشیابی میتوان سوالاتی زیر را بپرسیم؟
نور خورشید بر گیاهان چه تأثیری دارد؟
اگر نور خورشید نبود زندگی انسانها چه تغییری میکرد؟
و………
ارزشیابی پایانی
هر دانشآموز دو گیاه را یکی در آفتاب و دیگری به دور از نور خورشید قرار دهد و مشاهدات خود را گزارش کند.
تعیین تکلیف
نام درس:جانداران در شب و روز کارهای متفاوتی انجام میدهند. ص29 پایه :دوم ابتدایی مدرسه:مدرس:
زمان
هدف کلی:
آشنایی دانشآموزان با تفاوتفعالیتوکارجانداراندرشبوروز
اهداف جزئی:
شناختی:
-آشنایی دانشآموز با جاندارانی که در شب کار میکنند.
-آشنایی دانشآموز با جاندارانی که در روز کار میکنند.
-آشنایی دانشآموز با مشاغل مختلف از نظر زمانی(شب کار و روز کار)
مهارتی:
-دانشآموز جدولی تهیه کند و در یک ستون آن نام چند جاندار که در شب کار میکنند و در ستون دیگر نام چند جاندار را که در روز کار میکنند بنویسد.
نگرشی:
-دانشآموز باعلاقه درس را دنبال کند و با دیدن گوناگونی جانداران به قدرت خداوند پی ببرد.
وسایل مورد نیاز:
کتاب درسی، تخته، ماژیک یا گچ، تصاویری از شغلهایی که در شب و شغل هایی که در روز کار میکنند.
روش تدریس:
پرسش و پاسخ، سخنرانی
ایجاد انگیزه:
تصاویر پرستار و نگهبان و معلم را روی تخته نصب میکنم.(روز و شب در تصاویر مشخص است.)
5
ارزشیابی آغازین:
بچهها در مورد جانداران چی یاد گرفتیم تا حالا؟
درس قبل در مورد چی بود؟ در مورد اینکه جانداران به نور خورشید نیاز دارند.
آفرین درسته. خب امروز میخوایم یه مطلب جدید درمورد جانداران یادبگیریم.
5
ارائه تدریس:
بچهها کیا توی خونشون افرادی دارن که شبا میرن سر کار.(اگر در بین دانشآموزان کسی بود که بهتر اگر نبود اشاره به تصاویری که روی تخته نصب شده اند میکنم.)
خانم بابای من نگهبانه. شبا میره سر کار.
بله بچهها بابای زهراخانم شبکاره شبا کار میکنه.
خب بچهها به نظرتون چه شغلای دیگه ای هستن که زمان کارشون شبه؟
خانم مثله پرستارا، راننده کامیون ها
آفرین دیگه چی؟ بچهها آقا پلیسه. یادتونه که شعر هم براش می گفتن.
خانم وقتی خواهر کوچیکم به دنیا اومد مامان بابام شبا بیدار بودن.
بله بچهها درست میگه دوستتون.
خب حالا چه کارهایی توی روز انجام میشن؟
معلم ها توی روز کار میکنن خانم
خب دیگه چی؟ مهندسا
آفرین بچهها. بچهها گیاهان و جانوان هم مثل ما انسانها بعضیاشون شب کارند و بعضیها روز کارند.
به کتابتون نگاه کنید. چی میبینید؟
خانم خفاش.
آفرین خفاشا شبا پرواز می کنند و برای خودشون غذا تهیه میکنند.
خانم دوتا گل هست.
آفرین توی روزن یا شب؟ روز.
بله دارن غذادرست میکنن برای خودشون.
25
ارزشیابی پایانی:
روی تخته مینویسم: امروز یادگرفتم که:
اینکه بعضی از جانداران توی شب کار میکنند و بعضیاشون توی روز کار میکنند.
توی شب مثل: خفاش
توی روز مثل: گل شیپوری
5
تعیین تکلیف:
گروه مریم و نسترن هر کدوم یک جاندار را که در شب فعالیت میکنند رو نام میبرن و درموردزندگیشان تحقیق میکنند اینکه چی کار میکنن. کجا زندگی میکنند. غذا چی میخورن.
گروه یاس و شبنم اگر در خانواده یا نزدیکان کسی رو دارن که شب کاره باهاش مصاحبه کنند و نتیجه رو به کلاس بیارن.
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.