طرح درس یاد آوری اشکال هندسی ریاضی دوم ابتدایی این طرح درس شامل 3 صفحه ورد قابل ویرایش میباشد و در درس پایه دوم دبستان تدریس میشود. هدف کلی از این درس، آشنایی دانشآموزان با خصوصیات و تفاوت اشکال هندسی مختلف است. اهداف جزئی این درس شامل آشنایی دانشآموزان با انواع مثلثها و چندضلعیها میباشد. همچنین، این درس به دانشآموزان کمک میکند تا بتوانند اشکال هندسی را با یکدیگر مقایسه کرده و تفاوتها و شباهتها را بیان کنند. در حیطه شناختی، هدف این درس افزایش آگاهی دانشآموزان درباره اشکال هندسی در محیط اطرافشان است. در حیطه رفتاری، این درس به دانشآموزان کمک میکند تا بتوانند اشکال هندسی را در محیط اطراف خود تشخیص داده و تمیز کنند.
درس ریاضی پایه دوم موضوع: یاد آوری اشکال هندسی ص.39-تا40
طراح:
آشنایی با خصوصیات و شباهت و تفاوت اشکال هندسی
هدف کلی
1-دانش آموز با چند ضلعی های مختلف آشنا می شود(انواع شش ضلعی)
2-دانش آموز با خصوصیات اشکال هندسی مختلف آشنا می شود.
3-دانش آموز می تواند اشکال هندسی را باهم مقایسه کند.
اهداف جزئی
دانش آموز با انواع مثلث آشنا می شود
دانش آموز نام چند ضلعی ها ی مختلف را یاد می گیرد
حیطه شناختی
اهداف رفتاری
دانش آموز بتواند اشکال هندسی را باهم مقایسه کند و تفوت ها و شباهت ها را بنویسد.
دانش آموز بتواند در محیط اطراف خود اشکال هندسی ا تمیز و تشخیص دهد.
حیطه ی مهارتی
دانش آموز به کشف اشکال هندسی مختلف در محیط اطراف خود علاقه مند می شود.
دانش آموز به خواندن و یادگیری ساهت ترغیب می شود.
حیطه ی نگرشی
پرسش و پاسخ.مشارکتی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، مداد رنگی
ابزار و وسایل
دانش آموز به صورت گروه های پنج نفره روبه روی هم نشسته اند.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل،
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: از دانش آموزان در مورد نام اشکال هندسی و خصوصیات هر کدام می پرسم.
ارزشیابی آغازین
بچه ها به نظرتون ما چند نوع مثلث داریم؟
وارد شدن معلم با دو مثلث مختلف به کلاس که با مقوا درست کرده است.
انگیزه سازی
معلم از زبان دو مثلث که در دست دارد حرف می زند ابتدا مثلث اول می گوید .سلام بچه ها حالتون خوبه اسم من چیه؟همه میگن مثلث اون یکی مثلث هم همینو میگه بعد اولی می پرسه بچه ها ما دوتا دو قلو هستیم ولی یکمی باهم فرق داریم .کی میتونه فرق بین من و خواهرمو بگه.بعد از اینکه دانش آموزان جواب دادند آن دو مثلث هم می گویند آفرین چه بچه های زرنگی تنها فرق بین من و خواهرم این هست که خواهرم هر سه تا ضلعش باهم برابر هستند ولی من دوتا ضلعم فقط برابرند.بچه ها ما چه شباهت هایی باهم داریم.بعد از اینکه دانش آموزان گفتند آن دو مثلث هم تایید می کنند. سپس از بچه ها خداحافظی می کنند و می روند. طرح درس یاد آوری اشکال هندسی ریاضی دوم ابتدایی بعد از آن معلم از بچه ها می خواهد که بگویند چه چیزهایی به شکل مثلث در اطرافمون هست و کدوم از نوع سه ضلع مساوی و کدوم نوع دوم هستن.سپس یک مربع و یک مستطیل پای تابلو می کشد و از آن ها می خواهد که درباره ی شباهت و تفاوت آن دو بحث کنند .بعد از آن از بچه ها می خواد که فعالیت کتاب که انواع شکل هندسی را در دو طرف خط بکشند تا به تقارن افقی اشکال پی ببرند .و از آن ها می پرسد که اشکال هندسی در دو طرف خط را باهم مقایسه کنند تا بفهمند که فقط مثلث است که در دو طرف خط یکسان نیست ولی بقیه اشکال (دایره و مرب و مستطسل و لوزی )برابرند.
ارائه محتوا
جواب دادن تمرینات و کار در کلاس کتاب با کمک معلم.
ارزشیابی مستمر
از دانش آموزان می خواهم با یکدیگر مشورت کنند و بگویند از آغاز زنگ تا کنون چه چیزهایی یادگرفته اند.
و ازآن ها می پرسم. که به اطراف خود نگاه کنند و بگویند کدام شکل هندسی در چه وسایلی وجود دارد؟ بعد از آنها می پرسم که اگر مثلا به جای دایره بودن چرخ اتومبیل مربع بود چه می شد تا به این ترتیب به نتیجه کلی و غایی درس (نظم در آفرینش خداوند)پی ببرند.
جمع بندی و نتیجه گیری
چند نفر از دانش آموزان را پای تابلو می آورم و از آنها می خواه:
1- دو شش ضلعی پای تابلو می کشم که یکی شش ضلعش برابر و دیگری فقط چهار ضلعش برابر هستند و از دانش آموز می خواهم آن ها را باهم مقایسه کند.
2- از دانش آموز می خواهم در مورد انواع مثلث که امروز یاد گرفته است برایم توضیح دهد.و شکل آن را پای تابلو بکشد.
ارزشیابی پایانی
از آن ها می خواهم که با اشکال هندسی یک صفحه آیینه کاری با شابلون روی برگه بکشند و آن را رنگ آمیزی کنند.
تعیین تکلیف
admin –
طرح درس یاد آوری اشکال هندسی ریاضی دوم ابتدایی صفحه 39 و40