طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس گرمی محل های سایه و آفتابی باهم تفاوت دارد شامل 7 صفحه ورد قابل ویرایش است. این طرح درس برای دانش آموزان پایه دوم دبستان طراحی شده است. در این درس، هدف کلی آشنایی دانش آموزان با دماسنج و تاثیر تغییر دما بر آن است. اهداف جزئی در این درس شامل شناخت بخش های تشکیل دهنده دماسنج و مهارت خواندن عدد روی دماسنج در دماهای مختلف است. همچنین، در این درس به انتظارات از دانش آموزان نیز اشاره شده است که آنها باید بدانند در چه دماهایی مایع دماسنج بالا یا پایین می رود. طرح درس شامل روش تدریس و وسایل آموزشی مورد نیاز نیز است.
باسمه تعالی
طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی
مشخصات کلی
طرح درس شماره:
تعداد دانش آموز:
عنوان درس: گرمی محل های سایه و آفتابی باهم تفاوت دارد
صفحه:
آموزشگاه:
پایه: دوم
تاريخ اجرا:
مدت تدريس:50 دقیقه
مدرس:
فعالیت های قبل از تدریس
الف)هدف کلی:
آشنایی دانش آموزان با دماسنج و تاثیرات تغییر دما بر آن
رئوس
مطالب
اهداف جزیی
حیطه هاو اهداف
انتظارات از دانش آموزان در این درس
عرصه ها
فضای آموزشی
و نحوه چیدمان کلاس
پیش بینی روش تدریس
وسایل آموزشی
وظایف دانش آموز در قبال
خدا
خلقت
(طبیعت
خود
دیگران
آشنایی دانش آموزان با این مطلب که در چه دماهایی مایع دماسنج بالا یا پایین می رود .
الف ) شناختی :
دانش آموز بتواند بخش های تشکیل دهنده ی دماسنج را نام ببرد .
ب ) مهارتی :
دانش آموز بتواند در دماهای مختلف عدد روی دماسنج را بخواند و مهارت استفاده از آن را بداند .
ج ) عاطفی :
دانش آموز در موقعیت های مختلف به استفاده از دماسنج علاقه نشان دهد ..
تعقّل
دانش آموز بتواند بخش های تشکیل دهنده ی دماسنج را نام ببرد .
*
*
نیم دایره
پرسش و پاسخ ، توضیحی ، نمایشی
دماسنج ، مکان سایه ، مکان آفتابی ، مداد ، کاغذ ، فیلم آموزشی ، تخته ، ماژیک ، تعداد عکس
ایمان
دانش آموز به اهمیت گرما و سرما پی ببرد
*
*
علم
دانش آموز بتواند در دماهای مختلف عدد روی دماسنج را بخواند و مهارت استفاده از آن را بداند .
*
عمل
دانش اموز بتواند از دماسنج استفاده کند .
*
*
*
اخلاق
دانش آموز در موقعیت های مختلف به استفاده از دماسنج علاقه نشان دهد ..
*
*
*
*
فعالیت های حین تدریس
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر
(ایجاد موقعیت یادگیری )
فعالیت دانش آموزان
(اندیشه ورزی، دست ورزی، خلاقیت توام با خوباوری، خودپایایی و خود ارزیابی )
روش تدریس
وسایل آموزشی
زمان
فعالیت های مقدماتی
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه¬ی قبل.
آماده شدن دانش آموزان جهت تدریس هم چون آماده کردن کتاب و قلم خود
ایفای نقش، پرسش و پاسخ، نمایشی، توضیحی
ماژیک-برد- قلم کتاب-
5
پیش بینی رفتار ورودی
طبق آموزش های گذشته دانش آموز باید با دماسنج و نحوه عملکرد آن در اثر گرما و سرما آشنایی داشته باشد .
دانش اموزان به سوالات پاسخ می دهند .
”
”
2
ارزشیابی تشخیصی
یا سنجش آغازین
دانش آموز بتواند تشخیص دهد در مکان های سایه ، هوا خنک تر بوده و دماسنج عدد پایین تری را نشان می دهد و در مکان های آفتابی ، هوا گرم تر بوده و دماسنج عدد بالاتری را نشان می دهد .
همچنین ، دانش آموز بتواند با توجه به تغییرات دمای محیط عدد روی دماسنج را تشخیص داده و یادداشت کند
پاسخ گویی دانش آموزان به پرسش شفاهی و بیان نقطه نظرات شان نسبت به موضوع به صورت فردی یا گروهی
”
”
3
آماده سازی
( ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید)
شروع کلاس درس با استفاده از یک قصه مبنی بر اینکه دخترکی گیاهی خریده بود و نمیدانست که در چه دمایی باید آن را قرار دهد این امر باعث شد تا به زودی گیاهش پژمرده شود و دخترک غمگین شد . بچه ها به نظر شما دخترک باید چیکارمیکرد ؟
توجه دانش آموزان به موضوع جلب شود و مبحث را دنبال نمایند و به سوالها پاسخ می دهند .
