طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس پیام رمز را پیدا کن این طرح درس شامل 6 صفحه و قابل ویرایش می باشد و در مدت 50 دقیقه در آموزشگاه اجرا می شود. هدف کلی این درس، آشنایی دانش آموزان با نحوه ی تولید صدا است. در این درس، دانش آموزان با علت به وجود آمدن صدا آشنا می شوند و یاد می گیرند چگونگی تشکیل صدا را بدانند. با استفاده از وسایلی که در اطرافشان وجود دارد، دانش آموزان قادر خواهند بود صدا تولید کنند و حساسیت بیشتری نسبت به صداهای اطراف خود داشته باشند.
هدف این درس، فراتر از آشنایی با نحوه ی تولید صدا و حساسیت به صداهای اطراف، به آموزش دانش آموزان اهمیت صدا در زندگی انسان و پی بردن به علم و قدرت خداوند می پردازد. در این درس، با انجام آزمایش و استفاده از وسایل ساده، دانش آموزان می توانند به چگونگی تشکیل صدا پی ….
باسمه تعالی
طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی
مشخصات کلی
طرح درس شماره:
تعداد دانش آموز:
عنوان درس: پیام رمز را پیدا کن
صفحه:
آموزشگاه:
پایه: دوم
تاريخ اجرا:
مدت تدريس:50 دقیقه
مدرس:
فعالیت های قبل از تدریس
الف)هدف کلی:
آشنایی دانش آموزان با نحوه ی تولید صدا
رئوس
مطالب
اهداف جزیی
حیطه هاو اهداف
انتظارات از دانش آموزان در این درس
عرصه ها
فضای آموزشی
و نحوه چیدمان کلاس
پیش بینی روش تدریس
وسایل آموزشی
وظایف دانش آموز در قبال
خدا
خلقت
(طبیعت
خود
دیگران
دانش آموزان علت به وجود آمدن صدا را بدانند.
دانش آموزان چگو نگی تشکیل صدا را بدانند.
بتوانند با وسایلی که در اطرافشان وجود دارد، صدا تولید کنند.
نسبت به صداهای اطراف خود حساس شوند.
با طریق آشنایی با چگونگی تولید صدا ،پی به علم و قدرت خداوند ببرند و شکرگذار خداوند باشند.
به اهمیت صدا در زندگی انسان پی ببرند.
تعقّل
دانش آموزان علت به وجود آمدن صدا را بدانند.
*
*
نیم دایره
پرسش و پاسخ ، توضیحی ،
انجام آزمایش
وسایلی که برای انجام آزمایش نیاز داریم.( یک حلقه کش، دو مداد،یک کتاب و نوار چسب )،
چند صدای ضبط شده( صدای آژیر آتشنشان و…)
ایمان
دانش آموز به خاطر نعمت صدا از خداوند تشکر نماید .
*
*
علم
دانش آموزان چگو نگی تشکیل صدا را بدانند.
*
عمل
بتوانند با وسایلی که در اطرافشان وجود دارد، صدا تولید کنند.
*
*
*
اخلاق
به اهمیت صدا در زندگی انسان پی ببرند.
*
*
*
*
فعالیت های حین تدریس
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر
(ایجاد موقعیت یادگیری )
فعالیت دانش آموزان
(اندیشه ورزی، دست ورزی، خلاقیت توام با خوباوری، خودپایایی و خود ارزیابی )
روش تدریس
وسایل آموزشی
زمان
فعالیت های مقدماتی
بچه ها باید نسبت به صدهای اطرافشان بی تفاوت نباشند بعضی از صداهایی که روزانه می شوند را بتوانند نام ببرند و کاربرد و معنای برخی صداها را بدانند( مثلا صدای بوق ماشین هنگام عبور از خیابان به معنی این است که عابر پیاده سریعتر از خیابان عبور کند و مواظب باشد).
