طرح درس قلمه زدن علوم دوم ابتدایی درس نهم تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف اصلی این طرح درس آشنایی دانش آموزان با فواید لانه برای جانوران است. در این جهت، روش هایی که جانوران برای نگه داری از بچه های خود استفاده می کنند نیز مورد بحث قرار میگیرد. این درس با استفاده از روش های بحث گروهی و پرسش و پاسخ ارائه میشود. در اینجا از مواد و وسایل آموزشی از جمله ماکت لانه مورچه، خاک نرم و مرطوب، مورچه های درشت، ظرف شیشه ای، دانه های برنج یا گندم، پارچه نازک، پارچه یا پلاستیک سیاه، دستکش و وسایل گروهبندی استفاده میشود. قبل از شروع درس، میز و صندلی ها به صورت گروهی چیده میشوند و در انتهای درس، ارزشیابی تشخیصی ورودی انجام میشود تا درک و دریافت دانش آموزان از درس بررسی شود.
کتاب:علوم پایه:دوم مقطع:ابتدایی
موضع درس : صفحات : مدت جلسه طراح : 45 دقیقه
درون آشیانه ها72 و 73
اهداف کلی
آشنایی با درون آشیانه ها
هدفهای جزئی
دانش آموزان با فواید لانه برای جانوران آشنا می شوند.
دانش آموزان با روش هایی که جانوران برای نگه داری از بچه های خود استفاده می کنند آشنا می شوند.
روش تدریس
بحث گروهی، پرسش و پاسخ،
مواد و وسائل آموزشی
ماکت لانه ی مورچه، خاک نرم و مرطوب، تعدادی مورچه ی درشت، ظرف شیشه ای، دانه ی برنج یا گندم، پارچه ی نازک، پارچه یا پلاستیک سیاه، دستکش، وسایل گروهبندی
مدل کلاس
قبل از شروع درس میز و صندلی ها به صورت گروهی چیده شود.
ارزشیابی تشخیصی (ورودی)
از دانش آموزان سؤالاتی در رابطه با درس جدید پرسیده شود؛مانند:
آیا تا به حال لانه ی مورچه و با جانوران دیگر را از نزدیک دیده اید؟
به نظر شما چرا جانوران لانه می سازند؟
آن ها چگونه از فرزندان خود محافظت می کنند؟
و…
5دقیقه
معرفی درس جدید و
ایجاد انگیزه
برای ایجاد انگیزه معلم می تواند لانه ی پرنده ای (و یا می توان لانه ی مورچه ای را با استفاده از صفحه ی 72کتاب درسی درست کرده و از آن استفاده کند ) و یا هر جانور دیگری را ساخته و به کلاس بیاورد. در ابتدا آن را به همه ی گروه ها نشان داده تا به خوبی آن را مشاهده کنند.
معلم می تواند تصاویری از لانه هلی جانوران گوناگون را تهیه و در کلاس نصب کند.
5دقیقه
ارائه درس جدید
صفحه ی72؛ برای تدریس این صفحه لازم است که معلم وسایل لازم برای درست کردن لانه ی مورچه را از جلسه ی قبل به گروه ها اطلاع دهد تا در این جلسه همراه خود به کلاس بیاورند.
معلم از دانش آموزان می خواهد تا مرحله به مرحله ی ساخت لانه ی مورچه را به کمک کتاب دنبال کنند. خود نیز در کلاس نقش هدایتگر را خواهد داشت.
صفحه ی 73؛ برای تدریس این صفحه نیز لازم است از جلسه ی قبل به دانش آموزان اطلاع دهیم تا آن را در این جلسه ارائه دهند.
از گروه ها می خواهیم کارت جانور را مخصوص یکی از جانوران این صفحه و یا برای جانوری که دوست دارند درست کنند و به کلاس ارائه دهند. از آن ها می خواهیم حتما عکسی را جانوران را نیز بچسبانند و با نقاشی کنند.
از گروه ها می خواهیم تا همگی بلند شوند و در رابطه با جانوری که اطلاعات جمع آوری کرده اند طرح درس قلمه زدن علوم دوم ابتدایی درس نهم هرکدامشان یک خصوصیت از آن را نام ببرند و تصویر آن را به دوستان خود نشان دهند. سپس از گروه های دیگر می خواهیم که هر سؤالی دارند از گروه موردنظر بپرسند.
20دقیقه
ارزشیابی تکوینی
معلم سؤالاتی از قبیل زیر از دانش آموزن می پرسد:
به نظر شما لانه ای را که ساخته اید برای مورچه چه فوایدی برای او دارد؟
آیا لانه های جانوران با هم تفاوت دارند؟
آن ها چگونه از فرزندان خود مراقبت می کنند؟
هرکدام لانه های خود را در کجا می سازند؟
ما از چه راه هایی می توانیم به جانوران کمک کنیم تا سالم بمانند؟
8دقیقه
ارزشیابی پایانی
معلم از کارت هایی که دانش آموزان تهیه کرده اند سؤالاتی می پرسد؛ از جمله:
لانه ی کدام جانور را دوست داشتی؟ او لانه اش را در کجاها می سازد؟ چگونه می توانی در سالم ماندن او کمک کنی؟
و….
10دقیقه
تعیین تکلیف
معلم از دانش آموزان می خواهد تا لانه ی یکی از جانورانی که دوست دارند را نقاشی کنند و داستانی را برای آن بنویسند.
2دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.