توضیحی
”
5
ارائه درس جدید
لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
در ابتدا وارد کلاس شده و بعد از سلام و احوالپرسی ، از میزان تسلط دانش آموزان از درس جلسه گذشته جویا می شویم . و درباره درس جدیدی که قرار است به آن ها دهیم میزان توانایی هایشان رامی سنجیم . فیلمی آموزشی بی کلامی در رابطه با افزایش جیوه در هوای گرم و کاهش جیوه در هوای سرد به آن ها نشان می دهیم .
از دانش آموزان درباره دماسنج سوالاتی می پرسیم تا میزان توانایی آنها در آشنایی با آن را دریافت کنیم . ( ارزشیابی تکوینی )
سپس به معرفی دماسنج پرداخته و کاربرد آن را بیان می کنیم . سپس برنامه خود را برای آنها بیان می کنیم و باهم به حیاط می رویم . طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس گرمی محل های سایه و آفتابی باهم تفاوت دارد اگر تایم صبح (8صبح ) دماسنج را در مکان های سایه زیر درخت قرار می دهیم . پس از ده دقیقه به سراغ دماسنج می رویم . عددی که روی دماسنج نشان داده شده است را به کمک دانش آموزان می خوانیم . در این جا به آن ها می گوییم که واحد اندازه گیری دماسنج سانتی گراد است . سپس ساعت (11قبل ازظهر) نیز عدد روی دماسنج را یادداشت می کنیم . سپس اعداد یادداشت شده را روی تابلو کلاس نشان می دهیم . از دانش آموزان می خواهیم در گروه های خود به بحث پرداخته و علت این تفاوت دمارا با یکدیگر گفتگو کنند .
با مشورت با دانش آموزان نظرات درست تیک خوره و نظرات غلط را خط میزنیم .
درنهایت اطلاعات درست را از میان نظرات خودشان و اضافه کردن محتویات اضافه به آن ها انتقال داده و می گوییم که در سایه مقدار جیوه به سمت پایین می آید زیرا هوا خنک تر است این یعنی دماسنج عدد کمتری را نشان میدهد . پس نتیجه میشود که : هرچه عددی که دماسنج نشان می دهد کمتر باشد هوا خنک تر است . سپس در آفتاب مقدار جیوه به سمت بالا می رود زیرا هوا گرم تر است این یعنی دماسنج عدد بیشتری را نشان میدهد . پس نتیجه میشود که : هرچه عددی که دماسنج نشان می دهد بیشتر باشد هوا گرم تر است.
دانش آموزان به دقت گوش می دهند و به سوالات پاسخ می دهند .
هرگروه نظرات خود را بیان کرده و معلم آن ها را پای تابلو می نویسد .
”
”
20
فعالیت های بعد از تدریس
فعالیت دبیر
فعالیت دانش آموزان
زمان
فعالیت تکمیلی
و جمع بندی
از بچه ها می خواهیم تا به کمک یکدیگر درسی را که خوانده ایم باهم مرور کنیم . به این شکل : بچه ها بیایید باهم بگوییم که در مکان های سایه هواخنک تر است و دماسنج عدد کمتری را نشان میدهد ولی در مکان های آفتابی هوا گرم تر است و دماسنج عدد بیشتری را نشان می دهد .
دانش آموزان به دقت انجام و پاسخ می دهند .
5
ارزشیابی پایانی
هدف اصلی در تمامی دروس رسیدن به حیات طیبه است . دراین مبحث می توان به دانش آموزان گوشزد کرد که خداوند برای آسایش بیشتر هوا را در دماهای مختلفی قرار داده تا افراد حیوانات و گیاهان بتوانند با آسایش زندگی کنند . طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس گرمی محل های سایه و آفتابی باهم تفاوت دارد پس همیشه باید شکر خداوند را به جا بیاوریم و قدردان نعمت های او باشیم .
دانش آموزان با بحث و تبادل نظر به سوالات معلم پاسخ دهند.
5
تعیین تکلیف و فعالیت های خارج از کلاس
دانش آموز به کمک والدین دماسنج هایی را درمکان های مختلف ( آفتابی _سایه ) قرار دهد و نتیجه را در قالب گزارش با کلاس تحویل می دهد .هم چنین دانش آموز لیستی از فواید دماسنج را در قالب گزارش در کلاس ارائه دهد .
یادداشت تکالیف توسط دانش آموزان
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.