طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس هوای سالم آب سالم این طرح درس به صورت 6 صفحه ورد و قابل ویرایش تهیه شده است و برای دانش آموزان پایه دوم دبستان مناسب می باشد. در طول این درس، دانش آموزان با مباحث مربوط به آب آشامیدنی و استفاده صحیح از آن آشنا می شوند. هدف کلی از این درس، آشنایی دانش آموزان با تشکیل آب آشامیدنی و نحوه استفاده درست از آن است. در این درس، موضوعاتی مانند تولید آب آشامیدنی و راه های صرفه جویی در مصرف آب بررسی می شوند. دانش آموزان نیز وظایفی در قبال خدا، خلقت، طبیعت، خود و دیگران در ارتباط با استفاده درست از آب دارند. در حیطه شناختی، دانش آموزان باید چگونگی تولید آب آشامیدنی را توضیح دهند و راه های مصرف درست آب را نام ببرند. در حیطه مهارتی، آنها باید لیستی از راه های صرفه جویی در مصرف آب تهیه کنند و هنگام آشامیدن و شستن دست ها از هدر دادن
باسمه تعالی
طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی
مشخصات کلی
طرح درس شماره:
تعداد دانش آموز:
عنوان درس: هوای سالم، آب سالم
صفحه:
آموزشگاه:
پایه:دوم
تاريخ اجرا:
مدت تدريس:50 دقیقه
مدرس:
فعالیت های قبل از تدریس
الف)هدف کلی:
آشنایی با تشکیل آب آشامیدنی و استفاده درست از آن
رئوس
مطالب
اهداف جزیی
حیطه هاو اهداف
انتظارات از دانش آموزان در این درس
عرصه ها
فضای آموزشی
و نحوه چیدمان کلاس
پیش بینی روش تدریس
وسایل آموزشی
وظایف دانش آموز در قبال
خدا
خلقت
(طبیعت
خود
دیگران
1 – آشنایی با آب آشامیدنی
2 – آشنایی با صرفه جویی در مصرف آب
حیطه شناختی:
چگونگی تولید آب آشامیدنی را توضیح دهد.
چند راه مصرف درست آب را نام ببرد.
حیطه مهارتی:
لیستی از را های صرفه جویی در مصرف آب تهیه کند.
به هنگام آشامیدن و شستن دست ها آب را بیهوده هدر ندهد.
حیطه نگرشی:
نسبت به استفاده درست از آب علاقه نشان دهد.
تعقّل
چگونگی تولید آب آشامیدنی را توضیح دهد.
چند راه مصرف درست آب را نام
*
*
با توجه به كار گروهي به صورت U تا دانش آموزان رو در رو باشند وحركت در كلاس راحت وتسلط به فعاليت ها بيشتر باشد.وفر گيران نسبت به تابلوديد كافي داشته باشند.
مشاركتي ،همياري ،ايفاي نقش ،گروهي ،پرسش وپاسخ
كتاب درسي ( علوم دوم ) ، کتاب، تخته، لیوان، پارچ آب، کارت گروه بندی.
ایمان
قدر اب اشامیدنی و نعمت های خدا را بداند
*
*
علم
لیستی از را های صرفه جویی در مصرف آب تهیه کند.
*
عمل
به هنگام آشامیدن و شستن دست ها آب را بیهوده هدر ندهد..
*
*
*
اخلاق
نسبت به استفاده درست از آب علاقه نشان دهد..
*
*
*
*
فعالیت های حین تدریس
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر
(ایجاد موقعیت یادگیری )
فعالیت دانش آموزان
(اندیشه ورزی، دست ورزی، خلاقیت توام با خوباوری، خودپایایی و خود ارزیابی )
روش تدریس
وسایل آموزشی
زمان
فعالیت های مقدماتی
سلام و احوالپرسي از دانش آموزان – حضور و غياب – دقت در وضع جسماني ، روحي و رواني دانش آموزان – رسيدگي به تكاليف دانش آموزان
آماده شدن دانش آموزان جهت تدریس هم چون آماده کردن کتاب و قلم خود
ایفای نقش، پرسش و پاسخ، نمایشی، توضیحی
ماژیک-برد- قلم کتاب-
5
پیش بینی رفتار ورودی
انتظار می رود که دانش آموز:
نحوه تشکیل آب را بداند.
با استفاده های انسان و جانداران از آب آشنا باشد.