آماده شدن دانش آموزان جهت تدریس هم چون آماده کردن کتاب و قلم خود
ایفای نقش، پرسش و پاسخ، نمایشی، توضیحی
ماژیک-برد- قلم کتاب-
5
پیش بینی رفتار ورودی
بچه ها چندتا از صداهایی که در طول روز می شنوین رو بگین؟ مثلا می گویند صدای گنجشک، صدای ساعت زنگدار که صبح ها با صدای آن بیدار می شویم.
این صداها اگه نبودن چی میشد؟
صدای زنگ تلفن به چه معناست؟
دانش اموزان به سوالات پاسخ می دهند .
”
”
2
ارزشیابی تشخیصی
یا سنجش آغازین
بچه ها تا حالا به این فکر کردین که صداهایی که می شنویم چجوری تولید میشن؟
صداهایی که روزانه می شنویم به چه دردمون میخورن. چه چیزایی رو به ما میفهمونن؟
پاسخ گویی دانش آموزان به پرسش شفاهی و بیان نقطه نظرات شان نسبت به موضوع به صورت فردی یا گروهی
”
”
3
آماده سازی
( ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید)
بچه ها چشماتونو ببندید تصور کنید ی روز از خواب بلند می شین و هر چی سعی میکنین حرف بزنین، مامانتونو صدا بزنین اصلا صدایی از حنجره تون شنیده نشه، نتونین حرف بزنین. اونوقت چیکار می کنین؟
توجه دانش آموزان به موضوع جلب شود و مبحث را دنبال نمایند و به سوالها پاسخ می دهند .
توضیحی
”
5
ارائه درس جدید
لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
د بعد از پرسیدن این سوال ها و کنجکاو کردن بچه ها به انها میگیوییم امروز میخواهیم یک آزمایشی انجام بدهیم طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس پیام رمز را پیدا کن که بفهمیم چجوری صداها تولید می شوند. آزمایش را در کلاس انجام می دهیم و از بچه ها می خواهیم بگویند از انجام این آزمایش چه نتیجه ای گرفتند. بعد از اینکه بچه ها نظراتشان را گفتند با توجه به آزمایش برای آنها توضیح میدهیم که صداها بر اثر لرزش به وجود می اید.
به بچه ها می گوییم دستشان را جلوی گردنشان قراردهند و صحبت کنند. از آنها میپرسیم آیا چیزی احساس می کنید؟ بعد از بیان نظراتشان برای آنها توضیح می دهیم که برجستگی روی گلویشان حنجره یا جعبه ی تولید صداست که تارهای صوتی در حنجره قرار دارند. و هنگام حرف زدن در اثر ورود و خروج هوا تارهای صوتی به لرزش در می آیند و باز و بسته می شوند و صدا تولید می شود.
درباره ی اهمیت صدا ها در زندگی، اینکه صدا هاچه کمکی به ما میکنند، اهمیت تولید صدا و حرف زدن در زندگی که وسیله ی برقراری ارتباط با دیگران است، درباره ی اینکه ما از شنیدن صداهایی که در طبیعت وجود دارند، صدای پرندگان، شرشر آب و.. احساس ارامش میکنیم و.. برای آنها صحبت میکنیم.
دانش آموزان به دقت گوش می دهند و به سوالات پاسخ می دهند .
دانش آموزان به دقت گوش می دهند .
”
”
20
فعالیت های بعد از تدریس
فعالیت دبیر
فعالیت دانش آموزان
زمان
فعالیت تکمیلی
و جمع بندی
سوالتی که حین تدریس پرسیده می شوند.
دانش آموزان به دقت انجام و پاسخ می دهند .
5
ارزشیابی پایانی
چند نمونه صدا را که معنای خاصی دارند را به صورت ضبط شده برای داشن آموزان پخش می کنیم
( مثلا آژیر اتشنشانی، آمبولانس و..) از انها میخواهیم معنای این صداها را برایمان بگویند.
دانش آموزان با بحث و تبادل نظر به سوالات معلم پاسخ دهند.
5
تعیین تکلیف و فعالیت های خارج از کلاس
به صورت گروهی از انها میخواهیم برای جلسه بعد با وسایل ساده و دور ریختنی صداهای نازک و کلفت تولید کنند.
یادداشت تکالیف توسط دانش آموزان
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.