عوامل آلوده کننده آب را بشناسد.
دانش اموزان به سوالات پاسخ می دهند .
”
”
2
ارزشیابی تشخیصی
یا سنجش آغازین
انسان از آب چه استفاده هایی می¬کنند؟
جانوران وگیاهان از آب چه استفاده هایی می کنند؟
برای جلوگیری از آلودگی رودخانه ها چه کارهایی باید انجام بدهیم؟
پاسخ گویی دانش آموزان به پرسش شفاهی و بیان نقطه نظرات شان نسبت به موضوع به صورت فردی یا گروهی
”
”
3
آماده سازی
( ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید)
ايجاد انگيزه در فراگيران از طريق آوردن یک پارچ آب و. لیوان
توجه دانش آموزان به موضوع جلب شود و مبحث را دنبال نمایند و به سوالها پاسخ می دهند .
توضیحی
”
5
ارائه درس جدید
لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
قبل از شروع زنگ یک پارچ شیشه ای را با آب گل آلود و کثیف پر می کنم و به همراه یک لیوان روی میز می¬گذارم. در ابتدای کلاس و بعد از حضور و غیاب به بچه¬ها می گویم خیلی احساس تشنگی می کنم و به گونه¬ای که بچه ها متوجه شوند لیوان را پر از آب می¬کنم تا بنوشم. اگر دانش آموزان متوجه شدند و به آلوده بودن آن اشاره کردند به این ترتیب درس را آغاز می¬کنم و از آن¬ها می پرسم که به نظرتون آبی که ما می نوشیم با این آب چه تفاوتی دارد؟ طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس هوای سالم آب سالم ( اگر بچه ها متوجه آلوده بودن آب نشدند خودم می گویم این آب که قابل نوشیدن نیست و می پرسم چرا این آب این شکلی شده و ……).
: به پاسخ های درست آن ها اشاره می کنم و می گویم درست است آبی که ما می نوشیم از این راه ها بدست می آید اما ممکن است در حین عبور آب از دریا یا رودخانه و قبل از اینکه این آب به خانه های ما برای استفاده بیاید با گل و لای، زباله و … آلوده شود. به نظرتون چطوری آلودگی های آب را از بین ببریم؟
بچه ها آب رودخانه، دریا، آب پشت سد و هر آبی که برای آشامیدن استفاده می شود قبل از اینکه به دست ما برسد طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس هوای سالم آب سالم در جای به نام تصفیه خانه ذخیره می شود و در آنجا موادی را به آن اضافه می کنند تا آلودگی ها و موادی که برای سلامتی ما ضرر دارد از بین بروند. سپس به آن ها می¬گویم پس باید قدر این نعمت بزرگی که با این همه زحمت به دست ما می رسد را بدانیم و به درستی از آن استفاده کنیم.
سپس از یکی از گروه ها می خواهم نمایش بیدار شدن از خواب و شستن دست و صورت و مسواک زدن را ب اجرا کنند و بعد از آن نحوه درست استفاده از آب را در هنگام مسواک زدن، حمام کردن و …. را توضیح می دهیم.
با گروه خود مشورت می کنند و پاسخ خود را بیان می کنند.ممکن است بگویند آبی که ما می خوریم آب باران، رودخانه، پشت سد و…. است.
پاسخ به سوال معلم
گوش دادن دانش آموزان و انجام فعالیت
”
”
20
فعالیت های بعد از تدریس
فعالیت دبیر
فعالیت دانش آموزان
زمان
فعالیت تکمیلی
و جمع بندی
در پایان از هر گروه می خواهم که یک جمله در مورد آنچه امروز یاد گرفتند بنویسند و آن را برای بقیه بخوانند.
دانش آموزان نکات را یادداشت کرده و برای بقیه می خوانند .
5
ارزشیابی پایانی
چرا ما نمی توانیم از همه آب ها بنوشیم؟
آب آشامیدنی ما چگونه تهیه می شود؟
دانش آموزان با بحث و تبادل نظر به سوالات معلم پاسخ دهند.
5
تعیین تکلیف و فعالیت های خارج از کلاس
از امروز تا هفته آینده لیستی از کارهایی که در انجام آن به درستی از آب استفاده کردی را به کمک بزرگترهایت تهیه کنید.
یادداشت تکالیف جلسه اینده توسط دانش آموزان
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.